TEST DRIVE
MSG Basic n12, MSG Professional n11, MSG Gamer G7
Kupujmo domaće
Petar MARINKOVIĆ
1. decembar 2008.

MSG Basic n12
MSG Basic n12
Iz godine u godinu sve veći broj stanovnika Srbije koristi Mrežu svih mreža, a taj rast, naravno, prati i povećan broj prodatih prenosnih računara i desktop konfiguracija. Potreba za kvalitetnom brend konfiguracijom je velika, a lokalni proizvođači polako, ali sigurno svoje proizvode približavaju svetskim standardima. Pažnja se, pored, naravno, kvaliteta izabranih komponenti i stabilnosti celog sistema, sada obraća i na dizajn ambalaže, podršku korisnicima i garanciju, koja kod većine domaćih firmi iznosi barem dve godine, što je za svaku pohvalu.

Retki su domaći kompjuteraši koji nisu čuli za kompaniju Kimtec, a brend računari ove firme nose oznaku MSG i MSGW. Prva tri slova označavaju M San Grupu, a poslednje označava prisustvo nekog od Windows OS-ova. Ponuda MSG računara sadrži tri kategorije: Basic, Professional i Gamer, čija imena jasno govore kojim su korisnicima namenjene odabrane konfiguracije. Ako se možda premišljate da sebe obradujete desktop mašinom za Novu godinu, onda će vam ovaj tekst pomoći, jer smo uporedili po jednu konfiguraciju iz svake od navedenih kategorija kako bismo uvideli sve prednosti i mane brend računara jedne od domaćih firmi. Ovu praksu nastavićemo i u sledećim brojevima, gde ćete moći da pročitate opise konfiguracija drugih domaćih proizvođača.

MSG Professional n11
MSG Professional n11
Priču počinjemo najslabijom, ali i najjeftinijom konfiguracijom, oznake Basic n12. Namenjena je početnicima u kompjuterskom svetu, ali je izbor komponenti takav da se na ovom desktop računaru mogu odigrati i neke starije igre. Baziran je na Intelovoj platformi, sa čipsetom i945GC, Pentiumom Dual Core E2180 i 1 GB radne memorije. Grafička karta nVidia GeForce 8400 GS sa 512 MB pripada donjem segmentu i, kao što se može videti iz testova, ne treba računati na to da se ovim računarom možete lepo poigrati. Hard disk, koji je potpisao Western Digital, poseduje kapacitet od 160 GB, a kod optičkog uređaja izbor je pao na Pioneer. Sve je to upakovano u dopadljivo MS Industrial kućište crne boje, sa napajanjem deklarisanim na 400 W. Sa preporučenom maloprodajnom cenom koja iznosi nešto više od 23 hiljade dinara, ovaj računar predstavlja solidan izbor ako vam je potreban pouzdan kompjuter za surf/ofis/multimediju, ali treba napomenuti i to da vas očekuje dodatan trošak u vidu monitora i operativnog sistema, koji ne dolaze ni uz jednu MSG konfiguraciju.

Konfiguracija MSG Professional n11 ostavila je na nas bolji utisak jer poseduje duplo više radne memorije, jaču grafičku kartu, a povećanje cene je manje od 1000 dinara. Zasluga za to pripada uvek povoljnijem AMD-u. Osovinu ovog računara čine procesor AMD Athlon X2 5000+ i matična ploča sa čipsetom nForce 430. Grafički adapter sa čipom Radeon HD 3650 još uvek se smatra rešenjem iz nižeg srednjeg segmenta, pa nas ne čudi to što je prosto oduvala „video rešenje” na Basic n12 konfiguraciji. S obzirom na to da je u nekolicini testova ovaj računar postigao čak duplo bolje rezultate, jasno je da je ovo mnogo bolji izbor ako tražite računar za zabavu. Naravno, to ne znači da ćete igrati sve najmodernije igre sa kvalitetnijim postavkama, ali će se svaka pokrenuti i pružiti pristojno uživanje. Hard disk je isti kao kod modela MSG Basic n12, ali ova konfiguracija poseduje nešto brži DVD rezač. Kad je reč o kućištu i napajanju, izbor je opet pao na MS Industrial.

MSG Gamer G7
MSG Gamer G7
Za kraj smo, kako i dolikuje, ostavili najbolje. MSG Gamer G7 namenjen je zahtevnijim igračima, koji su spremni da plate dosta novca kako bi najnovije naslove igrali u punom sjaju. Srce ovog sistema čini Intel procesor sa oznakom E7300, član poslednje generacije Core2Duo procesora, sa radnom frekvencijom od 2,66 GHz, koji su zaposleni u Kimtecu uparili sa Intelovim čipsetom P43, takođe odskora prisutnim na svetskom tržištu. MSG Gamer G7 raspolaže sa 3 GB DDR2 memorije, što predstavlja optimum za nove igre, imajući u vidu to da 32-bitne edicije Viste i XP-a ne bi videle više 4 GB RAM-a. Kako je ovde reč o gejming konfiguraciji, jasno je da je izbor grafičke karte ključan za performanse sistema u igrama. Izbor sigurno nije bio lak i na kraju je odluka pala na ATI HD3850 sa 512 GDDR3 memorije, model koji trenutno predstavlja jedno od „best buy” rešenja u klasi kartica do 100 evra. Pošto nove igre zahtevaju dosta slobodnog prostora, ova konfiguracija poseduje hard disk kapaciteta 320 GB, što će većini korisnika biti sasvim dovoljno. Logično je da jedna skupa igračka konfiguracija kao što je ova poseduje kućište i napajanje nekog renomiranog proizvođača. Kimtec se odlučio za Cooler Masterovo kućište Elite 332 crne boje. Ono vas neće impresionirati dizajnom, ali ipak izgleda lepše nego kućišta brojnih kineskih proizvođača koja se mogu naći na našem tržištu. Da ceo sistem funkcioniše kako treba, brine se napajanje snage 390 W istog proizvođača, a konfiguraciju zaokružuju MS Industrial miš i tastatura, koji se nalaze u sklopu sve tri mašine. To što ovo napajanje na papiru ima manje snage ne treba, naravno, shvatiti bukvalno - u pitanju je stara priča o Kinezima i vatima.

Kao što smo već napomenuli, konfiguracije dolaze bez operativnog sistema, pa smo za potrebe testiranja instalirali Windows Vista da bismo na delu videli pravu snagu ovih računara. Sva tri računara dobro su se nosila sa Vistom, čak i MSG Basic n12 koji poseduje svega 1 GB radne memorije, pa tako i ova najslabija konfiguracija može da obavi sve standardne poslovne i multimedijalne zadatke. Zanimljivo je to da je konfiguracija MSG Professional n11 na svim testovima postigla bolje rezultate nego računar MSG Basic n12, a to je posebno izraženo u igrama Company of Heroes, World in Conflict i Crysis koje koriste napredne mogućnosti Direct X-a 10. Samim tim nameće se logičan zaključak da je opravdano dati samo 1000 dinara više za MSG Professional n11 koji nudi dosta više za novac koji izdvojite za njega. MSG Gamer G7, shodno svojoj ceni, nudi najviše. Mnogi smatraju da „gotovi računari” nisu za iskusnije korisnike, i verovatno su u pravu. Oni koji bolje barataju hardverom verovatno će sklopiti računar bolje prilagođen svom ukusu i potrebama, ali je daleko više onih koji to ne umeju. Upravo njima namenjene su ove tri konfiguracije, kao tri solidna izbora za dva cenovna razreda i tri namene. MSG Basic n12 će se dopasti ljubiteljima Intel platforme, Professional n11 onima koji više cene AMD-ov pristupvalue for money”, dok je Gamer G7 namenjen onima koji ne žele previše da se upuštaju u problematiku savremenog hardvera, već žele brz računar koji može da izađe na kraj sa svim modernim programima i igrama.

Raduje nas to što naše tržište dobija sopstvene domaće brend računare. Prvi utisak nakon testiranja Kimtecovih konfiguracija veoma je pozitivan, jer je reč o stabilnim sistemima, prilagođenim potrebama, ali i džepu kupaca. Sa nestrpljenjem očekujemo konfiguracije drugih domaćih proizvođača - tek onda ćemo moći da govorimo o tome kakvo je pravo stanje na domaćoj IT sceni.

Model:MSG Basic n12MSG Professional n11MSG Gamer G7
Procesor:Intel Pentium Dual Core E2180AMD Athlon 64 X2 5000+Intel Core 2 Duo E7300
Čipset:Intel i945GC ExpressnVidia GeForce6100 /nForce430Intel P43 Express
Memorija:1 GB DDR2-6400 Transcend 2 GB DDR2-6400 Kingston3 GB DDR2-6400 Transcend
HDD:160 GB 7200rpm, SATAII, 8MB cache160 GB 7200rpm, SATAII, 8MB cache320 GB 7200rpm, SATAII, 16MB cache
Grafika:GeForce 8400GS 512MB DDR2Radeon HD 3650 512 MB DDR2Radeon HD 3850 512 MB GDDR3
Optika:Pioneer DVR-116DPioneer DVR-216DPioneer DVR-216D
Zvuk:Realtek High Definition AudioAzalia High Definition AudioRealtek High Definition Audio
Modem:nenene
Ethernet:Realtek (10/100/1000 Mbps)nVidia (10/100/1000 Mbps)Atheros (10/100/1000 Mbps)
Kućište/Napajanje:MidiTower 400wMidiTower 400wMidiTower 400W
Miš/TastaturaOptički miš i tastaturaOptički miš i tastaturaOptički miš i tastatura
Softver:Drajveri za Microsoft Windows operativne sistemeDrajveri za Microsoft Windows operativne sistemeDrajveri za Microsoft Windows operativne sisteme
Dodatno:Uputstvo za korišćenjeUputstvo za korišćenjeUputstvo za korišćenje
Proizvođač:MSGW (www.msgw.rs) MSGW (www.msgw.rs) MSGW (www.msgw.rs)
Preporučena MPC 23.099,00 RSD 23.990,00 RSD 43.099,00 RSD

PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama