PD KUTAK<>
122004<><>

Dawntec Mystica 5.1

Renderovanje 3D fotografija

Mystica je iznenađujuće jeftin program za generisanje 3D terena, izradu video-inserata i fotografisanje unutar tog 3D sveta. Vizuelni doživljaj prilikom startovanja programa je izvanredan. Autori su napravili svoj interfejs koji nema nikakvih dodirnih tačaka sa klasičnim Windows izgledom. Iako Mystica obiluje opcijama, one su tako raspoređene da se korisnik vodi kroz program kao da je u pitanju čarobnjak za izradu 3D svetova. A, verujte nam, to nije čarobnjak jer sadrži nekoliko stotina opcija od kojih će zavisiti krajnji rezultat obrade.

Za uspešan proces izrade 3D terena poželjno je proći kroz sve opcije, mada se, istini za volju, neke mogu bez problema preskočiti. Ukratko ćemo opisati šta se sve krije u tim opcijama. Prvi ekran predstavlja uvod u program i tu se praktično objašnjava šta je sve Mystica sposobna da napravi. Početni radni ekran nosi naziv Simple Design. U njemu se kreira polazna fotografija. Neka vas ne čudi činjenica da ćete na Preview ekranu nakon kreiranja videti neku „mrlju” s uočljivom pikselizacijom. To je deo programa u kojem ćete raditi „naslepo”. Ovo bi se moglo navesti i kao jedna od većih mana programa. Dok ne izvršite renderovanje i prebacivanje u 3D prostor, praktično nećete znati kako će vaš teren izgledati. Međutim, nakon malo igranja, počećete da „hvatate” cake i moći ćete donekle da vizuelizujete ono što će program da izrenderuje. Moramo napomenuti da program ne dozvoljava crtanje ili 3D dizajn. Na nekoj, po slučajnom principu odabranoj slici možete donekle intervenisati promenama osvetljenja, boja, pa čak i same kompozicije. Problem je što nemate punu kontrolu nad tim procesom, pa se morate oslanjati na sreću da će računar u konačnom broju pokušaja generisati sliku dovoljno sličnu onoj koju ste zamislili. Postoji i brži način završetka ovog koraka, a to je da jednostavno prihvatite ono što vam računar u prvom trenutku ponudi.

Expert Design ekran je namenjen istom postupku izrade polazne fotografije, samo što poseduje desetostruko više opcija. Naravno, to znači da je i kontrola nad fotografijom bolja, uz opasku da čak ni ovde nećete znati kako će finalna slika stvarno izgledati. Stoga, ukoliko baš ne želite da idete u „sitna crevca”, slobodno možete da preskočite ovaj prozor i da pređete na ekran za renderovanje. U ovom prozoru polako počinju da se pojavljuju obrisi vaše krajnje kreacije. Slika će i dalje ličiti na brljotinu, ali ovog puta tu brljotinu možete izrenderovati u visokoj rezoluciji. Ako ste napravili više osnova, možete ih sve renderovati, pa čak i odrediti koja od tih fotografija će biti početni a koja završni kadar vašeg budućeg video-inserta.

Naredni prozor predstavlja galeriju renderovanih fotografija. Tu možete pogledati fotografije u prirodnoj rezoluciji, mada ne vidimo svrhu toga jer one i dalje neće ličiti ni na šta prepoznatljivo, a možete ih eksportovati i u neki od poznatijih grafičkih formata. Zatim sledi dodavanje efekata. Ovde je dozvoljeno miksovanje fotografija, promena ugla osvetljenja, boja, kontrasta i mnogih drugih parametara. Konačno dolazimo i do Explore 3D ekrana u kojem će se najzad vizuelizovati posao koji smo do sada odradili. Prvo se vrši prebacivanje dvodimenzionalne fotografije u 3D prostor, a kada se taj proces završi, program vam nudi mogućnost da „uđete” u kreirani 3D svet i da vidite šta ste to u prethodnim koracima napravili. Kada vam se neki pogled (pejzaž viđen s neke pozicije unutar 3D sveta) posebno svidi, možete ga „fotografisati” i tako dobiti odlične fotografije 3D terena.

Na kraju, ostaje još samo jedan (opcioni) korak – izrada video-inserta. Od dve renderovane fotografije, od kojih će jedna predstavljati polazni frejm, a druga završni frejm inserta, uz definisanje dužine inserta i njegove rezolucije, program će proračunati sve međufrejmove, izrenderovati ih i smestiti na odgovarajuće mesto u okviru video-snimka. Naravno, sve vreme se radi s dvodimenzionalnim fotografijama. Ovaj proces može prilično da potraje, pa budite umereni prilikom određivanja dužine i rezolucije video-zapisa. Čisto kao ilustraciju pomenućemo da renderovanje samo jednog frejma može da potraje od nekoliko sekundi pa do desetak minuta, u zavisnosti od složenosti i veličine izlazne fotografije.

U nedostatke programa, pored činjenice da se obrada vrši „naslepo”, možemo svrstati i nedostatak opcije za generisanje rastinja. Ipak, ako se uzme u obzir koliko košta, moramo biti realni – Mystica je odličan program za 3D renderovanje i izradu interesantnih video-zapisa.

Branislav BUBANJA

 
Dawntec Mystica 5.1
Šta mislite o ovom tekstu?
Google Desktop Search Beta
Ulead Burn.Now 1.50.13
KDevelop 3.1
Pulse Master 1.7
Dream-Soft FlashSee 1.2
PassMark BurnInTest 4.0 Pro

Potrebno:
Windows, Pentium 2/433 MHz, 128 MB RAM
Veličina:
5,2 MB, 17 MB na HD
Cena:
15 dolara, proba 30 dana.
Adresa:
www .dawntec .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera