LAKI PINGVINI
Commodore OS Vision
Petar LONČAREVIĆ
1. maj 2012.

Sve poklonike firme Commodore i njenih računara obradovaće reinkarnacija starog brenda u vidu jednog OS-a. Naime, pod okriljem firme Commodore USA, koja je trenutni korisnik Commodore i Amiga brendova, a u sklopu kampanje za popularizaciju svojih personalnih računara koji su napravljeni u duhu starih (po izgledu), a standardne PC arhitekture, izbacili su i OS koji će ih, i pored izgleda hardvera, na neki način izdvojiti iz mora Windows baziranih računara. Radi se o projektu koji se zove Commodore OS Vision, a koji je baziran na Debian Linuxu, tačnije na kombinaciji distribucija Ubuntu i Mint.

Novi život veterana

Iako nije derivat originalnog Amiga OS-a, po izgledu teme i pozadina, ali i zvučnim efektima, vidi se da je razvijen prvenstveno za entuzijaste duhom vezane za Commodore, mada može biti privlačan i potpuno novim korisnicima koji vole malo retrospektivniji izgled interfejsa. Inspiracija je došla uglavnom sa Commodore 64 i Amiga Workbench grafičkih korisničkih okruženja, ali izgled je mnogo moderniji, uglavnom zbog uključenih vizuelnih efekata.

Sa sajta proizvođača može se skinuti samo 64-bitna, šesta beta verzija ovog OS-a, dok se preko internet ažuriranja može uraditi nadogradnja na osmu beta verziju. Za preuzimanje na sajtu postoje dve ISO slike, od kojih jedna predstavlja instalaciju sa osnovnim setom aplikacija, a druga dodatni set aplikacija. Oba fajla su dostupna za preuzimanje samo putem protokola BitTorrent, bez mogućnosti običnog HTTP ili FTP preuzimanja.

Pri butovanju sa DVD diska imamo mogućnost izbora opcije Live Boot, Live Boot u Safe Graphics režimu rada (xforcevesa) i instalacije na HDD. Bitno je napomenuti to da je za osnovnu instalaciju potrebno minimum 8,7 GB praznog prostora na HDD-u, a preporučljivo je i da računar bude uključen u struju (prenosnici) i povezan na Internet radi eventualnog povlačenja dodatnih fajlova/drajvera. Na kompatibilnoj test-mašini Live Boot sa CD-a daje potpun grafički doživljaj, dok se pri instalaciji u izboru između mnoštva jezika nalazi i srpski, a od opcija koje sistem automatski detektuje i podešava, ovaj OS je lepo identifikovao vremensku zonu, kao i Keyboard Layout.

Pri prvom startu dobijamo tekst dobrodošlice i kratko uputstvo za korišćenje grafičkog interfejsa skraćenicama na tastaturi i kombinacijom miša i tastature. Kada je grafički interfejs u pitanju, tim se odlučio za usvajanje okruženja GNOME vezije 2 (2.32.0), i ostao je pri toj odluci uprkos tome što je GNOME 3 bio prilično aktuelan pri pravljenju beta verzije 7 i 8, što nam se posebno svidelo.

Izgled desktopa je standardan za jednu GNOME orijentisanu distribuciju u verziji 2, sa gornjom trakom, u kojoj se nalaze meniji sa aplikacijama, lokacijama i sistemskim resursima, kao i osnovnim funkcijama poput sata, datuma izbora desktopa, osim donjeg Docka/Launchera koji ima izgled sličan onom na Mac OS-u (Avant Window Navigator opisan u SK 6/2009). Izgled se može dodatno modifikovati promenom teme prozorskog sistema i menija (Emerald, Metacity), od kojih su predefinisane plava, koja je i glavna, crna, srebrna i tema visokog kontrasta, kao i promenom vizuelnih efekata (Compiz), tapeta, kursora, skrinleta (desktop gadget) i drugo.

Kada govorimo o menijima, u poslednjoj beta verziji 8 sve je uredno složeno po grupama i podgrupama - i aplikacije i podešavanja. Aplikacije su podeljene u grupe dodaci, emulatori, igre, grafika, Internet, kancelarija, programiranje, zvuk i video, i sistemske alatke. Tu se nalazi veliki broj standardnih aplikacija za produktivnost, kreativnost, zabavu, Internet, kancelarijsku upotrebu, obradu grafike, 3D modeliranje, programiranje i pregled fotki, video i audio materijala. Iz tih kategorija izdvojili bismo aplikacije koje se ne sreću često, kao što su Find & Replace Text, Sweet Home 3D (SK 10/2010) koji služi za 3D modeliranje enterijera, emulatore za Comodore, Amigu (UAE, E-UAE), Windows (Wine), DOS (Dosbox) i Mac/Windows/Linux OS (VirtualBox), Picasa, Scribus (SK 9/2009), koji služi za dizajn štampe, Google Earth, Google Gadgets, Skype, GnuCash koji služi za obračun i finansije, medijski centar, skup programa za editovanje audio i video snimaka, BluRay snimač, menadžer za upravljanje iPod/iPhone uređajima, konvertor audio formata, sintisajzer govora, konvertor video formata i ritam mašina, kao i mnoštvo igara različitih žanrova (retro, akcione, avanture, arkadne, bord, desktop, pucačke, logičke, trke, simulacije, sportske i strateške). Pohvalno je to što se u svakoj od kategorija nalaze potrebni tutorijali, što novim korisnicima mnogo olakšava navikavanje na sistem. Retro osećaj upotpunjuju klonovi Commodore softvera poput MilkyTrackera (editor MOD fajlova), editora grafike GrafX2 (Amiga Deluxe Paint), Dopusa (klon Amiga File Managera), IRC klijenta, C64 SID Music Playera, C64 SID Music Composera (GoatTracker), pa čak i RAM diska.

Što se stabilnosti sistema tiče, pri testiranju smo naišli na neke probleme, što i nije toliko čudno s obzirom na to da proizvođač tvrdi da je sistem prilagođen njihovim računarima i da, iako radi na svim x86_64, može doći do problema. Test je rađen na dve test-mašine, od kojih je jedna bila Intel bazirani desktop, a druga AMD bazirani laptop. Iako su Commodore računari bazirani na Intelu, mi smo baš sa našom Intel desktop test-mašinom imali problema. Naime, Live Boot se dizao u punom grafičkom režimu sa efektima, ali se često dešavalo da grafički interfejs puca. Takođe, nekoliko puta se dešavalo i da se sistem potpuno blokira, pa čak i kada je bio instaliran na HDD. Na laptopu je bio prilično stabilan, s tim što se jednom desilo da grafički interfejs pukne pre apdejta na beta verziju 8, a nijedan Commodore emulator nije hteo da se pokrene čak ni posle apdejta.

Možemo zaključiti da do finalne verzije ima još mnogo toga da se uradi u Commodore OS Vision timu, ali za jednu distribuciju u beta fazi razvoja ova i nije toliko loša. Jedno je sigurno - svi entuzijasti imaju čemu da se raduju zato što je plan da u budućim nadogradnjama fokus bude na razvitku i poboljšanju emulacija i igara.


Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU/GPL
Veličina:
osnova 3,77 GB, dodaci 3,36 GB
Cena:
OS je besplatan
Adresa:
http://ow .ly /a8YkS
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama