TEST DRIVE<>
092003<><>

palmOne Zire 71

Ne zna svoje mogućnosti

PalmOne Zire 71
PalmOne Zire 71
Na tržištu ručnih računara pod Palm OS-om poslednjih godina smo videli razne proizvođače – u jednom trenutku tu je bio i IBM, „Handspring”, „Acer”... ali čini se da su se od svih na tržištu ipak najbolje snašli „Palm” i „Sony”. Kao vodeći na tržištu, „Sony” i „Palm” su se par puta „preticali”, izbacivši na tržište neki revolucionarni model – tako je „Sony” prvi ponudio model sa digitalnim foto-aparatom, i nedugo zatim, njegov pandan dolazi i iz kuhinje starog proizvođača sa novim imenom – „palmOne”. I sam model dobio je pomalo neočekivano ime, s obzirom da je Palm Zire (bez broja) najslabiji u ponudi ovog proizvođača.

Zire 71 dolazi sa punjačem sa adapterima za većinu svetskih utičnica, USB kolevkom, pratećim softverom i futrolom sa uzicom koja, na žalost, ne može na neki praktičan način da se pričvrsti za pojas. U odnosu na standardni izgled ovakvih uređaja, već na prvi pogled se vidi da je dvosmerni taster zamenjen mini-džojstikom koji se ponaša i kao taster kada se pritisne, a detaljnijom inspekcijom primećuje se da ostali tasteri više ne pozivaju iste programe kao ranije. Sve ivice su oblije, a samo kućište je dvobojno, sa metalno sivim leđima i tasterima i plavom prednjom maskom. Gornja ivica uređaja sadrži i MMC/SD slot za proširenja, kao i standardni konektor za slušalice. Ono što se ne vidi na prvi pogled je da se ovaj uređaj donekle rasklapa smicanjem prednje i zadnje polovine, čime se sa zadnje strane otkriva objektiv, a sa prednje taster za okidanje, dok se ekran istovremeno pretvara u tražilo sa osnovnim informacijama i kontrolama.

Pre nego se pozabavimo specifičnim funkcijama ovog uređaja, treba skrenuti pažnju na neke stvari koje odudaraju od onoga što smo navikli da vidimo kod ranijih modela – za početak, dobro poznati Graffiti sistem zamenjen je verzijom 2 koja donosi dosta toga novog što u početku zna da bude problem za iskusne korisnike. Da bi ponudio više mogućnosti odustalo se od principa da se svaki karakter piše jednim potezom, velika slova sada se pišu jednostavno pišući ih na drugom mestu u odnosu na mala, dok su znakovi interpunkcije takođe dobili drugačiji način unošenja. Sve je to lepo, ali ne za stare korisnike.

Specifičnost modela Zire 71 je njegova funkcija foto-aparata – moguće rezolucije su 640x480, 320x240 i 160x120, a na raspolaganju je i podešavanje balansa belog, kao i mogućnost upisivanja datuma na sliku. Kako nema blica, upotrebljivost je uslovljena dobrom osvetljenošću, a pošto ekspozicija zna da kasni za okidačem, fotografisanje u pokretu je loša ideja. U praznu sistemsku memoriju staje oko 270 fotografija u visokoj rezoluciji, ali se raspoloživ prostor smanjuje korišćenjem i instalacijom dodatnog softvera. Srećom, slike se mogu snimati i direktno na memorijsku karticu, koju prvo naravno morate kupiti.

PalmOne Zire 71 otvoren
PalmOne Zire 71 otvoren
Druga značajna funkcija ovog uređaja je reprodukcija muzike, ali je uslovljena posedovanjem dodatne memorijske kartice, pa se ni softver ne dobija instaliran već stiže na pratećim diskovima. Ovaj softver kontroliše se preko ekrana, ali su komande dovoljno krupne pa vam neće biti neophodna olovčica. Naravno, pored memorijske kartice, ne zaboravite da kupite i slušalice.

Tehničke karakteristike modela Zire 71 nisu ni u kom smislu neuobičajene – procesor je proizvod „Texas Instrumentsa” i radi na 144 MHz, uređaj ima 4 MB ROM i 16 MB SDRAM memorije, operativni sistem je Palm OS 5.2.1, a ekran rezolucije 320x320 ima mogućnost prikazivanja šesnaestobitne palete i pozadinsko osvetljenje koje ne može da se isključi.

Ako posmatramo ovaj uređaj kao odgovor na modele sa digitalnim foto-aparatom koje je nudi „Sony”, imamo utisak da japanski proizvođač ipak nudi više. Doduše i jedni i drugi modeli boluju od loše saradnje softvera i hardverskih mogućnosti, ali Zire 71 boluje nešto više – dok kod Clie modela nekako i možete da prikačite fotografiju uz ime u adresaru, Zire ne nudi tu mogućnost ni na koji način, i pored integrisanog foto-aparata. Mogućnost kvalitetne reprodukcije zvuka je u sistemskom softveru takođe rudimentarno iskorišćena, što je prava šteta imajući na umu zaista prilično kvalitetan integrisani zvučnik.

Sve u svemu, lep uređaj koji nema smisla koristiti tek kao običan foto-aparat, dok je njegova primena u sve ostale svrhe ograničena lošim softverom. Nadajmo se da će ili kvalitet fotografija porasti kod sledećih modela, ili bar da će softver postati „svestan” ovog za sada nekorisnog dodatka.

Rodoljub ILIĆ

 
Club3D ATi Radeon 9800, 9600, 9200 i 9200SE
Razni bezimeni USB adapteri
Pioneer DVR-A06, Teac DV-W50D, Sony DW-U10A
Hewlett-Packard ScanJet 3670/3970
LiteOn PhoMaster LVD-2001
Logitech MX310
Leadtek WinFast A180 TDH Cinema
Sicomp Monolith
Leadtek WinFast VC100 XP
Transcend USB 2.0 portable hard disk
palmOne Zire 71
Šta mislite o ovom tekstu?
Mitsumi CR485FTE

Proizvođač:
palmOne
KONTAKT:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera