TEST DRIVE
Line 6 TonePort GX, Guitar Port Riff Tracker, TonePort UX2, TonePort GearBox Silver Plug-in
Posrednici između gitare i računara
Bojan NOVAKOVIĆ
1. maj 2008.

Ibanez GRG 170DX
Ibanez GRG 170DX
Nekoliko puta smo pisali o hardveru i softveru čija je namena strogo okrenuta muzičkoj reprodukciji. Kvalitetan zvuk mnogo košta i to je odavno poznata činjenica. Gotovo svaka muzička komponenta, bilo da je to instrument, pojačalo, dodatni efekat, softver ili nešto drugo, iziskuje mnogo novca, što je muka svakog muzičara kome novac ne raste na drveću. Imajući u vidu ove činjenice, svakome je cilj da uz što manje ulaganja dobije što kvalitetniji zvuk svojih instrumenata. Američka firma Line 6 jedna je od retkih koja za relativno malu svotu novca nudi izvanredne proizvode.

Svi uređaji koje ćemo testirati za ovaj prikaz rade po principu eksterne zvučne karte koja se USB-om priključuje na kompjuter, ali postavlja se pitanje zašto ne bismo koristili ulaz na našoj zvučnoj kartici za povezivanje gitare ili pojačala. Nažalost, povezivanjem gitare na ulaz zvučne kartice dobijamo veoma loš zvuk, uz mogućnost da čak „spalimo” ulaz kartice. Ukoliko povežemo pojačalo na ulaz, dobićemo solidan zvuk ali mali broj efekata. Obično pojačalo u proseku dolazi sa četiri do pet efekata.

Roland Cube 30
Roland Cube 30
Ukoliko počnemo da sabiramo, vratićemo se na pomenuti problem da je muzika, u globalu, veoma skup hobi. Počnimo samo od instrumenata: solidna gitara (bilo bas ili električna) košta od 500 evra naviše, kućno pojačalo solidnih performansi možemo kupiti za 300 evra, i to je već u startu 800 evra za opremu koja nije vrhunska. Ukoliko koristimo akustične gitare (koje su generalno jeftinije), nema potrebe za kupovinom pojačala. Za sve dodatne efekte moramo izdvojiti još novca. Solidan WahWah osiromaši nas za oko 250 evra, dok ostali sitni efekti koštaju najmanje 100 evra. Ako na sve to dodamo i profesionalni softver za snimanje, neophodno je opljačkati banku. Zašto ne bismo spojili sve to u jedno?

Ovi uređaji su moćne mašine, ma koliko ljudi bili skeptični po tom pitanju. Po ceni od 200-300 evra, prosečan korisnik dobija fantastične rezultate. Prostom matematikom dolazimo do sledeće računice: za 200 evra dobijamo veliki broj efekata, fantastičnu softversku podršku i više mesta u sobi (da ne pominjemo manje kablova). Naravno, ne treba se nadati da ćemo dobiti zvuk kao sa albuma „Black” Metallice, jer to papreno košta. Mnogo udela u svemu ima i kvalitet instrumenta. Da ne bude zabune, svi opisani uređaji bez problema rade sa električnim gitarama, bas gitarama i ozvučenim verzijama akustičnih gitara. Gitara na kojoj smo testirali uređaje je Ibanez GRG 170DX, a referentno gitarsko pojačalo bilo je Roland Cube 30.

U nekim normalnim uslovima i za osnovno korišćenje, kućno pojačalo sa gitarom predstavlja dobro rešenje jer nije neophodan računar za bilo kakvu svirku. Isto tako, od ovih uređaja ne treba očekivati zapanjujuće rezultate na kompjuterskim zvučnicima slabijeg kvaliteta. Idealno bi bilo kada bi se izlazi povezali na pojačalo (koje nije gitarsko) sa već solidnim zvučnicima. Kada su svirke u pitanju, naravno da je bolje imati sve kao zasebne pedale jer je nezgodno nositi računar. S obzirom na to da je teško (odnosno skupo) dobiti kvalitetan zvuk gitare ili basa na računaru, za kućnu upotrebu ove male poslastice predstavljaju pravi melem za dušu jednog muzičara.

Podešavanje zvuka

 
Zavisno od uređaja softver je podeljen u dve grupe, na onaj koji podešava zvuk i onaj koji služi za njegovu reprodukciju (snimanje). Sažećemo osnovne funkcije i podešavanja softvera za zvuk. Da bi hardver radio, neophodno je podesiti ulaz. Iako se instrument priključuje direktno na uređaj, on nije taj koji proizvodi krajnji zvuk. Princip rada je prost: instrument šalje čist signal koji hardver prosleđuje računaru, računar obrađuje čist zvuk i, zavisno od toga kako ga je korisnik podesio, zvuk se vraća na izlaz hardvera i tako prosleđuje do auditorijuma. Proizvođač ne preporučuje povezivanje izlaza na pojačalo za instrument jer će zvuk biti primetno lošiji. Naše iskustvo je pokazalo da su proizvođači u pravu.

Podešavanje zvuka u softveru je bukvalno posao za sebe i radi se pomoću programa GearBox. Line 6 je obezbedio veliki broj podešavanja za različitu vrstu muzike. Njihova lista niže se od akustičnog zvuka, preko klasičnog roka i džeza do hevi metala. Naravno, kada korisnik ne može da pronađe zvuk koji mu treba, može sam odabrati Basic tone i podesiti sve ponaosob po želji. Programeri su napravili kontrolnu tablu pojačala sa potenciometrima za podešavanje jačine tonova u vidu Middle, Trebble i Bass. Zatim, tu su Drive, Presence i, naravno, Volume. Korisnicima je obezbeđeno čak 16 različitih modela pojačala i više od 20 različitih Cab modela. Svaka kombinacija ova dva daje različit zvuk. Kada smo obezbedili osnovni zvuk, dolaze efekti, čiji je broj ogroman (a uz solidnu doplatu moguće je dokupiti i dodatne). Od osnovnih tu su Gate, Wah, Delay, Storm, Mode, Verb, Delay, Equalizer... Za sve koji imaju problema sa ritmom tu je metronom, dok su za raštimovane gitare programeri obezbedili štimer.

Line 6 TonePort GX

Line 6 TonePort GX
Line 6 TonePort GX 
Vreme je da se pozabavimo hardverom, pa krećemo sa „osnovnom” verzijom. U pitanju je najkompaktnija verzija koju smo imali na testu: Line 6 TonePort GX. Shodno malim dimenzijama (otprilike veličine ljudske šake), ne postoji više od jednog konektora za ulaz i izlaz, ali zato postoji lim pomoću kog se može zakačiti na kaiš. Nema ničeg posebnog što bi moglo da se kaže o ovom uređaju, sasvim normalno radi u programu GearBox i po ceni od samo sedamdesetak evra predstavlja jeftino, a dobro rešenje.

Line 6 Guitar Port Riff Tracker

 Line 6 Guitar Port Riff Tracker
Line 6 Guitar Port Riff Tracker
Nastavljamo sa softverski „ojačanom” verzijom. U pitanju je Line 6 Guitar Port Riff Tracker. Naizgled prosta spravica. Na njemu se nalaze samo jedan ulaz za instrument, jedan audio ulaz i dve vrste izlaza (za zvučnike i slušalice). Pored osnovnih ulaza tu je i pozamašni potenciometar za regulisanje jačine signala. Osnovna hardverska podešavanja su krajnje prosta, jedina stvar na koju bi korisnik trebalo da obrati pažnju (i to ne samo kod ovog uređaja) jeste da ga ne priključuje u računar dok se ne instaliraju drajveri. Proizvođač je obezbedio megakvalitetnu vizuelnu podršku onima koji čak nisu nikad u životu videli USB kabl, a kamoli podešavali uređaj poput ovog. Dovoljno je samo pratiti uputstvo i instalacija drajvera i osnovnog softvera proći će bez problema.

Kada su osnovna podešavanja zvuka odrađena, na red stiže snimanje. Uz ovaj port stiže moćni Riff Works. U pitanju je jednostavan, ali izvanredan softver za snimanje. Riff Works radi po principu unošenja rifova: kada muzičar odabere postojeće ili snimi svoje rifove, može ih ubaciti u glavni deo za reprodukciju i puštati ih jedan po jedan. Prilikom startovanja programa, softver učitava demo pesmu snimljenu korišćenjem ovog uređaja, a čiji kvalitet, na prvi pogled, izgleda možda i previše dobar. Međutim, u kasnijoj upotrebi shvatate da je ova mala stvarčica i te kako moćna. Doduše, istina je da ona ima ulogu zvučne karte i da softver radi najveći deo posla. Softver u sebi sadrži osnovne prelaze i deonice za bubnjara koje se mogu koristiti za početak, dok je za ozbiljniju upotrebu ipak potrebno i ozbiljnije „angažovanje”. Pored svih navedenih dodataka, moguće je ubaciti i nekoliko osnovnih efekata i podešavati tempo. Sve u svemu, cena od oko 190 evra sasvim je korektna za softver i hardver koji se dobija uz ovaj Line 6 uređaj.

Line 6 TonePort UX2

Line 6 TonePort UX2
Line 6 TonePort UX2
Treća sreća je Line 6 TonePort UX2. On je jači model serije TonePort. TonePort UX2 ima dva ulaza za mikrofon kod kojih se nalazi i dugme za takozvani Phantom Power, odnosno 48 V napajanje kondenzatorskih mikrofona. Proizvođači su napravili i potenciometre za podešavanje jačine svakog mikrofona ponaosob, a mikrofoni se povezuju pomoću XLR konektora. Pored dva ulaza za mikrofon, Line 6 nam je obezbedio i dva ulaza za gitaru. Uz ova četiri ulaza izdvojićemo i dva standardna audio ulaza, na koje se mogu prikačiti bilo koji drugi izvori zvuka poput klavijature, miksete ili nečeg drugog. Da bi se olakšala „daljinska kontrola” softvera, obezbeđena su dva Foot Switch ulaza. Pomoću njih moguće je kontrolisati softver u vidu startovanja i prekidanja snimanja i još nekih komandi koje se podešavaju u samom softveru. Tokom rada, softver snima zvuk koji dobija sa svih ulaza na uređaju ali, ukoliko korisnik želi da čuje normalan signal, uz onaj koji dolazi sa ulaza Line 1 ili Line 2, ali ne želi da ga snima, može iskoristiti priključak Monitor in. Krajnje simpatičan potez proizvođača, i još jedan veliki plus. Što se izlaza tiče, na prednjem delu postoji izlaz za slušalice, dok na zadnjem zvuk dobijamo ili preko analognih izlaza (ukupno dva komada) ili preko digitalnog izlaza (S/PDIF).

Uz ovaj TonePort dolazi izuzetno moćan i maksimalno dobar softver Live Lite 5 Line 6 Edition, čijim se mogućnostima nećemo baviti. U svakom slučaju, uz ovu karticu i oko 180 evra koliko ona košta, dobijate izvanredan hardver i izvanredan softver. Ako nas pitate, vredi svaku paru.

Line 6 GearBox Silver Plug-in

Line 6 GearBox Silver Plug-in
Line 6 GearBox Silver Plug-in
Sagu o ovim moćnim spravicama završavamo najskupljim modelom na testu. U pitanju je standardni port oznake TonePort DI, sličan GX varijanti, ali sa nekoliko dodataka i mnogo jačim softverom, u stvari, ovde je u pitanju softver uz koji se isporučuje i hardver. Od ulaza postoji standardni za gitaru (nažalost, samo taj). Pored ulaza ostavljen je pad prekidač koji služi da spreči preopterećenje ulaza, što se može dogoditi kada neko ima električnu gitaru ili bas sa aktivnom elektronikom. Sa zadnje strane su obezbeđena tri izlaza, i to je sve što se tiče ulazno-izlaznog saobraćaja za ovaj uređaj.

Softverska podrška je malo više pojačana. Uz Line 6 GearBox Plug-in dolazi i izuzetno kvalitetan softver za reprodukciju Live Lite kao i gomila efekata i preseta (18 gitarskih pojačala i 24 cab modela, pet bas pojačala i pet bas kabineta kao i šest mikrofonskih pretpojačala). Budući da je ovo najskuplji model na našem testu (oko 270 evra), naša je preporuka da razmislite pre kupovine. Hardverska podrška je slabija, ali je zato softverska solidno jača, tako da će izbor zavisiti samo od vaše potrebe.

• • •

Proizvođači su za uređaje obezbedili kompletnu podršku za Mac sisteme. Hardverska zahtevnost je relativno mala, što znači da će svaki uređaj raditi gotovo savršeno na kompjuterima koji imaju 512 i više megabajta RAM-a i procesor na više od 2 GHz. Teško je jednim ovakvim tekstom objasniti koliko su ove stvari korisne jednom muzičaru. Naša topla preporuka je da se svakako isprobaju, jer je prosto neverovatno shvatiti dobitak dok se nešto ovako ne proba. Koji je paket ovde najbolji? Logično bi bilo - onaj najskuplji, ali kada se malo bolje sagleda, TonePort UX2 ima najbolju hardversku podršku, zbog čega ga preporučujemo. Svi testirani uređaji izvanredno zvuče i daleko više produbljuju i poboljšavaju zvuk gitare na računaru. Ukoliko nikada niste svirali gitaru, a čak i posle ovog teksta izričito tvrdite da to nije za vas, predložićemo vam nešto naizgled veoma slično: igru Guitar Hero III, čiji opis možete pročitati u ovom broju.


Line 6 TonePort GX
Ulazi/izlazi:
1 ulaz i 1 izlaz
Ostalo:
mogućnost kačenja na kaiš, GearBox softver
Line 6 Guitar Port Riff tracker
Ulazi/izlazi:
2 ulaza i 2 izlaza (line out i za slušalice)
Ostalo:
Riff Works i Gearbox softver
Line 6 TonePort UX2
Ulazi/izlazi:
7 ulaza (2 za mikrofon, 2 za gitaru, 2 linijska ulaza i monitor in), 4 izlaza (2 analogna, slušalice i 1 digitalni izlaz)
Ostalo:
dupla foot switch podrška, dupli VU-metar, Phantom Power dugme, kontrola jačine mikrofona za svaki ponaosob, Gearbox i Live Lite 5 Line 6 Edition softver
Line 6 TonePort Gearbox Silver Plug-in
Ulazi/izlazi:
1 ulaz i 4 izlaza (2 analogna, D.I. izlaz i izlaz za slušalice)
Ostalo:
Pad prekidač, GearBox Silver Plug-in softver sa 18 gitarskih i 5 bas pojačala
Proizvođač:
Line 6
Kontakt:
Artist Systems
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama