TEST DRIVE<>
012005<><>

Kyocera Mita FS-1020D

Kockasti laser

Kyocera Mita FS-1020D
Kyocera Mita FS-1020D
Rezolucija: 1200 tpi
Ostalo: procesor PowerPC405 na 266 MHz, 16 MB, PCL6, emuliran PostScript 3, Prescribe
Firma Kyocera je odavno prisutna i priznata na svetskom tržištu štampača. Nažalost, proizvodi ove firme su prava retkost kod nas, te je prikaz njenog modela FS-1020D svojevrsna ekskluziva. Zato smo oprobali ovaj stariji model laserskog štampača i upriličili promociju iako je od njegove premijere prošlo dosta vremena.

Što se dizajna tiče, FS-1020D deluje prilično konzervativno, ali to ne predstavlja minus kada se zna kome je namenjen – malo je verovatno da će iko u kancelariji zastati pred ovim štampačem i komentarisati njegov izgled plastične kocke sa zaobljenim ivicama. Dimenzije su 378 x 375 x 235 mm, a težina 10,5 kilograma. Na sebi ima četiri LED indikatora i svega dva tastera (uključivanje/isključivanje i prekid štampe koja je u toku). „Žila-kucavica” ovog štampača je procesor PowerPC405 na 266 MHz, uz ugrađenih 16 MB memorije (proširivo do 272 MB), što samo po sebi garantuje veliku brzinu štampe. Standardna kaseta prima 250 listova, a tu su još i dodatna kaseta za 50 listova i jedinica za dupleks štampu. Što se tiče drajvera, štampač uspešno sarađuje s velikim brojem operativnih sistema (sve verzije Windowsa, Novell Netware, Mac OS, Sun OS, Solaris, AIX...). Vezu s računarom ostvaruje putem paralelnog ili USB 1.1 porta, uz opcioni mrežni interfejs. Podržani su PCL6, emulirani PostScript 3 i Kyocerin jezik Prescribe. Ukupno gledano, povezivanje i instalacija su veoma jednostavni.

Ako je suditi po rezultatu iz priložene tabele koji se odnosi na brzinu štampe pri najvišem stepenu kvaliteta, reklo bi se da ovaj štampač i nije baš toliko brz. Međutim, čudne stvari se dešavaju kada se štampa u Proof modu koji bi trebalo da predstavlja kompromis između brzine i kvaliteta otiska (čitaj: srednji kvalitet). Naime, u ovom modu štampač dostiže odličnih 19 stranica u minutu, čiji je kvalitet tek za nijansu slabiji od onog u high modu, a u draft modu (koji je, logično, najlošijeg kvaliteta) četiri stranice manje. Pošto je ovo iznenađujuć rezultat, reinstalirali smo drajvere i ponovili testiranje nekoliko puta, ali – rezultat je uvek bio isti. Interesantno je što se inostrane kolege nisu susrele s ovim fenomenom, te se on verovatno može pripisati isključivo modelu koji smo mi testirali, ali sve ovo i dalje spada u domen teško objašnjivog... Ukupno gledano, kvalitet štampe je vrlo dobar, pogotovo kada je u pitanju grafika, bez obzira na to da li se radi o klasičnim fotografijama i slikama ili o vektorskoj grafici. FS-1020D solidno štampa prelaze iz svetlijih u tamne nijanse i obratno tj. na otiscima nema pojave tzv. bandinga (jasno vidljivi grubi prelazi). Problemi koji se javljaju tokom rada nisu česti, ali umeju propisno da iznerviraju – npr. zaglavljivanje papira inače podržane gramature ili prijavljivanje da je papir zaglavljen kada to nije slučaj, pri čemu štampač odbija dalju saradnju – u ovakvim slučajevima pomaže tek treće ili četvrto ponovno isključivanje i uključivanje uređaja. Još nekoliko činjenica koje su najverovatnije slučaj samo kod konkretnog modela koji je bio na testu.

Ono što je najbitnije pri kupovini laserskog štampača jeste uzimanje u obzir cene njegove eksploatacije tokom dužeg perioda. Iako FS-1020D košta malo više od modela iz iste klase nekih drugih proizvođača, on to opravdava znatno nižom cenom toner-kasete. Kada se na to doda količina od 7200 odštampanih strana po toner-kaseti pri pokrivenosti od 5%, zaključak je jednostavan – ovo je idealan štampač za kancelarijske poslove, svuda gde se zahtevaju brzina, kvalitet i niska cena održavanja. A u svim ovim kategorijama FS-1020D je u samom vrhu u svojoj klasi.

Jan ČMELIK

Tekst High9 str/min
Tekst, Proof19 str/min
Draft15 str/min
Tekst, (1200 tpi fast, Kyocera Image Refinement, Ecosys)18 str/min
Dvostrana štampa, tekst, Proof9 str/min
Grafika, A4, High20 sec
Vreme do štampanja prve stranice10 sec
Warm-up15 sec
 
Sparkle SP-AG43GDH vs. MSI NX6800LE
Cooler Master CoolViva i Blue Ice
Kingston DataTraveler Elite
Kyocera Mita FS-1020D
Šta mislite o ovom tekstu?
Transcend PhotoBank TS20GPB
IEEE 802.11g Wireless Access Points (WAP)
Epson PhotoPC-L400, Kodak EasyShare DX4530 i Premier DC5382
Leadtek PVR 2000
Hewlett-Packard PhotoSmart M307, Canon Digital Ixus IIs
Transcend JetFlash MP3
Gigabyte G-Max N601
Packard Bell EasyNote E3
2.1 zvučnici (3)
Canon CanoScan 3200F
Genius Wizard Pen 5,5” x 4”
Philips 170S5FS, Philips 170B5CG, ViewSonic VG712B, Sony SDM-HS74B
Orbbit Icon 170
TechniSat SkyFunk 3
Asus MyPal A730
Xwave 9200

Toner-kaseta?!
Ako ste pažljivo pročitali ovaj tekst, sigurno ste primetili da smo umesto reči „kertridž” upotrebili izraz „toner-kaseta”. Naime, Kyocerini štampači koriste tehnologiju ECOSYS koja je patent ove firme. O čemu se zapravo radi? Dok modeli svih ostalih proizvođača koriste kertridže, koji pored toga što sadrže toner imaju i još neke elemente potrebne za lasersku štampu, Kyocerini štampači smeštaju te elemente u sam štampač – jedina stvar koju korisnik mora da menja jeste sam toner. Praktično, prilikom zamene „kertridža” korisnik bukvalno kupuje samo plastični kontejner s tonerom. Ovakva kaseta je i manje štetna po životnu sredinu, što ove štampače svrstava među „najzelenije” na tržištu. Kada se sve sabere, jasno je zašto su Kyocerini štampači skuplji kao uređaji – održavanje im je jeftinije i generalno su isplativiji na duže staze.

Vrsta:
laserski štampač
Proizvođač:
Kyocera
Kontakt:
Ecoteh
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera