TEST DRIVE
Xwave S-50g, S-51g i S-57
Igrački MP3
Veselin MILJKOVIĆ
1. avgust 2009.

Već neko vreme na polju MP3 plejera vlada, blago rečeno, monotonija. Drugim rečima, već se previše dugo ništa novo nije pojavilo na tržištu. Moguće je da je to u stvari posledica sve naprednijih mobilnih telefona koji veoma lako mogu da odmene MP3 plejere. Da prethodne tvrdnje ne budu tačne postarao se Xwave, predstavivši nam tri nova uređaja neobičnih karakteristika.

Xwave S-50g
Xwave S-50g 
Počnimo sa uređajem koji nosi oznaku S-50g, prilično neobičnog dizajna za MP3 plejer, ali veoma praktičnog za malu igračku konzolu u koju se pretvara nakon podizanja displeja ispod kog se kriju dodatni tasteri za upotrebu prilikom igranja. Pomenuti displej je izrađen u TFT tehnologiji, dobrog kvaliteta, dijagonale skoro tri inča tako da je ne samo igranje, nego i gledanje filmova veoma prijatno. Kućište je u potpunosti izrađeno od plastike i ne odaje baš najsigurniji utisak u ruci, ali tasteri su pod pritiskom prsta znatno sigurniji. Kao po standardu: uređaj se napaja iz ugrađene Li-ion baterije (puni se priloženim punjačem ili povezivanjem na računar), ima standardni 3,5 mm za slušalice i USB mini B konektor za vezu sa kompjuterom. Trajanje baterije veoma varira u odnosu na korišćenje uređaja; kada je u pitanju slušanje muzike, može da izdrži oko pet časova.

Ono što nas je posebno iznenadilo na uređaju jeste postojanje TV out opcije za koju je proizvođač priložio kabl. Sa malom dozom razočaranja prihvatili smo činjenicu da podržava samo JPG fotografije, a od audio zapisa samo WMA i MP3. U pogledu podrške video fajlova stvari su nešto bolje: podržana su dva proizvođačeva formata (MP4 i ASF) a takođe i AVI. Veoma je bitno naznačiti da sav video materijal mora da bude u rezoluciji 320 x 240, jer ih u svakom drugom slučaju plejer neće pokrenuti. Da bi uređaj opravdao svoj nesvakidašnji dizajn, u sebi sadrži emulator čuvene stare NES (Nitendo Entarteinment System) konzole za koji se u priloženom CD-u dobija popriličan broj igara. Na poleđini plejera nalazi se kamera koja pravi fotografije rezolucije do 1600 x 1200 kao i video zapis rezolucije 320 x 240. Pored svega pomenutog, uređaj podržava i diktafonsku funkciju, pregled i editovanje TXT fajlova, a takođe i proširenje SD karticom.

Nekoliko reči o kvalitetu reprodukcije. Zvuk je osrednjeg kvaliteta i nije preporučljiv zahtevnijim korisnicima, dok je u pogledu fotografija i videa mnogo bolji. Fotografije načinjene kamerom ovog uređaja zasigurno ne mogu parirati onima sa novijih digitalnih fotoaparata, ali mogu biti veoma interesantne zbog postojanja nekoliko različitih filtera (sepija, negativ itd.). Iste efekte moguće je primeniti i na snimanje video zapisa. Još jedno malo razočaranje predstavlja brzina prenosa podataka koja iznosi oko 500 KB/s za upis i oko 800 KB/s za čitanje.

Xwave S-51g
Xwave S-51g
Sledeći na redu je S-51g. Takođe neobičnog, ali veoma funkcionalnog dizajna za malu igračku konzolu. Nešto je manjih dimenzija od S-50g, ali pored standardnih tastera ima i džojstik, koji doprinosi još boljoj upotrebnoj vrednosti pri igranju. Kućište je izrađeno od plastike koja odaje kvalitetniji utisak nego ona na S-50g. Na sebi takođe ima 2,8 inčni TFT displej dobrog kvaliteta. Po pitanju funkcija identičan je prethodno opisanom modelu, a jedine razlike su u dizajnu menija i dizajnu samog kućišta plejera. Samo je po pitanju kvaliteta reprodukcije zvuka znatno nadmoćniji od S-50g, dok je u reprodukciji videa i fotografija potpuno jednak njemu. Takođe, primetili smo da je baterija na S-51g nešto bolja i traje oko šest časova neprekidnog slušanja muzike, dok su po pitanju prenosa podataka bezmalo identični.

Xwave S-57
Xwave S-57 
Pređimo na poslednji uređaj u današnjoj torturi nedužnih plejera. Za razliku od prethodna dva, S-57 se nalazi u potpuno metalnom kućištu koje na sebi ima plastične detalje. Pored toga što je manjih dimenzija, u ruci odaje utisak dosta kvalitetnijeg komada hardvera. Tasteri su nešto tvrđi pod pritiskom i pomalo neobično raspoređeni, ali već posle nekoliko minuta upotrebe stiče se navika. Napajanje i konektori rešeni su kao na prethodnim modelima, a izdržljivost baterije identična je prethodnom uređaju. Displej je nešto manji (2,4 inča), ali nije ništa manje kvalitetan.

Softver se znatno razlikuje od prethodnih modela. Nema emulaciju NES konzole, ali je znatno veći broj podržanih formata. Tako za reprodukciju audio fajlova, pored MP3 i WMA, uređaj podržava OGG, WAV, kao i dva formata bez gubitaka: FLAC i APE. Kvalitet reprodukcije je znatno bolji nego kod prethodna dva modela, ali ipak ne može da se izvuče pun kvalitet formata bez gubitaka (FLAC i APE). Po pitanju video fajlova, podrška je takođe bogatija. Pored proizvođačevih ASF i MP4, podržani su RM, AVI, pa čak i FLV koje reprodukuje veoma kvalitetno i bez problema. Od formata digitalnih fotografija podržani su JPG, BMP i GIF, a takođe postoji podrška za otvaranje TXT fajlova. Od dodatnih aplikacija u plejeru postoje browser fajlova, štoperica, FM radio, diktafonska funkcija, kao i jedna video igra. Brzinom prenosa prijatno nas je iznenadio: nešto više od 4 MB/s za upis i oko 9 MB/s za čitanje, što ga svrstava u USB 2.0 uređaje.

Na kraju slobodno možemo zaključiti da su S-50g i S-51g namenjeni pretežno igračkoj populaciji kojoj kvalitet reprodukcije zvuka nije na prvom mestu. Takođe, zbog prilično niske cene (oko 50 evra) sigurno će pronaći svoje vlasnike. S-57 je namenjen nešto zahtevnijim korisnicima, iako mu je cena nešto manja.


S-50g
Kapacitet:
2 GB
Ostalo:
displej u boji, punjiva baterija, fotoaparat, diktafon, proširiv SD karticom, USB 1.1
S-51g
Kapacitet:
2 GB
Ostalo:
displej u boji, punjiva baterija, diktafon, proširiv SD karticom, TV out, USB 1.1
S-57
Kapacitet:
2 GB
Ostalo:
displej u boji, FM radio, punjiva baterija, diktafon, proširiv miniSD karticom, USB 2.0
Proizvođač:
Xwave
Kontakt:
NT Company
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama