TEST DRIVE<>
012005<><>

Kingston DataTraveler Elite

Kingston DataTraveler Elite
Kingston DataTraveler Elite
Spoj brzog i sigurnog možda i nije mogućan u svakodnevnom životu, ali u kompjuterskom svetu je priča malo drugačija. Uz dovoljno para uloženih u razvoj specijalizovanog hardvera za sigurnost podataka mogu se dobiti zadovoljavajući rezultati s dobrim brzinskim performansama. Kada se na sve to doda i minijaturizacija, dobija se proizvod poput Kingstonovog modela USB prenosivog diska iz serije DataTraveler Elite. No, prvo ćemo se pozabaviti odlikama samog USB diska pre nego što objasnimo šta ovaj uređaj izdvaja od ostalih.

Kingston važi za proizvođača memorija s dobrim pedigreom. I ovog puta nas je obradovao uređajem visokih performansi. Iako po izgledu deluje obično, pomalo i zastarelo, to je u stvari Flash memorija predviđena za velike brzine. U prošlom broju smo opisali Apacerov model koji je, da vas podsetimo, bio u stanju da zapiše 10 i pročita 19 MB/s. DataTraveler Elite je dostigao, pa i nadmašio ove rezultate. Naime, preko USB priključka smo uspeli da proturimo čak 23 MB/s prilikom čitanja što znači protok od 155X (jedan X je protok od 150 KB/s). Pisanje je pokazalo iste rezultate kao i Apacer i uspeo je da zabeleži 10 MB u svakoj sekundi. Naravno, ovi rezultati nisu ni blizu teorijskoj granici propusnosti USB 2.0 priključka koja iznosi 60 megabajta u sekundi. Kapaciteti ovog modela se kreću u rasponu od 256 megabajta do dva gigabajta, što je sasvim dovoljno za normalan svakodnevni rad.

Zašto ovaj model ima u imenu nastavak Elite? Ovaj Flash disk je prvenstveno namenjen poslovnoj populaciji, ljudima kojima je potreban brz i siguran medij za prenošenje osetljivih podataka. Naravno, za čuvanje podataka od tuđih očiju mogu poslužiti neka softverska rešenja, ali to nije praktično jer oduzima dosta vremena. Zar ne bi bilo lakše kada bismo mogli jednostavno da kopiramo fajlove na neki medij, a da se oni sami zaštite? Pa upravo to radi DataTraveler Elite. U sam Flash disk je ugrađen čip zadužen isključivo za šifrovanje podataka. Razdvajanje šifrovanih od nešifrovanih fajlova se vrši tako što se definiše određeni kapacitet za zaštićeni deo. Sve ovo pomalo podseća na deljenje diska na particije s jednom razlikom. Zaštićeni i nezaštićeni deo se ne mogu videti istovremeno, već se pristup njima bira preko isporučene aplikacije. Važno je napomenuti i da se brzina prenosa ne smanjuje ako se podaci kopiraju na zaštićeni deo.

Ako imate firmu i često prenosite poverljive podatke, a pri tom ne želite da rizikujete da vam ih neko ukrade, DataTraveler Elite je uređaj napravljen po vašoj meri. Ili je možda dovoljno da ste paranoik i da verujete u teoriju zavere protiv vas. Bilo šta da je u pitanju, nikada ne postoji stoprocentna zaštita.

Vladimir ČABRILO

 
Sparkle SP-AG43GDH vs. MSI NX6800LE
Cooler Master CoolViva i Blue Ice
Kingston DataTraveler Elite
Šta mislite o ovom tekstu?
Kyocera Mita FS-1020D
Transcend PhotoBank TS20GPB
IEEE 802.11g Wireless Access Points (WAP)
Epson PhotoPC-L400, Kodak EasyShare DX4530 i Premier DC5382
Leadtek PVR 2000
Hewlett-Packard PhotoSmart M307, Canon Digital Ixus IIs
Transcend JetFlash MP3
Gigabyte G-Max N601
Packard Bell EasyNote E3
2.1 zvučnici (3)
Canon CanoScan 3200F
Genius Wizard Pen 5,5” x 4”
Philips 170S5FS, Philips 170B5CG, ViewSonic VG712B, Sony SDM-HS74B
Orbbit Icon 170
TechniSat SkyFunk 3
Asus MyPal A730
Xwave 9200

Proizvođač:
Kingston
Kontakt:
Imtel
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera