TEST DRIVE<>
092003<><>

Sicomp Monolith

Objekat za pipkanje

Sicomp Monolith
Sicomp Monolith
Objekat pred kojim je pozirao čovek u skafandru predstavljao je uspravnu ploču od nekog kao ugalj crnog materijala, visoku oko deset stopa, a pet široku: Flojda je podsetila, pomalo zloslutno, na džinovsku nadgrobnu ploču. Savršeno oštrih ivica i simetrična, bila je toliko crna da je izgledalo kao da je progutala svetlost što pada na nju; nije bilo nikakvih površinskih pojedinosti. Ni po čemu se nije moglo ustanoviti da li je načinjena od kamena, metala ili plastike – ili možda od nekog materijala potpuno nepoznatog čoveku.
(Artur Klark, „2001: Odiseja u svemiru”)

Možete zamisliti naše iznenađenje kada smo se suočili sa Monolithom, izuzetno neobičnim kompjuterom. Naš monolit je, ipak, malo drugačiji od Klarkovog. Monolith je visine čoveka, a na njegovoj površini ipak je moguće uočiti određene detalje. Dominantan je touch-screen (osetljiv na dodir) displej iznad koga se nalaze objektiv kamerice (nalik HAL-ovom oku koje vas neprestano gleda) i rupice iza kojih se kriju zvučnici. Stopa na koju je Monolith oslonjen i koja se nalazi sa zadnje strane u stvari je kućište u kojem se nalaze sve komponente računara. Unutra je sve uobičajeno za PC – napajanje, ploča, grafička i mrežna kartica, hard disk... Ističu se jedino dodatno pojačalo za zvučnu karticu na koje su povezani zvučnici, USB kabl koji vodi do touch-screena kao i bežični tastatura i miš. Sa bočne strane kućišta nalaze se mali kontrolni LCD displej i tasteri za paljenje računara i podešavanja touch-screen ekrana.

Možda bi neko voleo da ovako nešto ima i u kući, ali Monolith je prvenstveno namenjen prezentacijama na sajmovima, u holovima javnih zgrada ili drugim sličnim mestima. Otuda bežična tastatura i miš: kada vlansik Monolitha podesi sve što treba i pokrene prezentacionu aplikaciju – standardne uređaje odnosi sa sobom. Korisnik je tada ograničen na touch-screen, a preko njega ne bi trebalo da može da izađe iz aplikacije, već samo da „šeta” kroz ponuđene menije. Takođe, ovakav dizajn će sigurno privući posetioce, a ugrađena kamerica pruža dodatne mogućnosti za animiranje (ili nadgledanje) korisnika. S obzirom na to da je Monolith u svemu ostalom standardni kompjuter, konfiguraciju i komponente možete da izaberete u zavisnosti od toga u koje svrhe vam je potreban. Povezivanjem Monolitha u lokalnu mrežu, ili i na Internet, otvaraju se i potpuno nove mogućnosti.

Ako vam je neophodan kompjuter za prezentaciju proizvoda ili promovisanje svojih delatnosti, umesto dosadnih i standardnih PC računara postavite Monolith. Reakcija sigurno neće izostati.

Ivan ČABRILO

 
Club3D ATi Radeon 9800, 9600, 9200 i 9200SE
Razni bezimeni USB adapteri
Pioneer DVR-A06, Teac DV-W50D, Sony DW-U10A
Hewlett-Packard ScanJet 3670/3970
LiteOn PhoMaster LVD-2001
Logitech MX310
Leadtek WinFast A180 TDH Cinema
Sicomp Monolith
Šta mislite o ovom tekstu?
Leadtek WinFast VC100 XP
Transcend USB 2.0 portable hard disk
palmOne Zire 71
Mitsumi CR485FTE

Kontakt:
Sicomp
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera