TEST DRIVE
HP Elitebook 8740w
Savršenstvo?
Petar MARINKOVIĆ
1. avgust 2010.

HP Elitebook 8740w
HP Elitebook 8740w
Hewlett Packard već dugo zauzima prvo mesto po broju isporučenih desktop i laptop računara na svetskom tržištu. Ako pitate nas, smatramo da je američki proizvođač zasluženo tu gde jeste jer sa kojim god HP-ovim proizvodom da se susretnemo, od najjeftinijih budžet laptopova i netbookova pa do ozbiljnih poslovnih modela, kod HP-a jednostavno greške nema. Početkom 2009. godine imali smo prilike da isprobamo začetnika tada nove serije namenjene biznis korisnicima (Elitebook 6930p, SK 1/2009) kojim smo bili prosto očarani. Konačno je došlo vreme za osveženje „elitnih knjiga” novim Arrandale procesorima, a ubrzo je jedan takav primerak stigao i do nas. Kako na našim testovima pažnju uglavnom posvećujemo 15,6-inčnim laptopovima koji su najčešći izbor većine kupaca, rešili smo da ovoga puta prekinemo monotoniju i pozabavimo se jednim „teškašem” dijagonale 17 inča koji predstavlja creme de la creme među Elitebook prenosnicima.

Nakon početnog uspeha prvih Elitebook laptopova, HP je uvideo da ponuda stalno mora da se povećava i kupcima nudi veliki izbor hardvera. Tako su danas dostupni modeli dijagonala od 12 do 17 inča, koje možete konfigurisati do mile volje. Modeli najveće dijagonale pripadaju seriji 8740w, a pored procesora (Intel Core i5 ili i7) korisnik može da izabere diskretnu grafiku (dostupni su i nVidia i ATI čipovi iz raznih segmenata), količinu radne memorije, tip hard diska (SATA ili SSD), operativni sistem i tako dalje. Izbor modela je zaista veliki, ali kao i uvek ostaje pitanje koji će se modeli naći na lageru domaćih distributera.

Specifikacije
HP Elitebook 8740w
Procesor: Intel Core i7-720QM
Čipset: Intel QM57
Memorija: 8 GB DDR3
HDD: Seagate 500 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: nVidia Quadro FX 2800M 1 GB DDR3
Optika: HP BDDVDRW CT21l
Displej: 17,1” 1920 x 1200
Zvuk: ID High Definition Audio
Modem: LSI v92 56 Kbit/s
Ethernet: Intel (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Intel Centrino Ultimate-N 6300AGN / ima
Konektori (položaj): DisplayPort, VGA, USB 2.0, 4-pin FW (levo), SPK, MIC (napred), 2 x USB 3.0, USB 2.0, eSATA (desno)
Dimenzije/masa: 397 x 285 x 36 mm / 3,6 kg
Baterija: 6-cell 14,4 V 5800 mAh
Softver: Windows 7 Professional x64, InterVideo WinDVD, HP uslužni programi
Dodatno: biometrijski senzor za otiske prstiju, čitač smart kartica, Windows 7 x86 i Windows XP SP3 na recovery diskovima, 2 MPx web kamera, 5-u-1 (SD/MMC/MS/MS Pro/xD) čitač kartica
Proizvođač: Hewlett-Packard (www.hp.com)
Kontakt: Hewlett-Packard Srbija (www.hp.rs)
 
Model koji smo mi imali prilike da „maltretiramo” došao je opremljen četvorojezgarnim Core i7 procesorom oznake 720QM, uparenim sa novim QM57 čipsetom. Nakon početnog oduševljena zbog odabira procesora, ostali smo zapanjeni činjenicom da je naš model na testu imao čak 8 GB DDR3 memorije, što je stvarno impozantno, čak i za jače desktop radne stanice ili slabije serverske mašine. Ako vam ova količina RAM-a nije dovoljna (mada je po nama to apsolutno nemoguće), on se može proširiti do čak 16 GB, jer laptop inače raspolaže sa četiri memorijska modula. Elitebook modeli koji imaju slovo w na kraju svoje oznake HP klasifikuje kao workstation laptopove, odnosno prenosnike namenjene 3D Max/CAD profesionalcima. Onda je sasvim logično to što je kod grafike izbor pao Quadro familiju nVidia čipova, tačnije FX 2800M sa 1 GB GDDR3 memorije. Ovo diskretno grafičko rešenje je predviđeno za high-end laptopove i bazirano je na G92 čipu sa proizvodnim procesom od 55 nm. Iako namenjen za posao, Quadro FX 2800M se odlično snalazi i u igrama, što se vidi po rezultatima iz tabela. I u najvišoj rezoluciji sa velikim brojem detalja možete se ugodno igrati sa više od 30 frejmova u sekundi u novijim igrama, što će biti korisno ako ponekad poželite da zaboravite na posao i odmorite mozak. 17-inčni ekran maksimalne rezolucije od 1920 x 1200 piksela je verovatno najsavršeniji displej na notebookovima koje smo testirali do sad. Tridesetobitni LCD panel sa HP-ovom DreamColor tehnologijom može da prikaže čak milijardu boja, što je prava retkost u IT svetu. Uglovi gledanja su za svaku pohvalu, kao i odziv, zbog čega je ovaj displej savršeno rešenje za bilo koju namenu, svejedno da li je reč o poslu ili zabavi. Brzi Seagateov hard disk kapaciteta 500 GB još je jedna od komponenti koja je „odgovorna” za odlično ponašanje prenosnika u realnom radu, a filmofili će se obradovati ugrađenim BluRay čitačem. Ekskluzivnom laptopu kao što je Elitebook 8740w dolikuju sitnice koje ne viđamo na prenosnicima namenjenim običnim smrtnicima. Tako je testirani primerak imao najnoviji Intelov wireless čip oznake Centrino Ultimate-N 6300AGN, za koji proizvođač tvrdi da može da ima brzinu downloada do 450 Mbit/s i da strimuje HD video sadržaj bez seckanja. Naravno, da biste to postigli, morate da imate i odgovarajući ruter koji podržava te opcije. Spisak novotarija tu se ne zaustavlja: dva USB 3.0 porta, biometrijski senzor i čitač Smart kartica koji štite vaše podatke od neovlašćenog korišćenja, DisplayPort konektor. Jedino što nam je nedostajalo jeste HDMI i pomalo nam je čudno što je HP izostavio ovaj tip konektora koji je skoro postao standardni feature svih računara.

HP nije previše eksperimentisao kod izgleda novih Elitebook prenosnika. Nastavljena je praksa kombinovanja sive i crne boje, odnosno ozbiljnog biznis izgleda, koji se nama još pri prvom susretu sa Elitebook laptopovima prilično svideo. Tastatura i donji deo laptopa su crni, dok siva krasi naslon za dlanove i poklopac. Kad je reč o izradi, treba pomenuti da su korišćeni magnezijum i aluminijum, a novi Elitebook laptopovi ispunjavaju i kriterijume američke vojske kad je reč o radu pri visokim i niskim temperaturama, velikoj vlazi i prašini. HP navodi da su pripadnici serije Elitebook, zahvaljujući tehnologiji DuraFinish, otporni i na udarce, padove i ogrebotine, ali imajući u vidu cenu ovog laptopa mi baš nismo smeli da testiramo te tvrdnje. Tastatura je veoma kvalitetna i udobna za rad i bez problema može da se nosi sa skupim Logitechovim i Microsoftovim tastaturama namenjenim desktop računarima. Touchpad je neverovatno precizan, tasteri mu imaju dobro odmeren hod, a njegova najbolja preporuka je to što tokom nekoliko dana koliko smo testirali Elitebook 8740w nijednom nismo priključili miša! Čak i pri znatnom opterećenju procesora i grafike nismo primetili neko veće zagrevanje, što je takođe za svaku pohvalu.

Da je američki proizvođač mislio na sve, govori i izbor operativnih sistema. Da, dobro ste pročitali - uz testirani laptop Elitebook 8740w isporučuju se čak tri operativna sistema. Preinstalirana je 64-bitna Professional edicija Windows sedmice, a na pratećim diskovima smo pronašli 32-bitni Windows XP Professional i 32-bitni Windows 7 Professional. Više operativnih sistema sigurno će značiti programerima koji testiraju svoj softver, ali i svima onima koji zbog prirode posla često moraju da menjaju radno okruženje. Restore na neki drugi OS vrši se jednostavnim butovanjem sa DVD medija i nakon nekih pola sata imaćete spreman sistem sa svim drajverima i postavkama. U svim benchmark programima Elitebook 8740w je briljirao, a slab rezultat na testu baterije nećemo uzeti kao minus, jer autonomija sigurno nije primarna stavka kod desktop-replacement laptopova.

Hewlett Packard je na pravi način osvežio seriju prenosnika Elitebook i sa sigurnošću tvrdimo da je testirani 8740w, kad se sve sagleda, najbolji 17-inčni laptop na tržištu. Njegove prednosti su brojne, ali ćemo posebno istaći impozantan hardver od kog bi se postidele i brojne desktop mašine, izuzetan displej kojem nema ravna i izrada za koju čak Vojska SAD garantuje da je „top notch”. Ako pripadate krugu srećnika kojima posao nalaže posedovanje jedne ovakve spravice za svakodnevni rad, naša topla preporuka je da se odlučite za Elitebook 8740w, jer sa ovim modelom jednostavno nema greške.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama