INTERNET<>
072010<><>

Televizija u novom ruhu

Google TV

Da li će Google uspeti tamo gde Microsoft i Apple nisu?

Google je nastavio da teži diversifikovanju svoje proizvodne linije, pa nam je na skoro održanoj godišnjoj konferenciji predstavio novitete koji nas očekuju u bliskoj budućnosti. Nije bilo lako navići se ni na jedan proizvod ove kompanije, u smislu da nismo očekivali da će internet pretraživač izrasti u gorostasa koji će oblikovati i zadovoljiti većinu naših potreba za informacijama. Kako se to događalo brzinom svetlosti, ostali smo u čudu i jednostavno smo prihvatili takvo stanje pomirivši se sa postojanjem Googlea svuda oko nas. S računara je prešao na mobilne telefone, a ove godine imaćemo ga i na TV prijemniku. Kratko, mada prilično mutno i nejasno – Google TV. Iako se iz naziva ne može intuitivno naslutiti šta je suština novog proizvoda, priča nije preterano složena, samo se sastoji iz više delova.

Deo 1: pojam

Google pokušava da spoji naizgled dva nespojiva medija – Internet i televiziju. Sve je počelo od statistike, koja ukazuje na to da prosečan Amerikanac dnevno provede pet sati gledajući TV. S druge strane, ljudi sve više vremena provode ispred monitora svojih računara uz video klipove, serije ili filmove zato što ne žele da budu ograničeni TV programom, već žele sadržaj koji ih zanima onda kada to njima odgovara. Inženjeri iz Googlea u ta dva modela ponašanja uvideli su idealnu priliku za razvijanje nove tehnologije koja će Mrežu ujediniti sa TV-om. Kompanija je navela da je glavni motiv za projektovanje takve tehnologije bilo prebacivanje korisnikove pažnje s monitora kućnog računara na (po pravilu) mnogo veći ekran televizora, a da se u toj transakciji ne „oglupi” Internet.

U praksi bi ova tehnologija trebalo da radi ovako: uzmete daljinac, uključite TV koji ima podršku za Google TV i ako vam se ne dopada ništa što se trenutno prikazuje na regularnoj televiziji, uključite Google TV interfejs, čiji je najvažniji činilac pretraga. Tu možete uneti ime emisije, serije, filma ili nečeg sličnog što vam se trenutno gleda. Google TV će pretražiti sve programe koje imate, snimljene emisije, YouTube i ostale sajtove. Kada nađete nešto što vam se dopada, nakon gledanja možete dodati izvor na početnu stranicu Google TV interfejsa, gde će vam ubuduće biti lako dostupan.

Deo 2: ispod haube

 
Google TV nije nova tehnologija već predstavlja platformu koja se sastoji od tri proverena parčeta. Sistem je baziran na operativnom sistemu Android 2.1, koji umesto browsera za Android ima ugrađen Chrome, a sve to sa najnovijim Flash 10.1 plejerom. To znači da će vam, bar u teoriji, ceo sadržaj sa Mreže biti dostupan na ekranu TV-a i da ćete moći da surfujete Netom bez ikakvih problema i ograničenja. Zbog toga što mašina radi na Androidu, biće dostupan i Android Market za TV sa prilagođenim aplikacijama.

Što se same opreme tiče, Google TV će se distribuirati u dve varijante: kao potpuno nov TV uređaj koji u sebi ima ugrađen sav potreban hardver ili kao posebna kutija koja se povezuje na već postojeći TV sistem putem HDMI (High-Definition Multimedia Interface) kabla. Samo povezivanje preko HDMI-ja verovatno podrazumeva da televizori bez podrške za HD otpadaju kao konkurenti za bilo kakvu interakciju sa Googleovim viđenjem televizije.

Google je pažljivo postavio temelje konstrukcije i za inicijalni period sklopio ugovore sa nekoliko velikih igrača. Sony bi krajem godine trebalo da izbaci model BRAVIA sa ugrađenom podrškom, dok je Logitech već napravio i uveliko testira companion box za Google TV. U oba slučaja sistem će u životu držati Intelov Atom CE4100 sa taktom od 1,2 GHz, 2 GB RAM memorije i WiFi po standardu 802.11n. Važan partner koji će zaokružiti proces od proizvodnje do prodaje jeste kompanija Best Buy, koja će biti prvi ovlašćeni prodavac Google TV uređaja.

Pitanje daljinskog upravljača veoma je zanimljivo kada se uzmu u obzir karakteristike koje smo naveli. Običan daljinski upravljač svakako neće biti dovoljan. Izvesno je to da će svaki upravljački sistem koji dolazi uz Google TV imati QWERTY način unosa teksta. Jedan od njih već je napravljen i testiran – radi se o Logitechovoj aplikaciji za Android i iPhone mobilne telefone, koja je prilično jednostavna i radi sjajno. Za one koji nisu ljubitelji ekrana na dodir Logitech planira da napravi još jedan daljinac iz serije Harmony koji će biti mnogo komforniji za upotrebu, što nosi i svoju cenu. Još ne znamo kakve upravljače Sony ima u planu za svoje uređaje zato što zasad ne znamo kako će ti uređaji izgledati.

Deo 3: ograničenja i problemi

 
Postoji nekoliko problema s kojima bi Google TV mogao da se suoči. Postavlja se pitanje da li će programeri koji svoje aplikacije prave za tržište mobilnih telefona biti voljni da prilagode softver tako da može da se koristi i u TV varijanti. Google programerima sajtova čak preporučuje izradu TV friendly stranica. Kako bi što bolje pokrenuli tu inicijativu, kompanija već radi na posebno oblikovanoj verziji YouTubea pod nazivom Leanback, koja će uskoro biti dostupna široj javnosti za testiranje. Pored svega pomenutog, glavna briga budućih korisnika definitivno će biti upgrade softvera. Google planira da svaku jedinicu svog proizvoda vremenom nadograđuje novijim verzijama Androida. Međutim, na telefonima koje pokreće Android pokazalo se da nije sve tako jednostavno. Neki korisnici zbog pretenzija partnerskih kompanija da ućare još koji dinar prodajući nove modele sa novim verzijama operativnog sistema i dalje koriste verzije 1.5 ili 1.6 iako je već predstavljena verzija 2.2.

Marketing je oduvek bio Googleova slaba tačka u trci sa konkurentima, a to bi sada, kada pokušavaju da probiju tržište u kome kvalitet i otvorenost kôda ne moraju biti od presudnog značaja, mogla da bude velika prepreka. Iako je ovo praktično postalo polje delovanja bez konkurencije, to ne ide u prilog kompaniji zbog toga što su se Microsoft 1995. godine i Apple nešto kasnije opekli u pokušaju da popularizuju slične sisteme. Ipak, Google je odlučio da se upusti u borbu tvrdeći da ima esenciju koja je nedostajala konkurentima.

Uroš ZORIĆ

 
.rs
Televizija u novom ruhu
Šta mislite o ovom tekstu?
You Tube iz piratske ere
Nova pravila SEM optimizacije (2)
Internet i autorska prava
Akcija skeniranja starih brojeva „Sveta kompjutera”
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera