TEST DRIVE<>
122004<><>

2.1 zvučnici (2)

Zvučna imena

U ovom broju nastavljamo priču o 2.1 sistemima i, kao što smo obećali, bavili smo se poznatijim proizvođačima u ovoj sferi. Bacili smo pogled na još šest setova zvučnika: Creative Digital 2800, Creative I-trigue 3450, Logitech X-230, Logitech Z3, Logitech Z–2300 i Altec Lansing FX 6021.

Creative Digital 2800
Creative Digital 2800 
Pakovanje modela Creative Digital 2800 dosta je bogato: dva satelita, subwoofer, AC adapter, kabl koji s obe strane ima 3,5 mm stereo priključak (za povezivanje na zvučnu karticu ili drugi izvor zvuka), kabl činč-činč za povezivanje na digitalni izlaz muzičke kartice, kao i adapter sa mono 3,5 na činč (u slučaju da vaša kartica ima 3,5 mm ženski digitalni izlaz). U pakovanju se nalazi i daljinski upravljač kojim se aktivira ceo sistem, reguliše celokupna jačina sistema, kao i količina basa. Digitalni dekoder ovog sistema podržava ulazne signale do 96 kHz na 24 bita.

Sateliti su od crne plastike i planirano je da stoje na malim plastičnim nosačima koji se na njih pričvršćuju sa zadnje strane da bi zvučnici bili odignuti od podloge. Oni se priključuju na zadnju stranu subwoofera uz pomoć činčeva, tako da je pravilno povezivanje sistema neminovno. Na subwoofer se povezuje izlaz sa zvučne karte, kao i adapter za struju. Daljinski upravljač na sebi ima već opisane komande, a priključuje se na subwoofer priključkom koji liči na PS/2 konektor. Povezivanje se vrši bez velikog napora, a sam zvuk je osrednji. Zvučnici imaju vrlo kompaktan bas, nedostatak srednjih niskih frekvencija, kao i neprijatno metalan zvuk srednjih visokih i visokih tonova koji još više dolazi do izražaja baš zbog kvalitetnog basa koji tako postaje još upadljiviji. S obzirom na to da sateliti imaju kutiju od plastike i da nisu ultratanki, ovakav zvučni rezultat je poprilično iznenađenje jer Creative ipak pretenduje na to da se bavi zvukom više od ostalih proizvođača kompjuterskog hardvera.

Creative I-trigue 3450
Creative I-trigue 3450 
Drugi Creativeov model, I–trigue 3450, bolje se pokazao od svog „mlađeg brata”. Ovaj model se može pohvaliti veoma lepim izgledom i dostojanstvenom belom bojom koja preovlađuje na svim delovima sistema. Subwoofer je od drveta i deklarisan je na 30 W, dok su sateliti deklarisani na 9 W, a njihovo priključivanje na subwoofer je jednostavno. Na kraju kabla koji vodi od njih do woofera nalazi se dupli činč priključak. Činčevi su spojeni i nalaze se u zajedničkom priključku koji je profilisan tako da može da se poveže na subwoofer samo na jedan način. Za svaki satelit postoji po jedan ovakav „dupli konektor”. I za ovaj sistem je predviđen daljinski upravljač bele boje sa indikatorom rada – plava „diodica” je uključena kada je sistem aktivan. Na njemu postoji regulator jačine zvuka sistema, kao i regulator jačine basa, priključak za slušalice stereo 3,5 mm (mali phones) i isti takav ulaz za dodatni uređaj (discman, walkman...). Na daljinskom upravljaču ovog sistema nailazimo na još nešto što će obradovati sve vlasnike USB MP3 plejera, a to je M-port – USB priključak na koji se direktno povezuje MP3 plejer i njegov izlaz na zvučnike ovog sistema.

Što se samog zvuka tiče, ovaj sistem svira dovoljno dobro. Bas je jak i kompaktan, niski srednji tonovi su malo više zastupljeni nego kod prethodnog modela, dok su srednji visoki i visoki za nijansu „pitkiji”. Mana ovog sistema je što njegova ukupna „glasnoća” ni blizu ne ispunjava očekivanja prosečnog korisnika koji je rešio da se malo „proveseli” i da odvrne ton malo jače jer u tom trenutku dolazi do distorzije zvuka zbog nedovoljne snage sistema. Naše mišljenje je da bi proizvođač morao da povede malo više računa o korisnicima i da bolje ispoštuje odnos cene i kvaliteta.

Logitech X-230
Logitech X-230 
Prvi Logitechov model na testu bio je X-230. Ovo je jedan od jeftinijih modela ovog proizvođača, ali njegova izrada i kvalitet zvuka nam govore potpuno suprotno. Naime, subwoofer ovog sistema je od nešto težeg drveta, a na zadnjoj strani se nalazi priključak za satelite, kao i potenciometar za regulisanje količine basa odnosno jačine subwoofera u odnosu na satelite. Sateliti su izrađeni od plastike i međusobno su povezani kablom, a desni satelit na sebi ima priključak za muzičku karticu (3,5 mm stereo), kao i kabl sa karakterističnim D-sub konektorom (kao za monitor) kojim se oba satelita istovremeno povezuju na subwoofer. Na licu ovog satelita nalaze se potenciometar za ukupnu jačinu celog sistema, priključak za slušalice (3,5 stereo), kao i prekidač kojim se aktivira ceo sistem. Sve u vezi s ovim sistemom je izvedeno prilično jednostavno, bez daljinskog upravljača, ali je sve izuzetno kvalitetno i deluje kompaktno kada se koristi. Sam zvuk ovog sistema je pravo iznenađenje. S obzirom na to da ovaj komplet zvučnika nije preterano skup, može se sa još većim ponosom pohvaliti vrlo „konkretnim” basom, dovoljno zastupljenim niskim srednjim, kao i vrlo dobro iskristalisanim visokim frekvencijama. Prilikom slušanja ovog sistema javlja se utisak da zvuči „skuplje” i veoma je prijatan za dugotrajnije slušanje. S obzirom na cenu koja nije prevelika, ovo je vrlo dobar izbor, ako ne planirate da od svog „skromnog doma” napravite diskoteku koristeći ovaj sistem.

Logitech Z3
Logitech Z3
Sledeći model iz Logitecha, Z3, već je ozbiljniji 2.1 sistem. Pre svega, krasi ga izuzetno kvalitetna izrada i zamišljen je kao kombinacija srebra i crnog drveta. Kod ovog modela su i sateliti i subwoofer izrađeni od drveta. Subwoofer je prilično težak (čitaj: dobar), a uz satelite se isporučuju i zaštitne mrežice koje korisnik može da stavi na njih ako želi. Woofer na prednjoj strani ima otvor koji je prekriven metalnom mrežom i veoma dobro izgleda, a sa njegove zadnje strane se nalaze konektori za napajanje, satelite i daljinski upravljač. U kućište woofera je smešten i transformator, tako da se u njega uključuje samo strujni kabl. Na desni satelit je, kao i kod prethodnog modela, direktno povezan ulaz iz muzičke karte (ili nekog drugog uređaja). Uz ovaj model se isporučuje i specijalan adapter (na jednoj strani kabla su dva ženska činča, a na drugoj ženski priključak 3,5 mm) koji je neophodan ako želimo da na ovaj sistem povežemo muzički stub, DVD ili televizor. Ovaj sistem „svira” veoma dobro i pravi je dokaz da je drvena kutija za zvučnik i dalje najbolji izbor, bez obzira na različite dizajnerske pokušaje. Krasi ga vrlo utegnut bas, jasni srednji i visoki tonovi, kao i mogućnost glasnog slušanja bez pojave distorzije i krčanja. Za korisnike s nešto većim zahtevima, koji računar koriste za slušanje muzike i gledanje TV-a, ovaj komplet zvučnika je pravi izbor za relativno prihvatljivu cenu.

Logitech Z–2300
Logitech Z–2300 
Kada se kaže „najbolji model”, već u samom početku se očekuje mnogo. Logitech je to kod modela Z–2300 u potpunosti opravdao, pa je čak i premašio očekivanja. Krenimo redom. Subwoofer je najveći od svih woofera koje su imali sistemi do sada na testu. Veoma je težak i izrađen je od drveta. S njegove bočne strane se nalazi izduv za bass reflex, dok je sa prednje strane smešten veliki zvučnik, prekriven crnom rebrastom maskom. Sa zadnje strane je vidljiv hladnjak na pojačalu, pored kojeg se nalazi i osigurač od 2 A, sigurnosni prekidač (kojim se aktivira mogućnost uključivanja celog sistema tasterom koji je smešten na daljinskom upravljaču) i priključak za strujni kabl. I kod ovog modela je adapter za struju integrisan u kućište subwoofera. Pored navedenih priključaka, postoje još i dva činča na koje se povezuju sateliti, kao i D-sub konektor kojim se priključuje daljinski upravljač. Dakle, sve je veoma kvalitetno napravljeno. Sateliti su zamišljeni kao dvosistemski – imaju različite zvučnike: jedan visokotonac i jedan srednjetonac. Priključivanje na muzičku kartu se vrši kablom na čijem je jednom kraju 3,5 mm stereo konektor, a čiji je drugi kraj direktno povezan na daljinski upravljač. Na daljinskom upravljaču se nalaze taster za aktiviranje sistema, indikator rada (ponovo plava dioda), priključak za slušalice, manji potenciometar za kontrolisanje jačine basa i veći potenciometar za glavnu jačinu celog sistema. Što se tiče samog zvuka, moramo da istaknemo sledeće: ovi zvučnici stvarno izvanredno sviraju i imaju jako kvalitetan i iskristalisan zvuk. Bas može da bude „ubistveno” jak ako se tako podesi, a ceo sistem trpi vrlo visoke „glasnoće” rada. Dvosistemski sateliti veoma realno prenose zvučnu sliku i ceo komplet zvučnika zvuči veoma dobro. U slučaju da pod kompjuterskim zvučnicima podrazumevate nešto što će zameniti muzički stub, onda je sistem Z-2300 pravi izbor jer vas neće razočarati ni u jednom trenutku.

Altec Lansing FX 6021
Altec Lansing FX 6021
Za kraj smo sačuvali ono najbolje. Model Altec Lansing FX 6021 je komplet 2.1 zvučnika koji u potpunosti obara s nogu, izuzetan sistem koji pored fenomenalnog dizajna nudi i fenomenalan zvuk, potpuno nekarakterističan za kompjuterske zvučnike. Subwoofer ovog sistema ima dosta drugačiji oblik od ostalih modela na testu. Nešto je viši i napravljen je od plastike koja je ofarbana tako da izgleda kao hrapava, siva, metalna površina. Preko zvučnika u wooferu se nalazi metalna mreža, što daje odličan izgled. Na poleđini subwoofera su smešteni stereo ulaz (3,5 mm) za muzičku kartu, stereo ulaz sa dva činča (za priključivanje još nekog drugog uređaja), dva priključka za satelite slična PS/2 konektorima, kao i isti takav priključak za daljinski upravljač. Daljinski upravljač je vrlo sličan gamepadu sa Playstationa, a na njemu se nalazi dugme power, kao i led dioda koja sija kada je sistem aktivan, tasteri treble i bass (ispod kojih se takođe nalazi po jedna led dioda, koja sija kada je odgovarajući taster aktivan), potenciometar kojim se reguliše jačina celog sistema, kao i jačina basa i visokotonaca, ako je pritisnut njihov taster. Sve tri kontrole su elegantno rešene jednim rotacionim potenciometrom, kojem se pridružuju različite komande, u zavisnosti od pritisnutih tastera (bass ili treble). Na sredini ovog kontrolera se nalazi niz od pet plavih led dioda i one predstavljaju neku vrstu „meterbridgea” jer se postupno aktiviraju sa pojačavanjem sistema. Mi smo uspeli da podnesemo samo jačinu od tri lampice (a ima ih pet).

Sateliti ovog sistema su veoma lepo dizajnirani i sastoje se od šest istih zvučnika smeštenih u jedno kućište od plastike, sa istim metalnim dizajnom kao i kod woofera. Imaju i postolje od hromiranog metala koje se pričvršćuje na satelit ubadanjem u njega na dva mesta i tako ga čini stabilnim na stolu, a omogućava i regulaciju ugla pod kojim stoji u odnosu na podlogu. Kabl za priključivanje satelita na subwoofer se može produžiti ukoliko je to potrebno jer se u pakovanju ovog sistema dobijaju još dva produžna kabla sa karakterističnim konektorima tako da je moguća prilična udaljenost satelita od woofera. Za ovaj sistem je predviđen i daljinski upravljač (pravi, bez kablova) na kojem su osnovne komande za regulaciju zvuka.

Sam zvuk ovog sistema je izvanredan, odmeren, jak i može biti vrlo, vrlo glasan. Kod ovog sistema se naziv „kompjuterski zvučnici” upotrebljava samo u nedostatku boljeg termina. FX 6021 je jedan od najboljih 2.1 sistema koji smo imali prilike da čujemo i verujemo da će čak i korisnici sa prefinjenijim ukusom biti veoma zadovoljni zvučnim (a i vizuelnim) ugođajem koji on pruža.

Bojan DRAGOJEVIĆ, Dušan ALAGIĆ

 
Gigabyte GV-NX66T128D-3, Club3D CGNX-668TVD i MSI RX700PRO-TD256E
Maxtor DiamondMax 10 6B300S0
Silicon Image Sil3112 SataLink
CoolerMaster Aquagate ALC-U01
ST Lab 5in1 eDVR
2.1 zvučnici (2)
Šta mislite o ovom tekstu?
Apacer Handy Steno HT203
NEO CN-992SBK
Speed-Link Razer DiamondBack 1600
LiteOn SOHW-1633S i LG GSA-4160B
KWorld Xpert TVBOX
IEEE 802.11g wireless kartice
Mustek R100B-5
FujiFilm FinePix A340
Hewlett-Packard Scanjet 4070

Vrsta:
2.1 zvučnici
Proizvođač:
Creative
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera