PRST NA ČELO
Duh vremena
Ivan VESIĆ
1. maj 2012.

Ne znam za ostale, ali mene ovogodišnji predizborni cirkus (sada više nego ikada prisutan online, ali mnogo manje nego što će biti sledeći put) baca u posebno mentalno stanje. Teškom mukom moram da se samocenzurišem, a jagodice prstiju me toliko svrbe da prosto moram da pišem o nekoj političkoj opciji, pa makar crk’o. Zato biram jedinu o kojoj ima smisla raspravljati na stranicama „Sveta kompjutera”, iako ne učestvuje na izborima. „Pirati”, brace yourself!

Na primer, Piratska partija je, prema jednom novom istraživanju, treća po popularnosti u Nemačkoj

Ako se nekada budete našli sa predstavnicima organizacije 99 posto, Piratskog pokreta i Anonimusa, brzo ćete shvatiti da ni oni sami ne znaju gde jedna grupa prestaje a druga počinje. Kažu, svi smo mi 99 posto (zdravorazumski tačno) i svi smo mi „pirati” (može li neko u zemlji Srbiji da kaže da nema kontakta sa piraterijom?) i svi smo mi legija (kako odoleti onako cool masci Gaja Foksa?). Otuda nejasne granice, i to je OK. To su, u stvari, tri lica istog globalnog kulturnog pokreta. Samo što se on u Evropi konkretizovao i u vidu partija, dok je u Americi prisutan kao mini-tehnoinkarnacija hipi pokreta, tj. Occupy.

Kada se u većoj grupi „pirata” (u širem značenju tog izraza) dotaknete tema kao što su uređenje društva, religija, politički sistem i slično, oni će imati dosta toga da kažu - citiraće Ničea ili Marksa, biće za izvorni komunizam ili anarhiju, juriće masone i iluminate, zalagaće se za elitizam ili demokratiju, za religijski pluralizam ili ukidanje organizovane religije... Jedino će se složiti oko toga da su korporacije zlo. Međutim, kada su konkretni, u realnosti utemeljeni predlozi u pitanju, biće ih malo. Prosto, koncentrisani su na rušenje establišmenta i filozofiju deljenja, bez mnogo razmišljanja o tome šta posle. Cyber hipici.

Ipak, neki od njih još odavno su obukli odela i dobro se snalaze na evropskoj političkoj sceni, a imaju i mnogo toga konkretnog da kažu. Na primer, Piratska partija je, prema jednom novom istraživanju, treća po popularnosti u Nemačkoj. „Pirati” su odavno stigli i do parlamenta EU. Možda deluje neobično to što se ovaj kulturni pokret praktično na svom rađanju odmah uozbiljio i razgranao u političkom pravcu, ali odgovor verovatno leži u činjenici da njegove korene možemo naći u Evropi, a ne u Americi, gde je njihov kulturno-aktivistički ekvivalent nastao kasnije i postao vašar ekscentričnosti i medijski spektakl, hronični ili prolazni - to tek treba utvrditi.

U oba slučaja, ovaj pokret ima važnu funkciju - da kulturu deljenja i nove vrednosti sa Interneta leakuje u društvo, i to u globalnoj razmeri, kao što je hipi pokret svojevremeno posejao novo kulturno seme u konzervativni američki i zapadni mainstream. Slobodnija društvena atmosfera koja je usledila omogućila je i liberalniji copyright zakon. Principi Safe harbour i Fair Use iz tog zakona predstavljaju važan sastojak formule za slobodni, otvoreni Internet kakav danas znamo, jer pružaju veliku slobodu korisnicima i kreativnu mogućnost korišćenja autorskog dela. Oni su ujedno omogućili i slobodu za korisnike i nastanak velikih internet giganata.

Takođe, iako globalnog karaktera, ovaj novi pokret uspeva da zadrži i svoje lokalne specifičnosti i da se bavi i konkretnim pitanjima iz okruženja. Ovo poslednje ne može se baš reći za srpske „pirate”, jer su oni propustili da u lokalu poentiraju u mnogo slučajeva.

Bilo kako bilo, borba za građanske slobode nastavlja se na novim frontovima i poprima tehnološki karakter, a paranoični teoretičar zavere sa folijom na glavi i „pirat” u parlamentu deo su iste, šire priče.

Kao hipici nekada, danas „pirati” (ili kako već želite da ih nazovemo) imaju važan posao - da budu otelotvorenje duha vremena i otpor konzervativcima. A što se njihove evropske političke grane tiče, biće zanimljivo videti hoće li odoleti izazovima i ostati verni svojim korenima.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama