TEST DRIVE<>
042006<><>

Microstar RS482M-IL i K8NGM-V

AMD Integrale

Ponuda čip-setova sa integrisanim grafičkim procesorom za AMD procesore nešto je slabija nego u slučaju Intelovih procesora. nVidia odskora nudi svoju seriju nForce 6100 koja dolazi u nekoliko „ukusa”, ATi nudi RS482 koji pripada seriji Radeon XPress 200, dok je VIA prisutna sa K8M400. SiS i njegovi modeli su nedostupni na našem tržištu pa ih nećemo više ni pominjati.

nForce 6100 i 6150 su prvi „integralaci” posle nForce 2 IGP koje je ova kompanija predstavila. Iako je nVidia počela upravo s integrisanim čip-setovima, što je i logično s obzirom na to da su joj primarna delatnost grafički procesori, vremenom ih je napustila tj. „stavila na led”. Tako nForce 3 nije imao svoju IGP varijantu, dok ju je nForce 4 dobio tek sada.

Postoje tri varijante u kojima se može dobiti novi nForce: 6150 northbridge sa nForce 430 „južnjakom” je najbolja, sledi kombinacija 6100 i 430, dok je najslabija 6100 sa 410. Northbridge sa oznakom 6150 ima jači grafički procesor koji radi na 475 MHz, poseduje podršku za HighDefinition Video i TV i DVI izlaze i može da koristi do 128 MB sistemske memorije. 6100 ima GPU koji radi na 425 MHz, podržava samo klasičan video-prikaz; DVD, DivX, XviD i slični materijali će raditi, ali ne i oni po HD specifikaciji. Može da koristi do 64 MB memorije i da prikaže sliku samo putem VGA izlaza. U oba slučaja u pitanju je „derivat” GeForce 6 generacije, što znači da su u potpunosti podržani DirectX 9 i ShaderModel 3.0.

Poslednja razlika je to što 6150 ima dva PCI-E x1 slota, dok 6100 omogućava samo jedan pored standardnog PCI-E x16 koji obezbeđuje da se „integrisana grafika” bilo kada zameni klasičnom karticom. Veza između severnog i južnog čipa je provereni HyperTransport u svim verzijama.

Razlika u južnim mostovima je takođe u nekoliko „sitnica”. nForce 430 ima 10/100/1000 Mb Ethernet kontroler sa ugrađenom Firewall zaštitom i podržava četiri SATA II uređaja (RAID 0, 1, 0+1 i 5 modovi za hard diskove). Slabiji 410 ima običan 10/100 Mb, nema „vatreni zid” i omogućava povezivanje dva SATA II uređaja (RAID 0 ili 1). Oba imaju HighDefinition i AC’97 zvučnu podršku i osam USB 2.0 konektora.

Sve ovo čini ponudu nVidia „integralaca” veoma potpunom i zaokruženom. Tri varijante omogućavaju izbor i zadovoljenje praktično svih zahteva. Nedostaje samo integrisani FireWire kontroler pa da sve bude „u fullu”, međutim i ovako je nVidia napravila odličan posao. Kod kanadskog proizvođača situacija nešto drugačija.

ATi Radeon Xpress 200 za AMD procesore se sastoji od severnog RS482 i južnog čipa SB450. Vezani su sa dve PCI-Express linije, što omogućava brzinu od svega 300 MB/sec i jedna je od mana rešenja. RS482 sadrži oslabljeni kontroler Radeon X300 na 300 MHz sa dva piksel i jednim verteks šejderom, a memorija se naravno deli sa procesorom (do 128 MB). Pošto AMD procesori imaju memorijski kontroler u sebi, sva komunikacija Radeona X300 u ovoj varijanti (isto je kod nForce 61x0) ide preko centralnog procesora što degradira ukupne performanse sistema. ATi je zato kreirao posebnu 32-bitnu magistralu na čiji je kraj moguće postaviti posvećenu memoriju i time omogućiti i grafičkom i centralnom procesoru „lakše disanje”. Ipak, ovo znatno komplikuje dizajn matične ploče i podiže cenu pa se malo proizvođača odlučuje za implementaciju Sideporta, kako se ova mogućnost naziva. Drugi specijalitet jeste SurroundView mogućnost da integrisani Radeon X300 radi istovremeno sa klasičnom grafičkom karticom u PCI-Express x16 slotu. Na ovakav računar je moguće povezati do tri monitora, ukoliko dodatna grafička kartica podržava dva izlaza, što je danas standard. Radeon Xpress 200 podržava i DVI i TV izlaz, međutim od proizvođača matične ploče zavisi da li će sve ovo biti implementirano na konkretan model.

SB450 južnjak podržava samo SATA standard, ne i SATA II, i to putem četiri konektora (RAID 0 ili 1). Tu je i klasičan AC’97, ali nema ni mrežnog ni FireWire kontrolera, kao ni podrške za PCI-Express x1 slotove. USB je podržan u verziji 2.0 sa osam konektora.

Ako se posmatra samo severni most koji je važniji kod svakog čip-seta, ATi na papiru nudi nekoliko mogućnosti više. Ipak, kada se u obzir uzmu i južni mostovi, ATi je ukupno lošiji, a pri tome postoji samo u jednoj varijanti. SB450 je daleko od savremenog čipa, AC’97 ne podržava HD Audio, SATA je podržan samo u prvoj verziji, nema RAID 5 i 0+1 modova, kao ni bilo kakvog mrežnog kontrolera. To znači da će RS482 ploče biti nešto skuplje jer će proizvođači matičnih ploča morati da dodaju ovaj kontroler. Kada na sve to dodamo mnogo prijavljenih problema vezanih za USB kontrolere, jasno je zašto mnogo matičnih ploča poseduje južni most drugog proizvođača, najčešće ULi.

VIA sa K8M400 je totalno van konkurencije. Pored ploča sa čip-setovima nForce 6100 i RS482, za ovaj test smo pribavili i jednu sa VIA K8M400 i propustili je kroz testove. Ipak, nismo je opisivali jer su performanse koje postiže daleko iza rešenja severnoameričkog proizvođača, ali smo ostavili grafikone da bi i čitaoci uvideli kolika je razlika.

MSI je bio standardno najbrži kada su u pitanju novi modeli, mada će se do objave ovog teksta na tržištu naći još nekoliko modela iz kompanija Gigabyte, Asus i ASRock. Razlike su male tako da većina zaključaka koji važe za MSI modele K8NGM-V i RS482M-IL važe i za slične ploče drugih proizvođača.

K8NGM-V nam je prva „pala šaka”. U pitanju je mATX matična ploča koja koristi najslabiji nVidia „integralac”, čip-set nForce 6100 sa „južnim mostom” 410. Dizajn je vrlo jednostavan i efikasan, sve je na predviđenom mestu pa je montaža ove matične ploče vrlo jednostavna i stvara najmanju moguću „šumu kablova” u kućištu. Zadnji panel sadrži 2xPS/2, po jedan LPT, VGA i RJ-45 priključak, četiri USB i tri 3,5 mm stereo-konektora. Serijski port nije među njima, već se dobija na „limčiću”. Za proširenje su tu još i dva PCI i po jedan PCI-E x1 i x16 slot, kao i dva DIMM podnožja za DDR400 memoriju. Napajanje je trofazno i ima hladnjake na MOSFET tranzistorima, što je lep potez proizvođača. Pasivno hlađenje je i na oba nForce čipa, što znači da je ova matična ploča bukvalno nečujna. Ethernet kontroler od 100 Mb je omogućio Realtekov 8201CL čip vezan za PCI magistralu, a isti proizvođač je uradio i ALC655 pa K8NGM-V ne podržava HD Audio već samo klasičan AC’97 kodek uz 5.1 izlaz. BIOS je AMI-ev i ima samo osnovne mogućnosti potrebne za podešavanje matične ploče. Overklok je praktično nemoguć jer je spisak opcija koje mogu da posluže prekratak.

Slično je i sa RS482M-IL. I ova štampana ploča je crvene boje i mATX formata. Dizajn je vrlo sličan, što znači da su konektori na gotovo istim mestima. Napajanje je trofazno, međutim nema hladnjaka, kao ni na južnom mostu. Praksa je pokazala da nisu ni potrebni jer se ni napajanje ni SB450 nisu preterano zagrevali. Backpanel je identičan onom goreopisanom s tim što su svoje mesto na njemu našli i jedan COM i jedan FireWire port. Drugi IEE1394a je dostupan, kao i COM2, putem „breketa”, a obezbeđuje ih VIA VT6307. Na „limčiću” se dobija i priključak za TV izlaz (do 1024 x 768) što znatno podiže upotrebnu vrednost ovoj matičnoj ploči. Dalje, 10/100 Mb Ethernet kontroler je Realtek 8100C, dok zvuk obezbeđuje ALC655 kao i kod K8NGM-V. Pored PEG slota nema drugih PCI-Express slotova jer ih SB450 ne podržava. Zato su tu tri PCI slota, što je verovatno i bolje rešenje. Maksimum radne memorije je i ovde 2 GB putem dva DIMM podnožja. BIOS je opet AMI-jev i raspolaže gotovo istim mogućnostima pa se priča o njemu ovde i završava.

Obe matične ploče su napravljene „da rade”, a ne za jurenje rezultata, i to mora svakome da bude jasno. Njihova ciljna grupa su korisnici kojima računari služe za osnovne potrebe. Obe matične ploče će odlično „leći” u svaki kancelarijski računar, dok je za kućni presudno to koliko se i kako igrate. To je moguće, ali, kao što se vidi u grafikonima, iole ozbiljniji igrači neće biti zadovoljni. Partija Simsa i pasijans su mogućni, ali će svaki izlet u savremenije igre biti ograničen na najlošija podešavanja u Video Settings delu. Upravo tako smo i testirali Quake 4 i FarCry – standardna maksimalna podešavanja koja koristimo za grafičke kartice bila su daleko iznad mogućnosti integrisanog „Rejdona” i „Džiforsa”.

Ako treba izabrati brži, očigledno je da je nVidia napravila bolji posao. Već je najslabiji model izašao na kraj sa Radeonom Xpress 200 za AMD procesore. Veći broj testova bio je na strani američkog proizvoda, kako oni koji mere performanse hard diska tako i 3DMarkovi. FarCry i 3DMark 03 pokazuju blagu nadmoć Radeona X300 u višoj rezoluciji, međutim kako je 640 x 480 optimum za integrisane grafičke procesore, to je manje važno. Rezultati K8M400 ploče (takođe MSI, model K8MM-V) tu su samo da prikažu koliko je VIA rešenje neupotrebljivo za bilo šta što ima veze sa 3D performansama, mada je K8M400 sporiji i u svim ostalim testovima.

Ploču sa VIA čip-setom treba razmotriti samo ukoliko vam desetak € razlike u ceni nešto znači, iako je to svega nekoliko procenata u ukupnoj ceni računara. U suprotnom, razmišljanje se svodi na ATi ili nVidiju.

MSI K8NGM-V je malo brži i minimalno jeftiniji, međutim MSI RS482M-IL poseduje TV izlaz. S obzirom na male razlike, ova mogućnost je tas na vagi koji presuđuje u korist ploče sa ATi čip-setom. Verovatno se može naći ploča sa nForce 6150 čip-setom koja ima TV izlaz i nešto bolje grafičke performanse, ali ih mi nismo videli na našem tržištu, a i sigurno im je cena nešto viša. Stoga korisnicima za osnovu jeftinog kućnog računara preporučujemo MSI RS482M-IL. dok je MSI K8NGM-V odličan izbor za poslovni računar obzirom da se TV-izlaz u kancelarijama ne koristi, a u ostalim aspektima je generalno bolja ploča od MSI RS482M-IL.

Saša UZELAC

 
Asus EN7900GTX i EN7900GT
Gigabyte i975X G1-Turbo
Intel Pentium D 805
Microstar RX1600XT-T2D256EZ
Samsung SH-W162L LightScribe, NEC ND-4551A LabelFlash
Dell Inspiron 9300, Fujitsu-Siemens Amilo M3438G, Asus A7D, Microstar L715
Microstar RS482M-IL i K8NGM-V
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung SyncMaster 740BF i 920N
OvisLink AirLive WL-5460AP Wireless Acess Point i Netcons Black Box BB56G Wireless Broadband Router
Avermedia USB Radio MR800
Logitech Wireless Music System for PC i Wireless Music System for iPod/MP3
Epson Perfection 3490 Photo i 3590 Photo
Canyon Portable Data Storage On-The-Go CN-OTG
Lexmark P450
Xwave Indigo I
Canyon MP3 Player Sports Edition CN-MP3SE
Mustek MP70C Portable DVD-Player
Media-Tech MT4000 Athena, MT4001 Amon, MT4002 Seth

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark 03
3DMark 05
PCMark 05
SiSoft Sandra
Far Cry
Quake 4

MSI RS482M-IL
Osnovno:
Ati Radeon Xpress 200, socket 754
Ostalo:
4x SATA, 8x USB 2.0, 10/100 Mb, 2x IEE1394a
Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
Pakom

MSI K8NGM-V
Osnovno:
nForce 6100, socket 754
Ostalo:
2x SATA, 8x USB 2.0, 10/100 Mb
Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera