TEST DRIVE<>
012005<><>

IEEE 802.11g Wireless Access Points (WAP)

Bežične tačke

U.S. Robotics 5450
U.S. Robotics 5450
Kao što su žičanim mrežama bile potrebne godine da evoluiraju od koaksijalnog kabla do gigabitnog Etherneta, tako je i bežičnim tehnologijama potrebno da neki standardi nastanu, postoje i odu u zaborav da bi bežična tehnologija postala nešto pouzdano, efikasno i jeftino kao Ethernet. Evolucija traje već neko vreme, a bežične tehnologije odavno nemaju status egzotične novotarije. Ipak, neke dečje bolesti su još uvek tu, ali se napredak vidi. Standard IEEE 803.11g je trenutno aktuelni produkt ove evolucije. Radi na frekvenciji od 2,4 Ghz i koristi OFDM tip modulacije s kojim ostvaruje brzinu do 54 Mb/s.

Generalno, postoje dva načina za formiranje bežične mreže: ad-hoc, gde klijenti međusobno komuniciraju direktno, i infrastrukturni u kojem sva komunikacija ide preko uređaja koji se zove Wirelesss Access Point (WAP). Dok ad-hoc topologija mreže podseća na društvo u kojem svi pričaju kad nađu za shodno, infrastrukturna topologija podseća na sastanak uz prisustvo predsedavajućeg koji daje reč onome ko treba da govori, što sa povećanjem broja učesnika znatno uvećava efikasnost u odnosu na ad-hoc topologiju.

MSI AP54G
MSI AP54G
Pored toga, tipičan WAP ima mogućnost priključivanja na Ethernet, što mu omogućava da radi kao gateway (izlaz) prema lokalnoj (žičnoj) mreži. Pošto granica udobnog korišćenja bežične mreže često nije veća od jedne ili dve sobe, strateško raspoređivanje WAP-ova koji su međusobno povezani klasičnim Ethernetom neophodno je za pokrivanje većeg prostora (jednog sprata ili zgrade) bežičnom mrežom. Da bi se ovo ostvarilo, WAP-u je potrebna antena, Ethernet priključak (RJ45) i neki mehanizam kontrole pristupa. WAP-ovi često pored ovoga imaju DHCP server, kao i manje ili više napredno filtriranje (tj. firewall) i rutiranje.

Svi testirani uređaji imali su mogućnost konfigurisanja preko softvera koji dolazi uz uređaj i preko Web interfejsa, kojem se pristupa iz Web browsera, nezavisno od operativnog sistema koji se koristi. Pošto su Web interfejsi na nepodešenim uređajima uglavnom dostupni svima bez ograničenja, žičnim i bežičnim putem, logičan prvi korak nakon uključivanja WAP-a jeste ograničavanje pristupa interfejsu i bežičnim uređajima.

Gigabyte GN-A17GU
Gigabyte GN-A17GU
Model U.S. Robotics 5450 ima nazivnu brzinu od 100 Mb/s i 256-bitnu enkripciju. Sem kao WAP, može da radi kao point-to-point bridge, multipoint bridge i repeater. U tipičnoj primeni, kao WAP i gateway ka lokalnom Ethernetu, konfiguriše se lako i radi relativno brzo, mada to zavisi od drugih komponenata u mreži. U kombinaciji sa U.S. Robotics karticama, koje takođe imaju nazivnu brzinu od 100 Mb/s, mreža radi primetno brže nego s drugim WAP-ovima i karticama.

Model MSI AP54G sa brzinom od 54 Mb/s i 128-bitnom enkripcijom može da radi kao WAP ili repeater, a ima ugrađen DHCP server što dodavanje klijenata u bežičnu mrežu čini mnogo elegantnijim.

Lancom L-54ag
Lancom L-54ag
Treći model, Gigabyte GN-A17GU, jeste uređaj pravljen s ambicijom da bude više od običnog WAP-a. Jedan Ethernet priključak, brzina od 108 Mb/s i 152-bitna enkripcija, ugrađen DHCP i mogućnost da radi kao point-to-point ili multipoint bridge ne čine ga naročito različitim od drugih sličnih uređaja. Ali, priključak za PCMCIA wireless karticu (pasuju samo one iz Gigabytea) omogućava mu, između ostalog, da bude WAP za dve odvojene mreže ili da objedini u jednu mrežu klijente koji koriste različite standarde.

Ciljna grupa modela Lancom L-54ag su poslovni korisnici, zahtevni po pitanju sigurnosti i fleksibilnosti. Kompatibilan je sa a i g standardom (dakle, radi na frekvencijama od 2.4 i 5 Ghz). Ima 152-bitnu WEP enkripciju, hardverski implementiranu AES enkripciju, statefull firewall, prevođenje IP adresa (NAT) i DHCP server. Može da se montira napolju (-10 (C do 55( C), pa su uloge koje ovaj uređaj može imati u mreži prilično brojne. Radi smanjenja broja kablova (dakle, u duhu bežičnih tehnologija), L-54ag ima mogućnost napajanja preko Ethernet kabla (tzv. Power Ower Ethernet ili standard IEEE 802.3af).

NoName Wireless-G Router
NoName Wireless-G Router
Znak da je neka tehnologija postala dostupna širokim narodnim masama jeste pojava NoName uređaja. Wireless G-Router, opskurnog imena 18-0A-WR85 -FHEU, sa četiri Ethernet porta koji se ponašaju kao switch i još jednim koji služi za povezivanje na modem/gateway i sl. Sa statefull filtriranjem i DHCP serverom ova sprava namenjena je zahtevnijim korisnicima i za poslovnu primenu.

Iako najbrži, U.S. Roboticsov WAP tu brzinu ostvaruje kada je bežična mreža potpuno sastavljena od ne tako jeftine U.S. Robotics opreme. Za ljude kojima treba access point i ništa više, uz udobnost koju pruža ugrađeni DHCP server, MSI može biti dobar izbor. Sa brojnim opcijama koje ima, Lancom L-54ag nije baš u istoj kategoriji s ostalim ovde opisanim uređajima. Za njega bi mogli biti zainteresovani korisnici kojima pored WAP-a treba NAT i firewall, a ne bi želeli da uposle poseban kompjuter za to.

Marko JOVANOVIĆ

 
Sparkle SP-AG43GDH vs. MSI NX6800LE
Cooler Master CoolViva i Blue Ice
Kingston DataTraveler Elite
Kyocera Mita FS-1020D
Transcend PhotoBank TS20GPB
IEEE 802.11g Wireless Access Points (WAP)
Šta mislite o ovom tekstu?
Epson PhotoPC-L400, Kodak EasyShare DX4530 i Premier DC5382
Leadtek PVR 2000
Hewlett-Packard PhotoSmart M307, Canon Digital Ixus IIs
Transcend JetFlash MP3
Gigabyte G-Max N601
Packard Bell EasyNote E3
2.1 zvučnici (3)
Canon CanoScan 3200F
Genius Wizard Pen 5,5” x 4”
Philips 170S5FS, Philips 170B5CG, ViewSonic VG712B, Sony SDM-HS74B
Orbbit Icon 170
TechniSat SkyFunk 3
Asus MyPal A730
Xwave 9200

S mnogo brzina
Bežični prenos podložan je smetnjama i slabljenju signala zbog rastojanja i prepreka. Da bi se prilagodili ovakvim uslovima rada, standardi za bežični prenos predviđaju korišćenje različitih tehnika prenosa (tipova modulacije) koje se mogu menjati „u letu”, prilagođavajući se trenutnoj situaciji bez prekida veze, što korisnik vidi jedino kao varijacije u brzini prenosa.
Ovo je jedan od načina na koje oprema pravljena po 802.11g standardu, koristeći stariju i sporiju CCK modulaciju, ostvaruje kompatibilnost s opremom pravljenom po 802.11b standardu, po cenu (sopstvenih) performansi. Ovako koncipiran standard daje prostora proizvođačima da prave svoja proširenja standarda. Tako postoji tzv „turbo mode” (ima ih raznih) koji maksimalnu brzinu za g standard sa 54 Mbps pomera na 108 Mbps. Naravno, ovako nešto može da radi samo između komponenti koje su kompatibilne s ovim proširenjima standarda, ali u praksi često znači da radi samo između komponenti istog proizvođača ili nikako...

Vrsta:
bežična mrežna oprema
Proizvođač:
U.S. Robotics
Kontakt:
List Group
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera