TEST DRIVE<>
042014<><>

Asus PCE-AC66, PCE-AC68, RT-AC66U, RT-AC68U i TP-Link Archer C7

„Gigabitni” WiFi

U okolini mesta gde smo vršili testove vlada prilična gužva na opsegu od 2,4 GHz, ali potpuna pustoš na 5 GHz
Posle (veoma) dugog iščekivanja, na našem tržištu se napokon našlo nekoliko uređaja izrađenih po novoj iteraciji WiFi standarda 802.11 koja nosi nastavak „ac”, tako da smo u mogućnosti da uradimo opširniji test. Brendovi koji su nas ovako lepo obradovali su dva kineska – Asus (Taiwan) i TP-Link (Shenzhen). Iz firme Asus dolaze nam dve PCI-E bežične mrežne karte koje nose oznake PCE-AC66 i PCE-AC68, te dva rutera s oznakama RT-AC66U i RT-AC68U, a od firme TP-Link jedan ruter pod oznakom Archer C7.

PCE-AC66 i PCE-AC68

Uz kartice PCE-AC66 i PCE-AC68 u pakovanju stižu po tri antene koje se povezuju na RP-SMA konektore, jedno „eksterno” postolje za antene koje ujedno služi i kao produžni kabl radi lakšeg pozicioniranja antena za bolji prijem, kratko štampano uputstvo sa smernicama za brzu montažu i instalaciju, lim za kućišta „niskog profila” i CD sa drajverima i softverom.

Prvo što upada u fokus kada pogledamo adaptere je veliki pasivni hladnjak, što do sada nismo imali prilike da vidimo kod bežičnih mrežnih kartica. Ovo ukazuje na to da čipsetovi kod ove vrste uređaja polako dobijaju ozbiljne količine podataka na obradu pri prijemu i slanju podataka zahvaljujući povećanju brzine i propusnog opsega, te se zbog toga više i greju. Na zadnjoj strani adaptera nalaze se tri RP-SMA konektora na koje se povezuju antene – direktno ili posredno preko eksternog postolja – kao i jedna signalna LED koja prikazuje status TX/RX (odlazni/dolazni paketi). U njima se nalazi Broadcomov čipset i odlikuju se mogućnošću rada na dve frekvencije (Dual-Band, 2,4 GHz ili 5 GHz), a sa računarima se povezuju putem PCI-E slota. Zajedničko im je to što na 5 GHz mogu maksimalno ostvariti brzine do 1300 Mbit/s, a razlikuju se po tome što model PCE-AC66 na 2,4 GHz može da postigne do 450 Mbit/s, dok model PCE-AC68 ima mogućnosti da na 2,4 GHz dostigne i do 600 Mbit/s.

Nakon montaže u računar, potrebno je instalirati drajvere za kartice koji stižu na CD-u uz njih, pošto ih nema u bazi Windows Updatea. Karte nismo uspeli da upotrebimo na Linuxu, pošto proizvođač nije obezbedio drajvere (što smatramo ozbiljnim propustom), a takođe i Libre/Open Source varijanta drajvera iz nekog razloga nije radila. I podrška za Mac OS X je takođe izostala.

RT-AC66U i RT-AC68U

Ruteri RT-AC66U i RT-AC68U u paketu sa sobom donose po tri antene sa RP-SMA konektorima, LAN kabl, stalak za uspravnu montažu (RT-AC66U) – što je korisno ukoliko imamo gužvu u prostoru gde se pušta u rad (a svi imamo, jel?), naponski adapter, kratko štampano uputstvo sa savetima za ekspeditivnu montažu, te CD sa uputstvima u PDF formatu i propratnim softverom.

Iako su mrežni uređaji, ovi Asusovi modeli rutera odlikuju se modernim dizajnom, i za razliku od nekih ranijih modela, reljefna površina koja ukrašava kućište sada ima mat završnicu, što uređaju daje poseban šmek. Tu su i plave LED koje pored osnovne funkcije signalnog indikacionog panela najbitnijih funkcija uređaja upotpunjuju već dobar utisak oko izgleda uređaja, a naponski adapter takođe ima LED plave boje koji ukazuje na to da je pod naponom. Od konektora uređaji su opremljeni naponskim, gigabitnim WAN, četiri gigabitna LAN-a, tri RP-SMA konektora, dva USB porta koji mogu da posluže za deljenje 3G internet veze, ili za File Server (Samba), FTP Server i Print Server. Što se hardverskih kontrola tiče, tu su dugme za paljenje i gašenje uređaja, taster za reset na fabrička podešavanja i WPS prekidač. Hardverske odlike koje se najviše ističu kod modela RT-AC66U su 128 MB Flash memorije, 512 MB RAM memorije, mogućnost rada na dve frekvencije istovremeno (Dual-Band na 2,4 i 5 GHz) i propusni opseg od 1300 Mbit/s na 5 GHz, a pored uspravne i položene montaže na ravnim površinama, postoji mogućnost i montaže na zid. Model RT-AC68U se za razliku od prethodnog modela može montirati samo uspravno na stolu, bez mogućnosti položene i montaže na zidu, što smatramo manom. Model RT-AC68U se osim po gabaritima razlikuje po dodatnim hardverskim kontrolama koje mogu biti izuzetno korisne – dugme za paljenje i gašenje WiFi, i prekidač za paljenje i gašenje LED indikacione sekcije. Što se hardverskih karakteristika tiče, kod ovog modela Broadcomov procesor je dvojezgarni, jedan od dva USB porta je 3.0 i brzine na 2,4 GHz se razlikuju identično kao i kod prethodno opisanih modela WiFi kartica.

Pomoću softvera koji stiže na CD-u uz uređaj može se podešavati pregršt osnovnih opcija, dok se naprednim podešavanjima prilazi putem Web GUI-a. Softver je kao i drajveri za kartice pisan i radi samo na Windows OS-u. Pomoću Device Discoveryja uređaji se pronalaze u mreži, Setup Wizzard omogućava podešavanje osnovnih opcija potrebnih za nesmetan rad uređaja, Printer Setup je tu za brzo i lako podešavanje i deljenje štampača, a za upgrade je tu Firmware Restore. Pored desktop softvera koji stiže u pakovanju, takođe se sa Google Play i Apple App Store mogu skinuti aplikacije za Android i iOS.

TP-Link Archer C7

Model rutera brenda TP-Link Archer C7 sa sobom u pakovanju donosi LAN kabl, naponski adapter, CD sa softverom, kratko štampano uputstvo i tri antene sa RP-SMA konektorima. Dizajn je takođe moderan, kao i kod dva prethodno opisana modela, ali sjajna završna obrada plastike nam daje utisak da je održavanje ovog rutera prilično zahtevno. Signalna sekcija je podeljena u dve, i to zadnju gde se nalaze dve LED koje signaliziraju USB povezanost, dok se ostale osnovne funkcije nalaze napred. Signalni panel s prednje strane je loše rešen, jer se pri jačem osvetljenju u prostoriji zelene LED ne vide baš najbolje. Što se hardverske konfiguracije tiče, bitno je istaći da su tri antene ovog uređaja deklarisane na po 5 dBi. Od konektora tu su dva USB porta, gigabitni WAN i četiri gigabitna LAN porta, te napojni konektor, a od fizičkih kontrola tu su WiFi On/Off dugme, On/Off dugme i WPS/Reset prekidač. Montaža je moguća na zidu ili stolu, ali na stolu je predviđena samo položena montaža, što smatramo manom, zato što je zbog svojih karakteristika dosta veći po gabaritima od jednog prosečnog rutera.

Od aplikacija uz uređaj dolaze Easy Setup, koji omogućava podešavanje osnovnih opcija potrebnih za uspostavljanje mreže i USB Printer Controller koji služi za brzo i lako povezivanje USB štampača u lokalnu mrežu, dok se naprednijim podešavanjima prilazi standardno preko Web GUI-ja. Easy Setup je kao i do sada moguće koristiti samo sa Windows baziranim operativnim sistemima, dok je USB Printer Controler moguće koristiti i na Mac OS-u.

Test

Od testova smo radili standardne testove protoka i dometa pri slanju i preuzimanju podataka. Testovi su rađeni u realnim uslovima, gde je test dometa rađen najnovijom generacijom MacBook Air laptopa fizičkim pokrivanjem terena i istovremenim pingom rutera, dok je za test protoka korišćena oprema opisana u tekstu u kombinaciji sa dva stona računara. Svi testovi su rađeni na 5 GHz i sa 802.11ac kompatibilnim adapterima.

Za potrebe testa dometa ruteri su bili postavljeni na trećem spratu jedne petospratne zgrade i testirani jedan po jedan. Rezultati testa su pokazali da se domet kod ovih uređaja ne razlikuje mnogo od svoje 802.11n starije braće, to jest da je pokrivenost bila manje-više kod svih modela tri sprata sa ruterom na centralnom spratu, s tim da je TP-Link u maloj prednosti nad Asusovim modelima, najverovatnije usled nešto jačih antena.

Test protoka je rađen pri maksimalnoj jačini signala, za različite kombinacije opreme. Detalje možete videti u tabelama. Radi reference su dati i rezultati LAN na LAN testova za svaki od rutera, kao i WLAN na WLAN testovi radi reference za potrebe onih koji planiraju pretežno korišćenje WiFi na WiFi prenosa podataka.

Na kraju moramo samo (opet) napomenuti da rezultati umnogome zavise od nekoliko faktora – fizičke prepreke poput raznih metalnih konstrukcija koje se nalaze na putu signala, smetnji usled klimatskih promena i raznih drugih smetnji.

• • •

Uprkos rezultatu dometa, ovi uređaji su za svaku preporuku zahvaljujući jako dobrim rezultatima protoka pri prenosu podataka, kako za prijem, tako za slanje. Iako su takve brzine interneta za sada kod nas misaona imenica, ove uređaje preporučujemo za korišćenje pri prenosu podataka u okruženjima gde kablovi iz nekog razloga ne dolaze u obzir, kako za LAN na LAN, tako i za WLAN na WLAN, a propusni opseg omogućava čak i Multi-HD striming.

Petar LONČAREVIĆ

UređajiTestWiFi na WiFiLAN na LANUređajiTestWiFi na LANUređajiTestWiFi na LAN
Archer C7download5.53101.14PCE-AC66 sa Archer C7download44.19PCE-AC68 sa Archer C7download54.38
upload6.1188.50upload35.35upload47.13
RT-AC66Udownload9.18101.14PCE-AC66 sa RT-AC66Udownload32.14PCE-AC68 sa RT-AC66Udownload41.00
upload7.4964.36upload20.20upload15.04
RT-AC68Udownload14.22101.14PCE-AC66 sa RT-AC68Udownload41.65PCE-AC68 sa RT-AC68Udownload58.08
upload13.4059.00upload20.23upload15.15

IEEE 802.11ac
Novi član porodice bežičnih mrežnih standarda kojima rukovodi IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), a koji se skrivaju pod nazivom 802.11, nosi oznaku „ac” i naslednik je prethodnika obeleženog nastavkom „n” koji je sad već pred zasluženom „penzijom”. Standard „ac” razvijan je od 2011. do 2013. godine, a napokon je i zvanično usvojen pre svega nekoliko meseci, u januaru 2014. godine.
Standard 802.11ac je razvijan s ciljem da obezbedi visok propusni opseg za prenos podataka u bežičnim lokalnim mrežama (WLAN – Wireless Local Area Network) na radnoj frekvenciji od 5 GHz. Kod uređaja izrađenih po ovoj specifikaciji očekuju se brzine propusnog opsega za prenos podataka pri Multi-Station režimu rada od minimum 1 Gbit/s, ili brzine propusnog opsega od minimum 500 Mbit/s po „linku”. Ovo se postiže proširivanjem koncepta „vazdušnog” interfejsa koji smo prvi put imali priliku da vidimo u primeni kod „n” standarda – širi propusni opseg nosećeg RF signala (do 160 MHz), više prostornih MIMO (Multiple-Input and Multiple-Output) strimova (do osam), Multi-User MIMO i modulacija veće gustine (do 256 QAM – Quadrature amplitude modulation).
Nove tehnologije koje su upotrebljene prvi put su Extended Chanel Binding, više MIMO prostornih strimova, Multi-User MIMO (MU-MIMO), novi tipovi modulacije, Beamforming, mehanizmi za koegzistenciju kanala i modifikacije MAC za podršku ovim novim tehnologijama. Extended Chanel Binding omogućava da širina propusnog opsega jednog kanala bude minimalno 80 MHz, a maksimalno 160 MHz. Više MIMO prostornih strimova imaju podršku za do osam strimova. MU-MIMO omogućava da više stanica, od kojih svaka ima jednu ili više antena, predaje ili prima nezavisne Data strimove istovremeno. Kod MU-MIMO koristi se SDMA (Space Division Multiple Access), gde strimovi nisu razdvojeni frekvencijama, već se razrešavaju prostorno. Opciono se može implementirati i MU-MIMO Downlink. Što se modulacije tiče, 256-QAM je dodata opciono (Rate 3/4 i Rate 5/6). Beamforming sa standardizovanim odzivom uveden je radi kompatibilnosti među uređajima različitih proizvođača, a mehanizmi koegzistencije urađeni su za 20/40/80/160 MHz kanale. 802.11ac je primer bežične mreže koja primenjuje Single Channel arhitekturu, za razliku od ranijih standarda koji su primenjivali Multi Channel arhitekturu.
Proizvođači od tela za standardizaciju dobijaju smernice koje propisuju obavezne i opcione odlike. Neke su prenete iz ranijih standarda, dok su neke potpuno nove. Kod 802.11ac standarda obavezne su Regular Guard Interval od 800 ns, Binary Convolution kodiranje (BCC), Single Spatial Stream i širina kanala od 80 MHz. Opcione su dva do četiri prostorna strima, provera parnosti niske gustine (LDPC), prostorno-vremensko kodiranje blokova (STBC), Transmit Beamforming (TxBF), Short Guard Interval od 400 ns, pet do osam prostornih strimova, širina kanala od 160 MHz, 80+80 MHz povezivanje kanala i MCS 8/9 (256-QAM).
Novi scenariji i konfiguracije su mogući, kao što su Single Link i Multi Station poboljšanja koja su podržana kod 802.11ac standarda i omogućavaju nekoliko novih scenarija upotrebe WLAN-a – istovremeni striming HD video snimaka ka više klijenata u primeni kod kuće, sinhronizacija i bekap velikih fajlova, bežični displej, primena u velikim prostorima. Prema studiji koja je priređena radi projekcija uticaja koje će ovaj standard imati na tržište bežičnih mrežnih uređaja, očekivano je da će do 2015. godine biti ustaljen s očekivanih milijardu uređaja raspoređenih u svetu.

ScenarioTipična vrsta klijentaBrzina PHY linkaUkupna brzina
AP sa 1 antenom, STA sa 1 antenom, 80 MHzručni uređaj433 Mbit/s433 Mbit/s
AP sa 2 antene, STA sa 2 antene, 80 MHztablet, laptop867 Mbit/s867 Mbit/s
AP sa 1 antenom, STA sa 1 antenom, 160 MHzručni uređaj867 Mbit/s867 Mbit/s
AP sa 2 antene, STA sa 2 antene, 160 MHztablet, laptop1,69 Gbit/s1,69 Gbit/s
AP sa 4 antene, 4 x STA sa 1 antenom, 160 MHz (MU-MIMO)ručni uređaj867 Mbit/s za svaki STA3,39 Gbit/s
AP sa 8 antena, 160 MHz (MU-MIMO) - 1 x STA sa 4 antene - 1 x STA sa 2 antene - 2 x STA sa 1 antenom digitalni TV, Set-Top Box, tablet, laptop, PC, ručni uređaj3,39 Gbit/s sa STA sa 4 antene, 1,69 Gbit/s sa STA sa 2 antene, 867 Mbit/s sa STA sa 1 antenom6,77 Gbit/s
AP sa 8 antena, STA 4 x 2 antene, 160 MHz (MU-MIMO)digitalni TV, tablet, laptop, PC1,69 Gbit/s sa svakim STA6,77 Gbit/s

Teoretski protok za jedan prostorni strim (u Mbit/s)
MCS indeksVrsta modulacijeBrzina kodiranjakanali 20 MHzkanali 40 MHzkanali 80 MHzkanali 160 MHz
800 ns GI800 ns GI800 ns GI800 ns GI800 ns GI800 ns GI800 ns GI800 ns GI
0BPSK1/26,57,213,51529,332,558,565
1QPSK1/21314,4273058,565117130
2QPSK3/419,521,740,54587,897,5175,5195
316-QAM1/22628,95460117130234260
416-QAM3/43943,38190175,5195351390
564-QAM2/35257,8108120234260468520
664-QAM3/458,565121,5135263,3292,5526,5585
764-QAM5/66572,2135150292,5325585650
8256-QAM3/47886,7162180351390702780
9256-QAM5/6--180200390433,3780866.7

ProizvođačOznakaStrimovaLDPCTxBF256-QAMAplikacija
AnadigicsAWL95811??telefoni
Broadcom43603ruteri, laptopi
Broadcom43522tableti
Broadcom43351ručni uređaji
Intel7260 AC2??laptopi, dekstopi
Intel3160 AC1???laptopi
MarvellAvastar 88W88972tableti
MarvellAvastar 88W88643ruteri
QualcommWCN36801ručni uređaji
QualcommQCA98622tableti
QualcommQCA98803ruteri
MediaTekMT76101???PC (PCIe/USB)
MediaTekMT76501?ručni uređaji
MediaTekMT7612E2laptopi (PCIe 2.0)
MediaTekMT7612U2leptopi (USB 3.0)
QuantennaQAC23004ruteri
Redpine SignalsRS91171?ručni uređaji
Redpine SignalsRS93333?ruteri
RealtekRTL8811AU1???adapter (USB 2.0)
RealtekRTL8812AU2???adapter (USB 3.0)
 
AMD Radeon R9 290 4 GB
Canon PowerShot S120 i G16
Kingston SDHC UHS kartice
Toshiba Portégé Z30-A-12N
LC-Power LC-ADA-525-35-SWAP
HP Pavilion x360 (11t-n000)
APC SurgeArrest P1, P5B i PF8VNT3
LG 23MP65HQ-P i 24MP76HM-S
HP Webcam HD-2200
Trust Jukebar
Graphtec Silhouette Cameo
N’joy GMK310, Aneex E-K709, Intex Keyboard Slim Corona, Gigatech GT-430L i MS Dynamite Gaming Wired Keyboard
Asus PCE-AC66, PCE-AC68, RT-AC66U, RT-AC68U i TP-Link Archer C7
Šta mislite o ovom tekstu?
Artengo Personal Coach

Asus PCE-AC66 i PCE-AC68
Standard:

802.11ac, 1300 Mbit/s na 5GHz
Ostalo:

PCI-E (1st generation x1 slot), 3 x R-SMA antena, modulacije 64QAM, 16QAM, CCK, DQPSK, DBPSK, OFDM, 64/128-bit WEP, WPA2/WPA (PSK i ENT), dimenzije 103,3 x 68,9 x 21 mm (Š x D x V), težina 125 g (samo karta), OS podrška samo za Windows


Asus RT-AC66U
Standard:
802.11ac, 1300 Mbit/s na 5 GHz
Ostalo:
IPv6, 3 x izmenljiva antena, 64/128-bit WEP, WPA2/WPA (PSK i ENT), SPI Intrusion Detection, DoS Protection, Parental Control, Network Service Filter, URL Filter, Port Filter, UPnP, DNS Proxy, DHCP, NTP Client, DDNS, Port Triger, Virtual Server, DMZ, VPN Support, IPSec Pass-Throuth, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP Server, WAN (Automatic IP, Static IP, PPPoE sa podrškom za MPPE, PPTP, L2TP, Dual Link Support, Multicast Proxy Support), Download Manager (BT, NZB, HTTP, ED2K, encryption, DHT, PEX, Magnet, Upload/Download Bandwidth Control, Download Scheduling), Media Server (JPEG, mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm, ogg, asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv, mov), QoS (WMM, IP/MAC/Port pravila, Upload/Download Bandwidth Management, ACK/SYN/FIN/RST/ICMP with highest priority), Guest Network (2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3), Printer Server (Multifunctional Printer Support samo za Windows, LPR Protocol Support, File Server (Samba i FTP Server sa Account Managementom), PPTP VPN Server, Network Map, Traffic Monitor, 1 x RJ45 do 1000 Mbit/s WAN, 4 x RJ45 do 1000 Mbit/s LAN, USB 2.0 x 2, WPS dugme, Reset dugme, Power dugme, LED indikator (PWR, LAN, WAN, AIR, USB, napajanje DC 19 V / 1,58 A, dimenzije 207 x 148,8 x 35,5 mm (Š x D x V), težina 450 g, 3G/4G Data Sharing, AiCloud, AiDisK, Multiple SSID

Asus RT-AC68U
Standard:
802.11ac, 1300 Mbit/s na 5GHz
Ostalo:
sve što i RT-AC66U + IGMP (v1, v2 i v3), Repeater, 1 x USB 2 i 1 x USB 3, WiFi On/Off dugme, napajanje DC 19 V / 1,75 A, dimenzije 220 x 83,3 x 160 mm (Š x D x V), težina 640 g
Proizvođač:
Asus

TP-Link Archer C7
Standard:
802.11ac, 1300 Mbit/s na 5 GHz
Ostalo:
4 x 1000 Mbit/s LAN, 1 x 1000 Mbit/s WAN, 2 x USB 2, WPS/Reset dugme, Wireless On/Off dugme, Power On/Off dugme, napajanje 12 V DC / 2,5 A, dimenzije (Š x D x V) 243 x 160,6 x 32,5 mm, 3 x 5 5 dBi izmenljive antene (RP-SMA), EIRP< 20 dBm, Enable/Disable Wireless Radio, WDS Bridge, WMM, Wireless Statistics, 64/128-bit WEP, WPA/WPA2 (PSK/ENT), WAN Type (Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP (Dual Access), L2TP(Dual Access), BigPond), DHCP (Server, Client, DHCP Client List, Address Reservation), Quality of Service (WMM, Bandwidth Control), Port Forwarding (Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ), Dynamic DNS (DynDns, Comexe, NO-IP), VPN Pass-Through (PPTP, L2TP, IPSec), Access Control (Parental Control, Local Management Control, Host List, Access Schedule, Rule Management), Firewall Security (DoS, SPI Firewall, IP Address Filter, MAC Address Filter, Domain Filter, IP and MAC Address Binding), Ipv6, USB Sharing (Samba, FTP Server, Media Server, Printer Server), Access Control, Local Management, Remote Management, Guest Network (2,4 GHz × 1,5 GHz × 1)
Proizvođač:
TP-Link
Kontakt:
Nebo ITS

Testove dometa radili smo sa računarom Apple MacBook Air, jednim od retkih prenosnih računara na tržištu koji ima podršku za 802.11ac standard za bežično povezivanje. Zahvaljujemo se prodavnici iStyle u beogradskom Tržnom centru „Ušće” na ustupljenom primerku Apple MacBook Air računara za potrebe ovog testa.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera