PD KUTAK
Screenshot Captor 2.57.01
Branislav BUBANJA
1. avgust 2009.

Postoji mnogo razloga za „hvatanje” ekrana ili prozora u Windowsu - recimo, da bi se sačuvala neka korisna informacija u grafičkoj formi, da se ilustruje neko uputstvo ili možda da se naprave prateće slike uz tekst za „Svet kompjutera”. Koji god razlog da je u pitanju, potrebno je da se taj posao obavi što kvalitetnije. Kao i kod mnogih drugih operacija, u Windowsu postoji mogućnost da se bez eksternih alata obavi taj posao, mada to zahteva više manuelnog rada (naročito ako treba da se sačuva samo deo desktopa) i podrazumeva rezultate koji ne mogu da se porede sa onima koji se dobijaju specijalizovanim alatima.

Hvatač ekrana

Konkurencija nezavisnih programa na ovom polju nije mala. Mi smo se ovog puta odlučili za program Screenshot Captor, prvenstveno zbog nekoliko njegovih specifičnosti. Jedna od njih je podrška za više monitora. Ukoliko posedujete više monitora, grebovaće se sadržaj svih desktopa u jednu sliku, što može da bude od velike koristi, recimo, profesionalcima koji prozore ili delove nekog programa raspoređuju na više desktopa da bi oslobodili radni prostor. Naravno, na raspolaganju su i sve uobičajene opcije za grebovanje kao što su pravljenje slike aktivnog prozora, određenog dela ekrana, dela koji se skroluje. Ovo poslednje veoma je korisno prilikom grebovanja web stranica koje ne mogu da stanu na ekran. To je prilično komplikovana operacija pošto, između ostalog, mora i da simulira kliktanje i skrolovanje po stranici i obavlja se tako što Screenshot Captor prvo napravi sliku vidljivog dela ekrana, odradi Page Down (tačnije, skrolovanje do sledećeg ekrana), pa onda napravi novu sliku ekrana koju nalepi na prvu i tako sve do kraja. Iako ovo radi dosta dobro, primetili smo da je u nekoliko situacija iz nekog razloga program prekinuo skrolovanje stranice i umesto da je pomenutu proceduru obavio do kraja strane, odustajao je nakon dva ili tri odskrolovana ekrana. Ovo se ne dešava često i pretpostavljamo da ima veze sa sadržajem stranice, pošto se ponavljalo uvek na istim stranicama.

Jedna od stvari koja nedostaje u programu jeste opcija za grebovanje video sadržaja. Autori daju uputstvo kako to može da se uradi nekim ručnim izmenama u plejerima koji reprodukuju video sadržaj (gašenjem hardverske video akceleracije), ali bi bilo mnogo bolje da postoji opcija u programu koja bi taj posao automatizovala.

Za razliku od većine programa ovog tipa, Screenshot Captor nakon grebovanja slike ne ide direktno u glavni radni prozor. On otvara neku vrstu thumbnail prozora gde korisniku daje mogućnost da odluči između nekoliko opcija. Među njima su, recimo, mogućnost odbacivanja fotografije ukoliko smatrate da ona nije u skladu sa vašim željama, slanje mailom ili „ubacivanje” u glavni radni prozor programa.

Editor koji je ugrađen u program pomalo je neobičan. Nedostaju neki osnovni alati za editovanje, ali, s druge strane, postoje predefinisani efekti koji mogu da se iskoriste na potpuno neočekivane načine. Na primer, opcija za zamućivanje može da se primeni nad celom slikom, nad delom koji je označen ili svuda osim na delu koji je označen. Slične varijacije postoje i za većinu drugih efekata. Interesantna opcija jeste dodavanja „naslova” slici. Ova opcija je programabilna i korisnik može da podesi parametre koji će se u nekoj vrsti trodimenzionalne forme „prilepiti” na sliku uz još nekoliko opcionih efekata. Na primer, tako može da se na slici utisne iz kog je programa grebovana, u koje vreme, koja je rezolucija itd.

Napravljene slike čuvaju se na nekoj vrsti liste, tako da se jednim klikom miša može pristupiti svim ranijim grebovanim slikama, naravno pod uslovom da one nisu ručno obrisane sa liste (ili sa diska), a dobijene slike mogu da se pošalju i elektronskom poštom. Pripremljene slike mogu da se snime u velikom broju formata, među kojima se nalazi i PDF.

Za kraj smo ostavili jedan kuriozitet koji moramo da pomenemo. Među autorima softvera obično postoji veliko rivalstvo, što je i logično jer korisnik za svaki posao nema dve ili tri alternative, već dve, tri stotine ili hiljade alternativa. Autorima Screenshot Captora treba čestitati na fer-pleju, jer je ovo prvi (i verovatno jedini put) da smo videli da neko u uputstvu za svoj program reklamira konkurenciju. Oni doslovno kažu: „Postoje tone screenshot programa - možda ćete pronaći neki koji vam se sviđa više od Screenshot Captora”, nakon čega sledi lista i linkovi do dvadesetak drugih programa za grebovanje ekrana. Moguće je i da autori ovog programa smatraju da ne postoji bolji alat za ovu namenu, što je već pitanje potrebe svakog pojedinačnog korisnika, ali je van svake sumnje hvale vredan potez.


Potrebno:
Windows
Veličina:
9,20 MB, 13,22 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .donationcoder .com /Software /Mouser /screenshotcaptor
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
APRIL 2024
Gigabyte Radeon RX 7900 GRE Gaming OC 16G
Zlatni zeka
Model koji je izvorno namenjen kineskom tržištu, i koji se tamo pojavio još prošlog leta, lepo je popunio prazninu između modela RX 7800 XT i RX ...
Asus ROG Zephyrus G16 (GU605MY-QR085X)
Najkompaktnija zverka
Uz sve kompromise, ovo je verovatno najsnažniji laptop smešten u manje od dva kilograma i 18 milimetara visine...
Honor Watch 4
Savršeno upakovan
Sat koji donosi veoma malo pravih noviteta, ali kod kog je uklapanje poznatog i očekivanog dovedeno do savršenstva...
Mobile World Congress 2024
Ovde i AI ima AI
Utisak je da MWC „na nogama” drže isključivo velike kineske kompanije, a praksa predstavljanja flegšip telefona na sajmu je sve ređa...
Inovativni motori i reaktori
Bolji pogon
Električni motori uskoro stižu u putničke avione, samo da se reši nekolicina konstruktorskih prepreka...
Honor Magic 6 Pro
Magična Šestica
Sistem kamera oslanja se na tehnički sofisticiran dizajn sa promenjivim otvorom blende...
Apple, AI i nova tužba za monopol
Kisela ili slatka jabuka
Apple će uvek da koristi sopstveno rešenje, ukoliko može da ga napravi dovoljno brzo i kvalitetno...
Dragon’s Dogma 2
Nastavak dvanaest godina stare igre koja odavno ima kultni status, naoko, jednostavan akcioni RPG koji se trudi vas angažuje, ali i pomalo namuči...
Rise of the Ronin
Rise of the Ronin izuzetno podseća na Ghost of Tsushima, kako po izgledu, tako i po konceptu...
Highwater
Ugodan koktel postapokaliptične komike i poetične melanholije...
Microsoft Windows 3.0
Prisećamo se treće iteracije operativnog sistema baziranog na grafičkom korisničkom okruženju, koja je konačno mogla da izađe na crtu takmacima...
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama