TEST RUN
Autotyping 1.1
Branislav BUBANJA
1. novembar 2004.

Tastatura je (još uvek) najbolje i najbrže sredstvo za unos informacija u računar. Dok se govorne komande ne usavrše dovoljno da budu tačne i precizne, ostajemo osuđeni na korišćenje tastature, svidelo se to nama ili ne. Čak i osobe koje znaju daktilografiju i kojima nije problem da dnevno ispišu desetine stranica teksta znaju koliko to „kuckanje” može da bude zamorno. To je naročito ispoljeno u slučajevima kada se često ponavlja isti fond reči ili fraza. Sigurno ste sada pomislili: „pa čemu služi cut & paste?” Ne znam za vas, ali autoru ovog teksta je teže da se u toku pisanja teksta vraća kroz ono što je napisao zbog traženja nekoliko fraza koje je već iskoristio. Idealno rešenje bi bilo kada bi postojala mogućnost da se već pri samom početku kucanja određene fraze korisniku omogući da odabere reč ili listu reči, ili čak frazu koja počinje na odabrano slovo ili nekoliko ukucanih slova. Uostalom, ovakav sistem već uveliko koristite (auto completition opcija u Web čitaču), ali bilo bi zgodno kada bi se takvo rešenje moglo primeniti na bilo koji program.

Kucanje za „lenjivce”

Tu smo stigli do programa Autotyping koji omogućava baš to - automatsko kompletiranje teksta u svim Windows programima. Iako je ovaj alat namenjen svima koji rade na računaru, očigledno je da će najveće koristi od njega imati oni koji računar koriste najviše za pisanje, kao i korisnici koji imaju specifične potrebe (pisanje stručnih radova, prevođenje, pa čak i programiranje). U okviru programa postoje rečnici s unetim rečima (naravno na engleskom jeziku), što vam se možda neće učiniti kao dovoljno praktično rešenje. Međutim, kako postoji mogućnost učenja reči u toku pisanja, već posle nekoliko desetina kilobajta otkucanog teksta (za jednog profesionalnog daktilografa to je manje od dana posla), vaša lična baza biće već prilično popunjena.

Druga prednost ovog programa jeste mogućnost pisanja skraćenica. Jednoj skraćenici možete dodeliti čitavu frazu, ceo pasus teksta ili čak kostur programerske procedure formatirane onako kako to vama odgovara. Razliku između automatske dopune u pisanju i zamene skraćenica pokazaćemo vam na jednom malom primeru. Recimo, ako krenete da kucate slova „pr”, u listi za dopunu mogu vam se prikazati reči „predstava”, „prednost”, „provera”... Ako odaberemo reč „prednost” iz liste, to bi predstavljalo automatsku dopunu teksta. Ali, ako bi uz reč „prednost” bio pridružen i proširen prikaz, kao na primer „komparativna prednost metoda A nad metodom B”, i ako biste otkucali reč „prednost”, tada bi se na ekranu prikazao ovaj proširen prikaz. To je već korišćenje skraćenica za pisanje teksta. Za svaku od ovih primena postoje posebne biblioteke u programu, mada su one međusobno vezane linkovima.

Ako u nekoj aplikaciji ne želite da koristite automatsku dopunu teksta, potrebno je da tu aplikaciju postavite u posebnu listu kako bi je program ignorisao. Kada se u listi prikaže više mogućih varijanti za dopunu teksta, određenoj reči možete pristupiti ili kucanjem rednog broja iza kojeg se nalazi ili kretanjem kroz listu kursorskim tasterima. Ovde smo naišli na dva ograničenja. U listi može da se prikaže maksimalno 10 reči (ili fraza), što i nije toliko strašno koliko problem nepodržavanja naših slova. Mesta gde se nalaze naša slova u rečima ispisanim u listi su jednostavno progutana. Da nema ove činjenice, Autotyping bismo vam svakako preporučili. Ovako, do neke sledeće verzije, u našim uslovima je gotovo neupotrebljiv, sem možda programerima ili korisnicima računara koji komuniciraju i pišu tekstove uglavnom na engleskom jeziku.


Potrebno:
Winows, Pentium 133 MHz, 32 MB RAM
Veličina:
2 MB, 9 MB na HD
Cena:
60 dolara
Adresa:
www .wamasoft .com
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama