INTERNET
Internet noviteti
Internet video dolazi
Dejan STEFANOVIĆ
1. novembar 2006.

U dinamičnom svetu Internet biznisa u poslednje vreme sve je primetniji porast popularnosti online video-sadržaja. Tako i većina velikih kompanija pokušava da se domogne što većeg dela kolača ovog rastućeg tržišta. Kao što smo i navikli, najviše noviteta dolazi nam iz Googlea, dok ostali očajnički pokušavaju da uhvate korak s ovim gigantskim pretraživačem.

Logičan korak u online evoluciji

Google je tokom prethodnog meseca napravio najveće preuzimanje u svojoj istoriji, kupujući kompaniju YouTube za fantastičnih 1,65 milijardi dolara. Kompanija YouTube je vlasnik sajta YouTube.com">YouTube.com koji je namenjen slobodnoj razmeni video-materijala između Internet korisnika, što veoma podseća na Googleov postojeći servis Google video. Ova kupovina začudila je mnoge, pre svega zbog mogućih problema sa kojima se Google može suočiti po pitanju kršenja autorskih prava kod dobrog dela video-zapisa koji su publikovani na sajtu. Po svemu sudeći, Google ima poverenja u svoje advokate kada je ovo pitanje posredi, a ogromna baza korisnika koju YouTube.com ima najverovatniji je razlog kupovine. Google će zadržati svih 65 zaposlenih u YouTubeu i vrlo brzo će započeti integraciju sajta u svoj sistem - pod ovim se pre svega podrazumeva integracija AdWords reklama na sajt, a šuška se da bi reklame mogle biti ubačene i na početak svakog video-klipa.

Za kupovinu kompanije YouTybe bio je zainteresovan i Yahoo, ali je odustao u poslednjoj fazi nadmetanja, što je još jedan u nizu neprijatnih neuspeha koji se vezuju za nekada najveću Internet kompaniju. Nadu za uspeh na tržištu pretrage i manipulacije video-materijalima Yahoo je donekle povratio kupovinom kompanije JumpCut, specijalizovane za online editovanje video-materijala. Kompanija JumpCut osnovana je pre manje od godinu dana i korisnicima omogućava upload video-sadržaja na njihov sajt, a potom i obavljanje osnovnih operacija poput miksovanja sa drugim klipovima, dodavanja titlova, isecanja delova sadržaja i uopšte vršenje većine osnovnih operacija koje omogućavaju klasični programi za video-montažu. Iako je možda pomalo rano razmišljati o online video-montaži, Yahooov potez ipak deluje kao dobra dugoročna investicija.

Microsoft je takođe krajem avgusta predstavio beta verziju svog servisa za pretragu video-materijala u okviru Live portala. Microsoftov Live video search ne donosi ništa novo u odnosu na konkurenciju, ali vredi primetiti da nema ni primetnog zaostajanja kada su rezultati pretrage u pitanju.

U pokušaju da otvori svoj sistem za integraciju sa drugim Internet sistemima, Yahoo je krajem septembra predstavio svoj servis BBAuth koji omogućava sajtovima koji nisu deo Yahoo mreže da pristupaju ličnim podacima registrovanih korisnika Yahooa, naravno, ukoliko su oni to odobrili. Za sada je Yahoo ovu vrstu pristupa podacima omogućio u svojim servisima Mail i Photos, a kako će se stvari nadalje razvijati, zavisi od potencijalnih korisnika ovih servisa.

Prvi novitet koji dolazi iz Googlea jeste Google Reader - online alat za pregled RSS i Atom feedova. Urađen u već uobičajenom, jednostavnom ali efektnom Ajax maniru, ovaj reader nudi niz interesantnih mogućnosti, a mogu ga koristiti svi koji imaju GMail nalog. Izvore vesti koje želite da pratite možete birati iz predefinisanih „paketa” koje je Google napravio za vas, ali je moguće i dodati proizvoljne feedove ili vršiti pretragu i njene rezultate uključiti u svoju listu. Takođe, ukoliko na Google Reader prelazite iz nekog drugog feed readera, moguće je listu starih feedova u OPML formatu uvesti i tako bezbolno izvršiti tranziciju. Feedove je moguće grupisati u srodne kategorije, čime je snalaženje znatno olakšano. Google Reader radi izuzetno brzo, u pozadini učitavajući starije vesti dok vi gledate nove, a interesantno je što Google u svojoj bazi čuva i daleko starije vesti od onih koje trenutno možete videti na feedu sajta koji ste uključili u svoju listu. Vesti koje su vam posebno interesantne možete označiti zvezdicom, podeliti sa drugima, poslati mailom ili označiti ključnim rečima, što ume da bude veoma korisno ako pratite vesti iz velikog broja izvora i želite da vam neke od njih budu lako dostupne. Iako tek nedavno predstavljen, Google Reader zaista predstavlja odličan agregator vesti na koji vredi preći.

Tihi napad na Microsoft Office paket Google nastavlja integracijom do sada posebnih paketa Google Writely i Google Spreadshets kojima se sada pristupa sa jednog mesta. Svi dokumenti koje ste do sada kreirali jednim od ova dva paketa sada su na jednoj listi, korisnički interfejsi su promenjeni tako da budu što sličniji, a čet koji je do sada bio na raspolaganju samo korisnicima programa Google Spreadsheets sada se može koristiti i u aplikaciji Google Writely. Ovo je uglavnom sve što je učinjeno kod integracije, a na napredne mogućnosti, poput one da se tabele iz Google Spreadsheetsa ubace u Writely, još ćemo sačekati.

Svojoj kolekciji pretrage svega i svačega Google je prošlog meseca pridodao i Google Code Search, namenjen pretraživanju javno dostupnog izvornog programskog koda. Prvi testovi nove Googleove pretrage nisu preterano impresivni budući da se rezultati uglavnom baziraju na tekstu nađenom unutar izvornog koda koji je često nedovoljno opširan i ume da zavede. Međutim, ako ovaj servis zaživi, ne treba sumnjati da će se autori koda potruditi da svoj kôd prilagode pretrazi budući da im je u interesu da budu pronađeni.

I dok se u svetu sve obasti računarstva, uključujući i praćenje video-sadržaja, polako sele na Internet, naša dial-up svakodnevica podseća nas na to gde živimo. Stoga nam ostaje samo da iz daleka pratimo šta se valja iza brda, čekajući bolje (čitaj: broad-band) dane.


Linkovi
beta.search.live.com
reader.google.com
docs.google.com
code.google.com
developer.yahoo.com/auth
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama