TEST DRIVE<>
032014<><>

AMD A10-7850K

Skupa evolucija

Nedavno predstavljeni AMD procesori FX-9370 i FX-9590 pomalo su iznenadili sve koji su mislili da je AMD istupio iz FX priče i sve svoje resurse usmerio ka APU konceptu. Pre gotovo godinu dana dotadašnju Trinity (5000) seriju APU-ova zamenili su modeli iz Richland (serija 6000) generacije. Iako prave revolucije nije bilo, sve je pomalo doterano, utegnuto i osveženo, tek dovoljno da postoji dobar razlog da vam se izmami još malo novca iz džepa.

Sa Kaveri generacijom (7000) stvari su malo drugačije. Dok Triniti-Richland tranzicija nije podrazumevala novi proizvodni proces, dotle su Kaveri APU-ovi sa sobom doneli prelazak sa 32 nm na 28 nm arhitekturu. Ovo je i najbitniji deo cele Kaveri priče, jer čini osnovu na kojoj se baziraju sve promene i unapređenja. Dok je kod Richlanda malkice unapređena stara arhitektura, a kao osnova su i dalje korišćena Piledriver jezgra, kod Kaveri arhitekture AMD je predstavio Steamroller jezgra kao osnovu CPU dela novog APU-a. Steamroller jezgra su evolutivni korak napred, a optimizacije su urađene na svim bitnim delovima. Tako su Steamroller jezgra dobila podršku za nove instrukcije (FMA4/3, AVX, AES, XOP...), što znači da je efikasnija obrada podataka po kloku. Osnovni elementi arhitekture se nisu menjali, pa jedno Steamroller jezgro i dalje deli FPU jedinicu između dva jezgra koja raspolažu s ALU jedinicama. Kako dva Steamroller jezgra čine jedan modul, svaki APU mora imati paran broj jezgara, jer AMD i dalje jedan modul broji kao dvojezgarne x86 jedinice. Nećemo ponovo da se uplićemo u priču da li je ovo realno ili ne, kao što i Intel ima HyperThreading, tako ćemo i kod AMD-a zažmureti na module sa dve ALU i jednom FPU jedinicom. Ni količina interne keš memorije se nije promenila, pa i dalje imamo 2 MB L2 keša po modulu.

Realno najveću promenu u odnosu na Richland generaciju doživeo je GPU deo. To se vidi i po povećanom broju tranzistora samog APU-a, koji je na istoj površini skoro udvostručen, pa je jasno da je novi čip daleko kompleksniji od prethodnog. Takođe, AMD se odlučio na sistemski prilaz u kojem su CPU i GPU izrađeni u istom proizvodnom procesu, pa tu treba tražiti razloge zbog kojih Kaveri nije izrađen u 22 nm. Evolutivno, GPU je uvek bio formiran u nižem proizvodnom procesu, pa je iGPU uvek bio pravljen u nižem proizvodnom procesu, a AMD je rešio da odustane od tog pristupa, tako što će ceo SOC da bude u 28 nm.

Još jedna novina je dugo najavljivana Heterogena Sistemska Arhitektura – HSA koja u sebi objedinjuje nekoliko tehnologija, od kojih su najbitnije „hUMA” i „hQ”. hUMA iliti „heterogenous Unified Memory Access” omogućava unificiran pristup sistemskom RAM-u i virtuelnoj memoriji, jer je dosad praksa bila da se deo sistemske memorije rezerviše za GPU i da nije dostupan procesoru. Sa hUMA tehnologijom se preskače proces tranzicije iz jedne memorije u drugu pri poslovima koje CPU i GPU mogu da dele. Upravo ovi poslovi su olakšani zahvaljujući hQ, odnosno „heterogenous Queing”. hQ omogućava nezavisnu obradu poslova i međusobnu komunikaciju CPU i GPU dela. Preraspodela posla se vrši tako da ni u jednom trenutku ni CPU ni GPU nisu previše opterećeni poslom, dok drugi deo stoji „u leru”.

GPU je konačno doživeo tranziciju na GCN 2.0, pa je za iGPU korišćena arhitektura koju možete videti u njihovim najjačim modelima nove generacije kao što je Radeon R9 290X. Naravno, u maleni GPU unutar APU-a moguće je smestiti samo maleni deo onoga što staje u GPU 290X, ali sam podatak da je unificirana nova arhitektura je impozantan. GPU je i dalje izdeljen na CU (Compute Unit) od kojih svaka jedinica ima 64 Stream procesora. Sa ukupno 8 CU, najsnažniji GPU Kaveri arhitekture raspolaže sa 512 Stream procesora. Kao i CPU, i GPU poseduje svoj L2 keš i ukupno 32 teksturne jedinice. Broj ROP (Raster Operation Pipeline) jedinica je ukupno osam, što je manje od, po svemu drugom ekvivalentnog Radeona R7 240 (Radeona HD 7750). Zarad boljih performansi, u GPU se nalaze i tesalaciona jedinica, ali i Geometry Processor, kao i Geometry i Vertex Assembler.

Dodatak u priče čini i True Audio jedinica koja obezbeđuje znatno bolji i kompleksniji zvuk, čime se CPU deo rasterećuje ovog posla, a ne smemo zaboraviti ni Mantle, koji je posebna priča, a koji bi mogao da bude dostojna zamena vremešnom i inertnom DirectX API-ju.

Kako to obično biva, na test smo dobili najjači APU, model A10-7850K. Kao što možete da primetite nomenklatura je malo promenjena, jer smo očekivali „A10-7800K”, ali kada je AMD u pitanju, imenovanje i označavanje su uvek bili bolna tačka ove kompanije. U konkretnom slučaju 7850K (Kaveri) menja 6800K (Richland) na samom vrhu ponude. U odnosu na 6800K radne frekvencije su malo oborene, pa naspram 4,1-4,4 GHz novi A10-7850K radi na 3,7-4,0 GHz, što je čitavih 400 MHz niže. Zahvaljujući pomenutom smanjenju i nižem proizvodnom procesu, maksimalni TDP je snižen sa 100 na 95 W, što i nije preveliki napredak. Kaveri generacija pravljena je za FM2+ podnožje, pa je potrebno da imate ploču sa novom kontrolerskom logikom, a kako su one već neko vreme na tržištu, izbor je prilično raznovrstan.

Broj jezgara je ostao isti, pa dva modula, AMD broji četiri CPU jezgra i Radeon R7 GPU sa svih 512 Stream procesora na 720 MHz. U poređenju sa Richland arhitekturom i A10-6800K kod A10-7850K, odnosno kod Radeon R7 grafike broj Stream procesora je duplo veći, ali je takt sa 844 spušten na pomenutih 720 MHz. Kada je CPU deo u pitanju razlike i nisu prevelike, i u pojedinim testovima se vidi prednost nove arhitekture, dok je na GPU strani ta prednost osetnija. Očekivano, s prvom verzijom drajvera nemoguće je u potpunosti iskoristiti prednost nove arhitekture, ali kao što smo to navikli, nove verzije drajvera trebalo bi da omoguće osetnije prednosti u performansama.

Pored činjenice da CPU deo nije doživeo veće izmene moramo kritikovati AMD kada je cenovna politika u pitanju. Naime, A10-7850K je u proseku za 35 odsto skuplji od A10-6800K, a u startu može da se podiči jednakim CPU i 5-20 odsto boljim performansama kada je u pitanju GPU deo. Ako nas pitate, matematika kojom se AMD vodio nije baš najlogičnija ali, naravno, oni su našli logiku po kojoj je cena opravdana, pa Kaveri ima bolje performanse po vatu u odnosu na Richland. Eto, da ne bude da nismo pomenuli. Naše mišljenje je da je AMD preterao u sferi cenovnog pozicioniranja, te da je Richland i dalje povoljniji izbor i bolja kupovina, kada sagledate sve aspekte i podvučete crtu. Ukoliko novi drajveri donesu drastične razlike možemo ponovo porediti Kaveri sa Richland modelima i govoriti o isplativosti jednog ili drugog, a do tada Richland APU-ovi realno predstavljaju bolju kupovinu.

Ivan TEOFILOVIĆ

 
AMD A10-7850K
Šta mislite o ovom tekstu?
Sapphire Radeon R7 260X OC 2 GB, Nvidia GeForce GTX 750 Ti 2 GB
Toshiba Satellite M50D
Dell Inspiron 7737
ViewSonic VA2445-LED
LG 29EB53
ViewSonic PJD5234L
WD Black2 Dual Drive
Nikon D3300
Wacom Bamboo Pad
LG SoundPlate LAP340
Kingston DataTraveler Locker+ G3 16 GB
Jetion JT-DMS060
Jetion JT-DKB067
TP-Link TL-SC3230N
Jetion JT-NCM012
Mikrotik RouterBoard RB951G-2HnD
TP-Link M5350
Transcend JetFlash 380G 32 GB

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Sistem - Aplikacije (Futuremark)
CPU - Aplikacije
RAM - Aplikacije (1866 MHz cl9)
GPU - Aplikacije
GPU - Igre (1920x1080 AA&AF disabled)

Osnovno:
3,7 GHz (Turbo 4 GHz), Quad Core, FM2+, 4 MB L2 keša, TDP 95 W
Ostalo:
28 nm SOI, Radeon R7 Series 720 MHz 512 SP
Proizvođač:
AMD
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera