INTERNET<>
092007<><>

Internet standardi

Нови Интернет

Sledeće godine sistem dodeljivanja imena domena ulazi u vode potpune internacionalizacije

Kada je Internet kakav sada poznajemo počeo sa radom, svi su mislili da će za sve potrebe dodeljivanja imena domena biti više nego dovoljan set „romanskih” karaktera, kao i da će obim dostupnog prostora za koegzistenciju različitih imena domena omogućen standardom IPv4 biti dovoljan dugi niz godina. Ali, pošto se Internet pokazao kao najveće tehničko dostignuće dvadesetog veka i postao vrlo popularan, ograničenja svojstvena „starom Internetu” više nisu prihvatljiva. „Novi Internet”, čije će dve glavne karakteristike biti primena standarda IPv6 i korišćenje internacionalnih jezičkih simbola, treba da omogući njegovo širenje daleko izvan dosadašnjih granica. Posebno internacionalizacija imena domena ima veliki značaj za budući Internet i njegovo dublje prihvatanje među svim nacijama u svetu.

Piši kao što govoriš

Još od vremena kada je Internet postao dostupan izvan granica Amerike, mogli su se čuti zahtevi za proširenje skupa znakova koji se može koristiti za formiranje imena domena, kao što je Google.com ili Yahoo.com. Ovi zahtevi su najčešće dolazili iz zemalja čije zvanično pismo nije latinično. A takvih ima mnogo.

Sistem dodeljivanja imena domena koji je danas u upotrebi zasigurno nije rezultovao Internetom koji bi sve nacije na planeti mogle u potpunosti smatrati svojim. Kinezi, Indijci, Arapi, Srbi... kao i mnogi drugi narodi, nemaju mogućnost da registruju imena domena koja će sadržati slovne znakove karakteristične za njihovo pismo i jezik.

U dosadašnjoj praksi formiranje imena svodilo se na upotrebu „romanskih” karaktera, što je u slučajevima kada su u pitanju „istočni” jezici stvaralo veliki kontrast za lokalne korisnike, pored toga što predstavlja veliko ograničenje u izražavanju.

I zaista, sistem dodeljivanja imena domena više ne može da nastavi na ovaj način, jer Internet nije rezervisan samo za nacije koje koriste latinične karaktere. Postoje i neki drugi – recimo oni koji koriste ćirilicu i želeli bi da registruju web sajt kao što je ћевапи.com.

Jedna dilema, a dva pisma

Dobra vest je da to vreme dolazi. Treba se pripremiti i razmišljati o mogućim imenima domena koji će koristiti za naš jezik karakteristične slovne znakove. Ova situacija zaista golica maštu, tako da pored ћевапи.com možemo imati šuška.com ili čokolada.com, kao i mnoge druge.

Vremena nije ostalo mnogo, jer bi novi standard imenovanja IDN (International Domain Names) trebalo da stupi na snagu sredinom sledeće godine. U ovom trenutku je skoro sve sa tehničke strane pripremljeno i potrebna testiranja su obavljena, tako da se nakon završetka svih administrativnih usaglašavanja očekuje zvanični start.

Početkom ove godine obavljeno je glavno testiranje koje je imalo za cilj da se utvrdi bilo koji potencijalni problem u funkcionisanju Internet Root servera. Sve je proteklo glatko, tako da se ne očekuje nikakav problem u budućem funkcionisanju globalne mreže i dodeljivanju internacionalnih imena domena.

Treba imati na umu da će „novi Internet” doneti mnogo više posla i komplikacija kompanijama koje se bave registrovanjem. Zbog velikog broja različitih jezika i setova slovnih karaktera, jedan od prvih dodatnih koraka prilikom registrovanja novog domena biće definisanje jezičke grupe kojoj buduće ime domena treba da pripada. Tako ćemo imati grupe kao što su: slovenski, kineski, japanski i korejski, arapski, drugi neromanski jezici itd.

Ova nova situacija ne znači potpunu slobodu u upotrebi karaktera pri formiranju imena domena. Iako su sada pravila imenovanja i čitava metodologija znatno složeniji, radi lakšeg razumevanja može se reći da i dalje važe poznata pravila, ali s tom razlikom da se mogu koristiti karakteristični slovni znakovi za odgovarajući jezik. I dalje se neće moći koristiti specijalni znakovi, prazno mesto između reči, tačke itd.

Svaka jezička grupa imaće dodatno modifikovana pravila koja određuju šta se od slovnih znakova može koristiti a šta ne, a detalje će objaviti kompanije koje se bave poslom registrovanja imena domena. Situacija će biti „malo” komplikovanija, sumnje nema, ali to je put kojim Internet mora ići, jer on je dobro koje pripada svima.

Što se tiče domaćih vlasnika web sajtova, pred njima je dodatna dilema koju oslikava naš primer: da li registrovati domen ćevapi.com ili ћевапи.com? Najbolje oba!

Mirko PERAK

 
.rs
Veliki Internet igrači
YouTube i Flickr
Web 2.0
Internet standardi
Šta mislite o ovom tekstu?
Bezbednost na Internetu
Bezbednost na Internetu
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera