TEST DRIVE<>
072009<><>

AMD Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 Black Edition

Windsor, Kuma, Deneb, Regor

AMD Athlon II
AMD Athlon II
Idućeg meseca navršava se tačno deset godina od izlaska prvog Athlon procesora, modela koji je predstavljao prekretnicu u tridesetogodišnjoj istoriji AMD-a. AMD je sa Athlonom prvi put uveo imenicu u nomenklaturu procesora umesto dotadašnje kombinacije slova i brojeva; Athlon je bio AMD-ov prvi procesor koji je zahtevao potpuno novu platformu, nekompatibilnu sa konkurentskom platformom; Athlon je bio prvi procesor proizveden u 130 nm tehnologiji sa bakarnim međuvezama; prvi procesor koji je oborio „gigahercnu barijeru”; prvi šezdesetčetvorobitni procesor; prvi „native” dual-core... Lista je dugačka, ali možda najbitnija stavka u vezi s Athlonom jeste to da je postao sinonim za poželjan procesor iz AMD-a. U prethodnih deset godina ime Athlon nosio je veliki broj čipova, zasnovanih na tri različite arhitekture koje je AMD u međuvremenu izbacio (K7, K8, K10) i proizvedenih u svim tehnologijama koje je AMD u međuvremenu osvojio (130, 90, 65 nanometara).

Do pre tri godine Athlon je suvereno držao krunu brzinskog šampiona među x86-64 procesorima. Međutim, kada se jula 2006. godine na tržištu pojavio sada već čuveni Intel Core 2 Duo, taj oreol je preko noći izgubljen. Za utehu AMD-u, Athlon je i dalje bio brži od konkurentskih procesora iz Pentium familije. No, već iduće godine Intel je i Celerone i Pentiume Dual Core prebacio na Core 2 arhitekturu i AMD se našao na mukama. Staro jezgro K8 teškom je mukom uspevalo da održi korak sa preporođenim Pentiumom. Tokom prošle godine zalihe megaherca istrošile su se tamo negde između 3000 i 3200 MHz, dok je Intel nastavio da gura frekvencije Pentiuma Dual Core, nabacuje cache memoriju, dodaje podršku za DDR3 i prelazi na najmoderniju 45-nanometarsku tehnologiju proizvodnje.

U nastojanju da održi korak sa novom generacijom Pentiuma, AMD je u prvoj polovini ove godine izbacio „prelazna rešenja” u vidu Athlon procesora zasnovanih na derivatima jezgra K10Athlon X2 7750 i Athlon X2 7850. Zahvaljujući novoj arhitekturi i L3 kešu, ovi procesori su mogli da se nose sa Pentiumima iz serije E5000, ali su u AMD-u znali da je to samo prelazno rešenje i da će im uskoro biti potrebno nešto novo. Bilo je jasno da dotična dva K10 Athlona neće imati životni vek kao njihovi dugovečni K8 preci.

Konačno, sa prvim junskim danima, deset godina od pojave rodonačelnika, stigao je naslednik jednostavno nazvan Athlon II. Poslednja generacija Athlon procesora nosi kodno ime „Regor”, proizveden je u najnovijoj 45-nanometarskoj SOI tehnologiji kao prirodni, „native” dual core procesor. To konkretno znači da je Athlon II X2 250, prvi izdanak nove familije, mnogo manji i mnogo štedljiviji u odnosu na X-dvojke iz serije 7000. Stoga novajlija ima deklarisanu potrošnju od samo 65 W, dok su 7750 i 7850 dekalarisani na 95 W. Naša merenja pokazala su da se Athlon II zagreva 10 do 15 stepeni Celzijusa manje u odnosu na prethodnike. Na posletku, Athlon II X2 250 ima duplo više L2 keš memorije u odnosu na Athlon X2 7850 – 2 MB naspram 1 MB, ali uopšte nema L3 keš, dok modeli iz serije 7xxx imaju 2 MB L3 keša.

Athlon II X2 250 je SocketAM3 kompatibilan procesor, što će reći da podržava DDR3 memoriju. Radna frekvencija njegovih jezgara je 3 GHz. Integrisani „NorthBridge” radi na 2 GHz. U suštini, Athlon II je Phenom II bez L3 keša.

Uporedo s lansiranjem Athlon II procesora, AMD je lansirao i novog člana Phenom II familije – Dual-Core model X2 550 Black Edition. Ovo je poslednji deo slagalice koji kompletira familiju Phenom II. Iz naziva ovog procesora lako se uviđaju dve osnovne informacije: da je u pitanju dvojezgarni procesor i da je reč o „otključanom” modelu koji se lako i uspešno overklokuje. Treća informacija koja se krije iza numeričke oznake 550 tiče se radne frekvencije ovog procesora. Ona iznosi 3,1 GHz za jezgra i 2 GHz za integrisani „Northbridge”. Drugim rečima, jedino po čemu se ovaj procesor razlikuje u odnosu na gore opisani Athlon II X2 250 jeste 100 MHz suficita radne frekvencije, 1 MB deficita L2 keša i postojanje L3 keš memorije od čak 6 MB.

Sa aspekta mikroarhitekture, Phenom II X2 550 Black Edition je Dual-Core nastao iz Quad-Core Phenom II procesora, što ga čini nešto većim potrošačem – 80 W naspram 65 W, koji se za 2–3 stepena Celzijusa više zagreva. Očekivano, i ovaj Phenom II podržava DDR3 memoriju do brzine 1600 MHz.

Kako bismo vam što vernije ilustrovali performanse Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 Black Edition procesora, prilažemo i rezultate testiranja modela Athlon X2 7850 Black Edition i Athlon 64 X2 6000+, te trojezgarnog Phenom II X3 720 Black Editiona. Athlon 64 X2 6000+ procesor koji smo koristili je iz tzv. „Windsor” serije, što će reći da radi na 3 GHz i da ima 2 MB L2 cache memorije. To su specifikacije praktično identične zvezdi ovog testa – „Regor” baziranom Athlon II X2 250 procesoru. Jasno, „Windsor” je izrađen u 90 nm, duplo više troši i duplo više se zagreva u odnosu na 45 nm „Regor” i, sasvim jasno, tri godine star Athlon X2 nema šta da traži pored novog Athlona II koji je brži na svim testovima. Malo je bolje prošao Athlon X2 7850 Black Edition jer L3 keš memorija nije nadoknadila 200 MHz niži radni takt. Phenom II X2 550 Black Edition očekivano je bio brži od Athlona II X2 250 zahvaljujući trećestepenom kešu.

Na posletku, ostalo je još samo da proverimo kako se Phenom II kotira u odnosu na svog starijeg brata sa tri jezgra Phenom II X3 720 Black Edition. Uprkos činjenici da 550-tica radi na 300 MHz višem radnom taktu, ne može da ugrozi 720-ticu u običnim multithreadovanim aplikacijama. Jedno jezgro više obezbeđuje 50 odsto više snage, što 720-tica obilato koristi u aplikacijama koje koriste više jezgara. Međutim, u zabavnom softveru, koji još ne uspeva u potpunosti da uposli više od dva jezgra, 550-tica je dostojan takmac. U tri od pet igračkih testova ova dva procesora su „u egalu”. U jednom, koji je dobro multithreadovan, X3 odnosi pobedu, dok u jednom, koji „ne vidi” dalje od dva jezgra, 300 MHz suficita na strani 550-tice ujedno znače i pobedu.

Kada se na kraju sumiraju utisci testiranja, dolazi se do sledećih zaključaka: ukoliko vam je potreban pristupačan mainstream računar zasnovan na Dual Core procesoru, onda će Athlon II biti sasvim dobar izbor. Štedljiv je i hladan, ali vrlo brz i bez problema će odgovoriti na svaki zahtev. Phenom II X2 550 Black Edition namenjen je zahtevnijim korisnicima koji pri tom imaju sklonost ka overklokovanju. Ovaj procesor je nedvosmisleno brži, a mogu ga overklokovati i početnici zahvaljujući otključanom množiocu. Dodatna preporuka ide ukoliko tražite procesor za pristupačnu igračku mašinu, s obzirom na to da se odlično pokazao u odnosu na trojezgarni Phenom X3 720 Black Edition, od koji je osetno jeftiniji. Naravno, ako vaši zahtevi podrazumevaju i nešto više od igranja, ipak bismo vam preporučili da pogledate trojezgarne i četverojezgarne modele.

Ni u najboljim godinama vladavine Athlon procesora AMD nije ovako brzo izbacivao nove modele, ali sve je to posledica prilično zastarelog „voznog parka” koji je trebalo valjano osvežiti. AMD je krenuo odozgo – prvo je osvežio Phenome X4, pa X3, a sada su na red došli i X2 modeli. Ne sumnjamo u to da će uskoro uslediti i novi Semproni ili njihovi naslednici. Athlon II predstavlja nastavak tradicije odličnih modela srednje klase, ali i nov početak za ovaj prepoznatljivi brend. Naši utisci nedvosmisleno pokazuju da su Athlon II i jezgro „Regor” dostojni naslednici K8 arhitekture i imena Athlon.

Phenom II X2 550 Black Edition se najlakše i najpreciznije može opisati kao najbolji procesor u klasi od 100 evra za zahtevnog korisnika. Interesantno je to da AMD sam sebi pravi problem sa ovim Phenomom. Nije mnogo skuplji od tek lansiranog Athlona II, a u mnogim situacijama je jednako brz kao već dobro poznati Phenom II X3 720. No, to krajnjeg kupca ne potresa, već mu samo pomaže, jer ovim AMD obezbeđuje da veći broj kupaca nađe procesor po svom ukusu.

Saša UZELAC

 
AMD Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 Black Edition
Šta mislite o ovom tekstu?
Sapphire Radeon HD 4890 TOXIC 1GB GDDR5
Samsung SyncMaster LD190G, Samsung SyncMaster LD220, Samsung SyncMaster P2050, Samsung SyncMaster P2370, LG Flatron W2253TQ i LG Flatron W2284F
Hewlett-Packard ProBook 4510s
Lithium Mana G
Mega 340, Mega 450, Mega 750
Planon DocuPen RC810
Apple iPod Shuffle, iPod Nano, iPod Classic i iPod Touch
Verbatim USB Mini, Executive, Business Secure, USB micro 2 GB, 4 GB i 8 GB
Vivanco USB 2.0 to SATA/IDE Adapter
CM Storm Sniper i Scout, Cooler Master Gladiator 600
NZXT Avatar i Omega Weapon Mask
Samsung WB550
Transcend Digital Photo Frame PF810
Logitech Transporter

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
FutureMark benchmarks
Sandra 2008 SP2
Games (1280x1024 Medium) fps
Programs (sekunde - manje je bolje)

AMD Athlon II X2 250
Osnovno:
Dual Core, 3 GHz,
Ostalo:
2 x 64 KB L1, 2 x 1024 KB L2, HyperTransport 3 @ 4000 MHz, TDP 65 W
Proizvođač:
AMD
Kontakt:
Alti

AMD Phenom II X2 550 Black Edition
Osnvno:
Dual core, 3,1 GHz, AM3
Ostalo:
HyperTransport 3 @ 4000 MHz, 2 x 64 KB L1, 2 x 512 KB L2, 6 MB deljeni L3, TDP 80 W
Proizvođač:
AMD
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera