U majskom broju (SK 5/2017) predstavili smo prvi model Radeon RX 580 kartice kog smo uspeli da se dokopamo. Za mlak utisak koji je na nas ostavila kartica nije kriv MSI kao proizvođač finalnog proizvoda, već AMD, koji je po ko zna koji put reciklirao stari proizvod i predstavio ga kao novi. Podsetimo, RX 580 kartice nisu ništa drugo do vrlo malo overklokovani RX 480 modeli. Ni ovoga puta nema iznenađenja, ali je model koji smo sada propustili kroz šake i testove ipak pokazao nešto jasniju razliku u performansama, najviše zahvaljujući prilično visokim fabrički postavljenim vrednostima radnog takta.
Podsetimo se nakratko da se grafički procesor kodnog naziva Polaris 20 XTX, na kom su zasnovane kartice RX 480 i RX 580,sastoji od 36 Computing Units, od kojih svaka raspolaže sa 64 shader procesora, što ukupno čini 2304 šejderska procesora. Pored šejderskih jedinica, GPU čine i 144 teksturne i 32 rasterske jedinice, a sve to potpomognuto je 256-bitnom magistralom i video memorijom čiji je kapacitet u ovom slučaju osam gigabajta, ali ima i modela sa duplo manje memorije.
Konkretan model koji smo testirali predstavlja otprilike maksimum koji se može očekivati od jedne RX 580 kartice. Sufiks XTR nedvosmisleno ukazuje da je reč o „ekstremnom” modelu, „nategnutom do pucanja”. To znači da je fabrički postavljena vrednost radnog takta za čak 100 megaherca viša od one koja je propisana za referentni model. Time je ostavljeno vrlo malo slobodnog prostora za dodatni, ručni overklok. U zavisnosti od svakog konkretnog primerka, postignute vrednosti biće različite, ali neka desetina megaherca više, svakako je maksimum koji je realno očekivati.
Kartica je izuzetnog kvaliteta izrade, sa bogatom naponskom sekcijom, dvostrukim naponskim konektorima i masivnim hladnjakom koji zauzima „dva i po” slota, odnosno, efektivno tri. U pitanju je redizajnirani Windforce kuler, sličan onome koji je ugrađen na GTX 1080 Ti (vidi susedni tekst), s tim što je u ovom slučaju nešto manjih dimenzija i raspolaže sa dva ventilatora i toplotnim cevima manjeg prečnika. Sasvim adekvatno rešenje, koje uz nizak nivo buke temperaturu grafičkog čipa drži oko vrednosti od 70 stepeni celzijusa.
Jedino od čega će zavisiti uspeh ovog Aorus XTR Radeona jeste cena. U startu je jasno da kartica ovog kalibra ne može biti jeftina, ali ako neka magična granica bude prekoračena, postavlja se pitanje svrsishodnosti kupovine ovog, pored bržih GTX 1060 6G modela, koji su pored superiornijih performansi i manji potrošači.
Vladimir TRAJKOVIĆ
Futuremark 3D Mark
3DMark 11, Extreme [Graphics score]
4849
3DMark (2013) - Fire Strike, Extreme [Graphics score]