TEST DRIVE<>
092003<><>

Pioneer DVR-A06, Teac DV-W50D, Sony DW-U10A

Vrlo dobro, 4±

Na svetskom tržištu DVD drajvova već neko vreme su u trendu takozvani dualni drajvovi. To su DVD pisači koji podržavaju sve važnije standarde, mireći dva suprotstavljena tabora na polju standarda DVD pisača: „+RW Alliance” (DVD+R, DVD+RW) i „DVD Forum” (DVD–R, DVD–RW). Ipak, mnogo je bitnije to što rešavaju dilemu kupca kom se „carstvu” prikloniti pri kupovini DVD drajva. Nedavno pojeftinjenje DVD čitača približilo je ovu dilemu i našem kupcu, pa je pohvalna pojava ovih drajvova i u ponudi naših dilera. Na probnoj vožnji imali smo predstavnike proizvođača cenjenih imena kod nas, po jedan model iz „Pioneera”, „Sonyja” i neizbežnog „Teaca”.

Sva tri dualna drajva najnoviji su modeli, prilično ujednačenih tehničkih karakteristika i cene. Lista standarda koje podržavaju je dugačka, tako da je lakše navesti one koji nisu podržani. U ovom pogledu malo prednjači „Sonyjev” model koji je jedini „pokrio” prilično redak standard CD+G, dok sva tri modela ne podržavaju DVD-RAM i Mt. Rainier. Većina ostalih dualnih drajvova na tržištu takođe ne podržava DVD-RAM (jedan od retkih je „LG.Hitachijev” model GSA-4040B), a kada je u pitanju Mt.Rainier, objašnjenje je sasvim drugačije. Upravo „Pioneerov” model DVR-A06 koji smo imali na testu donosi novinu na ovom polju, jer uvodi napredniju tehniku za detekciju grešaka DRT-DM. Pre svakog pisanja DVD-RW medija ovaj pisač proučava njegovu površinu, detektujući eventualna oštećenja i prljavštinu. Svi oštećeni blokovi markiraju se na takav način da će ih prilikom čitanja izbegavati bilo koji DVD drajv. Ovo je softversko unapređenje Mt.Rainier standarda, koji inače ima hardverski sistem detekcije grešaka ograničen samo na podatke, a ne i na video ili audio-sadržaje. Međutim, da bi ostali DVD drajvovi mogli da čitaju Mt. Rainier i uopšte imali informacije o oštećenjima medija, potrebno je instalirati poseban drajver.

Pored svoje „dualne” prirode, ovo su prvi pisači kod nas s brzinom pisanja DVD–R i DVD+R medija od 4x, tj. 5540 KB/s („1x” za DVD je 1385 KB/s). U deklarisanim brzinama pravi je primer Pioneer DVR-A06: čitanje jednoslojnih DVD-ROM medija je 12x, dvoslojnih 8X, DVD±RW medija 6x, a CD medija maksimalnih 32x. Pored pomenute četvorke u DVD±R modu, brzina pisanja DVD–RW medija „Pioneerovog” modela je 2x, DVD+RW je 2,4x, dok je za CD-R 16x, a za CD-RW 10x. Odmah se uočava da su brzine u DVD modu oduzele na brzini u CD modu, što je uzrokovano pokrivanjem velikog broja standarda. Inače, „Pioneerov” model je „najsvežiji” na tržištu od sva tri, pa prema deklarisanim brzinama predstavlja poslednju generaciju.

Pioneer DVR-A06
Pioneer DVR-A06 
Međutim, nije samo ovo izdvojilo „Pioneerov” model, već je to krenulo još od pakovanja. U kutiji u kojoj je stigao (ostala dva modela su u OEM pakovanju) bilo je dosta pratećeg materijala: dva prazna medija (DVD–R i DVD–RW), „Pinnacleov” softver na dva CD-a (Pinnacle Instant CD/DVD 7.06 i Pinnacle Studio 8), zavrtnji, audio-kabl i obimno uputstvo. Po priključenju na računar pokazalo se da je ovo i najmirniji u radu od sva tri modela, sa manje grejanja i bez ikakve buke, čemu je najviše doprinela ugrađena nova tehnika Ultra DRA za rešavanje ovih problema. Prilikom testiranja upotrebili smo „SmartBuy” DVD R i RW medije, na kojima se DVR-A06 pokazao solidno. Zaostajao je za ostala dva modela u vremenu pristupa (naročito kod DVD–RW medija), ali je opravdao deklarisane brzine. Naročito treba pohvaliti sigurnost u pisanju, gde je njegov mali zaostatak u odnosu na ostala dva modela kompenzovan radom s veoma malo grešaka.

Teac DV-W50D
Teac DV-W50D
Za Teac DV-W50D može se reći da je pravi potrošački model. Deklarisane brzine identične su onima kod Pioneera DVR-A06, ali je u radu pokazao zaostatak. Uz najveću buku od svih posmatranih modela, i kod ovog modela se pokazala neistinitom priča da čita sve čime se „nahrani”, koja prati „Teacove” modele. Odbijao je čitanje bilo kog problematičnog medija, što se najviše pokazalo u CD režimu. Njegovi aduti ipak su najbolja vremena pri pisanju, a razlika u odnosu na ostale bila je naročito kod DVD+RW medija.

Sony DW-U10A
Sony DW-U10A 
Proizvođač prvog dualnog drajva na svetu je „Sony” i to je bio revolucionarni model DRU500A. Model DW-U10A koji smo imali na stolu je njegova OEM zamena. Skoro su identični, ali je ovaj model sa „ružnijom” klasičnom prednjom maskom za „Sonyjeve” modele i sa firmwareom verzije 1.0f. Pomenuta starost je uzrok zaostatka u deklarisanim brzinama: pri čitanju DVD medija brzina je 8x, a pri pisanju DVD+R medija 2,4x, ali je to donekle kompenzovano većom brzinom pisanja CD-R medija (24x). Čini se da je CD mod ovde najbolje urađen od sva tri drajva, a „Sonyjev” model ima još jednu prednost – bafer od 8 MB (ostali samo 2 MB). Stoga i ne čudi, bez obzira na lošije deklarisane brzine, da je pokazao najbolje brzine u čitanju od svih modela, a nije puno zaostajao ni u vremenima pisanja medija.

Ukupna ocena za ovu trojku drajvova je odlična. Brzina od 4x je veliki pomak za DVD pisače, ali je sigurno najveći pomak pojava dualnih drajvova koji omogućuju rad sa (skoro) svim DVD standardima. Ako vam treba pisanje velike količine podataka, bolje rešenje ne postoji. A cene padaju.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Club3D ATi Radeon 9800, 9600, 9200 i 9200SE
Razni bezimeni USB adapteri
Pioneer DVR-A06, Teac DV-W50D, Sony DW-U10A
Šta mislite o ovom tekstu?
Hewlett-Packard ScanJet 3670/3970
LiteOn PhoMaster LVD-2001
Logitech MX310
Leadtek WinFast A180 TDH Cinema
Sicomp Monolith
Leadtek WinFast VC100 XP
Transcend USB 2.0 portable hard disk
palmOne Zire 71
Mitsumi CR485FTE

Proizvođači:
Pioneer
Kontakt:
Sampro
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera