TEST RUN<>
122004<><>

ACDSystems ACDSee 7.0

The Next Generation

Nastavljajući tradiciju izbacivanja novih verzija svog najpopularnijeg programskog paketa jednom godišnje na uvek gladno tržište, ACDSystems objavio je aktuelnu verziju za predstojeću sezonu. Više puta do sada konstatovali smo da se tokom godina postojanja na sceni ACDSee ustoličio kao neprikosnoveni vladar među programima za pregled, organizaciju i skladištenje slika na PC računarima. Ipak, želja autorskog tima da ga učini savršenijim često je proizvodila suprotan efekat od zamišljenog i od jednostavnog alata stvarala inertnu nakazu čije funkcije 90 procenata korisnika nikada ne iskoristi. Ipak, i kao takav, ACDSee je odavno reper u klasi sličnih ostvarenja i svaka naredna verzija se, opravdano, iščekuje s velikim nestrpljenjem. U ovom kratkom prikazu predstavićemo vam šta donosi sedma revizija.

Kao što smo navikli, novi ACDSee dolazi u dve varijante koje se, osim po ceni, razlikuju po svojoj funkcionalnosti, to jest po broju uključenih samostalnih programskih rešenja u paketu. Osnovnu verziju čini samo jezgro programa „operisano” od bilo kakvih propratnih pomagala, namenjeno tzv. kućnim korisnicima (cena programa u tom slučaju iznosi 50 dolara). PowerPack izdanje programa koje smo mi imali na testu pored ACDSeea sadrži i ACD FotoSlate 3.1, najnoviju verziju popularnog programa za izradu i štampanje papirne galanterije (kalendara, nalepnica za majice, omota za CD i DVD-ove...), kao i „ojačanu” verziju alatke pod nazivom ACD Photo Editor 3.1 za osnovnu obradu slika (uklanjanje „crvenih” očiju, dodavanje teksta, implementiranje grafičkih filtera, isecanje, promena rezolucije...).

Od prošlogodišnje verzije, ACDSee je snažno orijentisan ka digitalnoj fotografiji i ljudima koji svakodnevno barataju ogromnom količinom grafičkih datoteka. Može se reći da je sedma revizija programa logičan sled stvari i da se najviše pažnje posvetilo poliranju funkcionalnosti, uz zadržavanje prihvaćenih rešenja. Zbog toga pri prvom startovanju programa novine neće odmah biti vidljive, a usled velike sličnosti upravljačkog interfejsa, može vam se učiniti da je reč o prethodnoj verziji programa. Ipak, novina i te kako ima i za njihovo predstavljanje bilo bi potrebno daleko više prostora od ovde izdvojenog, pa ćemo se zadržati na nama najzanimljivijim. Prvo i osnovno što valja napomenuti jeste podatak da ACDSee 7.0 nije brži u radu od svog prethodnika (ili mi to nismo primetili), te da je baratanje glomaznim direktorijumima s velikom brojem slika još uvek prilično sporo. S druge strane, jedno od važnijih poboljšanja tiče se rada s mobilnim uređajima, ali i načina prezentovanja, to jest „objavljivanja” materijala. Fotografije se, pored digitalnih kamera (misli se na proces bez instaliranih odgovarajućih drajvera), mogu preuzimati i iz mobilnih telefona, a dostupna je izrada PDF slide-show prezentacija, kao i rad sa TiVo Digital Photo Viewerom (više informacija potražite na adresi TiVo.com).

Što se tiče broja podržanih formata i samog procesa pregleda slika, stvari su takođe otišle jedan korak dalje. Poznato je da ACDSee podržava preko 100 formata zapisa (računajući tu i „pokretne” grafičke formate, kao i kompresovan materijal) kojima je sada dodata podrška za, prošlog puta neopravdano izostavljeni, standard JPEG-2000 (podržana je i konverzija u ovaj format). Pored toga, ubačena je i podrška za čitanje „sirovih” (RAW) zapisa koji se koriste prilikom skladištenja fotografija u boljim digitalnim aparatima, a forsiraju ga gotovo svi proizvođači (Canon, Nikon, FujiFilm i drugi).

Pregled slika sa uključenom opcijom zuma olakšan je postojanjem Navigator prozora u kojem je smešten umanjeni prikaz slike i klizač za određivanje vrednosti zuma (promena se automatski održava na glavnom prikazu). Prilikom pregleda slika sada su dostupne i informacije iz EXIF zaglavlja (polja) koje se mogu kopirati ili menjati (ne sve) upisivanjem željenih podataka (podržano je šablonizovano, Batch, upisivanje podataka na veći broj primeraka odjednom). Sve bitne informacije o slikama smeštaju se u ganc-novom Properties Paneu. Isto tako, omogućeno je prilagođavanje izgleda i broja uključenih informacija na glavnom ekranu pa se pored korekcije veličine thumbnaila (kontroliše se putem klizača) možete igrati i sa iscrtanim ikonicama na njima ili stilizovanjem prikaza uključivanjem drop shadow opcije ili postavljanjem okvira oko sličica. Promene je doživela i opcija Search čiju bi funkcionalnost trebalo da unapredi postojanje napredne sekcije Selective Browsing koja dozvoljava vizuelnu pretragu nekoliko direktorijuma odjednom, uz mogućnost određivanja proizvoljnog broja kriterijuma.

Naravno, pored programskog jezgra, promene su doživeli i prateći alati u paketu, čija je sveukupna funkcionalnost sada podignuta na mnogo viši nivo. Kada govorimo o FotoSlateu, treba istaći da je on izrastao u odličan program za izradu kompletnog spektra papirne galanterije. Uz njegovu pomoć, fotografije se na veoma brz način mogu pretočiti u zanimljive kalendare, CD i DVD omotnice, čestitke, nalepnice za majice... Moguće je štampati ih pojedinačno (sa okvirom ili bez njega) ili u obliku foto-albuma sa tekstualnim komentarima. Pored širokog spektra mogućnosti i izuzetno jednostavnog korišćenja, FotoSlate ima i nekoliko opcija koje doprinose tome da odštampani materijal bude vrhunskog kvaliteta. Pre svega, tu je podrška za verno prenošenje boja (podržani su EXIF 2.2 i ICM 2.0), kao i specijalno osmišljen algoritam za pametno „razvlačenje” fotografija niske rezolucije kako bi se izbegao pikselizovan prikaz.

Ni Photo Editor ne zaostaje kada je u pitanju funkcionalnost i može se reći da na jednom mestu sadrži sve što je potrebno za amatersku obradu fotografija načinjenih digitalnim aparatom (početnicima je posao olakšan postojanjem „čarobnjaka”). Od novina istakli bismo opciju Dodge and Burn za prosvetljivanje odnosno potamnjivanje delova slike, mogućnost ubacivanja „balončića” s komentarima, poboljšanu funkciju Crop, rutinu za Color Management , unapređenu komandu Batch za preduzimanje akcija na više slika odjednom, kao i „ispeglan” upravljački interfejs sa jasno izdvojenim najbitnijim opcijama.

Bez obzira na to da li ste novopečeni ili iskusan korisnik računara, ACDSee je alatka koju bez pogovora morate da imate instaliranu na sistemu. Ukoliko spadate u prvu grupu, i „obična” kućna verzija biće sasvim dovoljna, dok će oni probirljiviji sigurno znati da cene dodatne mogućnosti sadržane u FotoSlateu i Photo Editoru. Glavnu prepreku u nabavljanju ovog nadasve korisnog parčeta softvera ljudima kod nas, kao i uvek, jedino može da predstavlja paprena cena.

Vladimir PISODOROV

 
ACDSystems ACDSee 7.0
Šta mislite o ovom tekstu?
GPSoftware Directory Opus 8.0
Corel Painter IX
Shortcut PhotoClean 2.10
Atrise Everyfind 6.0
Blue Polar Polar Studio 5.2.19

Potrebno:
Windows, Pentium 3/500 MHz, 128 MB RAM
Veličina:
19 MB (trial), 18 MB na HD
Cena:
80 dolara, proba 30 dana.
Adresa:
www .acdsystems .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera