TIPS & TRICKS
Microsoft Windows 11: Konvertovanje multimedije iz Command Prompta
Može to i jednostavno
Vladimir PISODOROV
1. mart 2025.

Jednostavno ne možemo da odolimo porivu da vas „mučimo” novim načinima za korišćenje Command Prompta, komponente Windowsa koju prosečan korisnik najmanje posećuje. Ovog puta, na pamet nam je pala tema konvertovanja multimedijalnih datoteka, a to je još jedna stvar koja može da se obavi iz Command Prompta. Doduše, akciju nije moguće obaviti bez pomoći „sa strane”, pa će nam društvo praviti popularni framework FFmpeg. Osim što pokriva širok dijapazon multimedijalnih formata zapisa i omogućava njihovo „pretabavanje” iz jednog u drugi, FFmpeg je poznat i po tome što ne zahteva grafički korisnički interfejs kako bi se koristio. Upravo to je mogućnost koju ćemo mi da iskoristimo i na taj način vas poštedimo „prljanja” sistema GUI dodacima kojih ima kao šaše na livadi.

Akciju nije moguće obaviti bez pomoći „sa strane”, pa nam društvo pravi popularni framework FFmpeg
Za jednostavne konverzije, pojedinačnih datoteka, Command Prompt itekako može da posluži

Preuzimanje FFmpega

Prva stvar koju treba da uradite je da skoknete do zvanične prezentacije projekta - www.ffmpeg.org, i da odatle preuzmete datoteku ffmpeg-git-full.7z. Bilo gde na hard-disku kreirajte direktorijum ffmpeg i u njega ekstrahujte sadržaj downloadovane arhive (to možete da obavite koristeći WinRAR, 7-Zip ili bilo koju drugu alatku koja podržava rad sa arhivama 7Z). Radi lakše manipulacije sadržajem, mi smo direktorijum smesitli u root sistemske particije. Obratite pažnju na to da prilikom kopiranja sadržja akcijom bude obuhvaćen samo onaj iz poslednjeg direktorijuma arhive. U njemu bi trebalo da se nalaze komplementi bin, doc i presets.

„Instaliranje” FFmpega

FFmpeg je sada deo sistema, ali Windows ne zna šta da radi sa njim i moramo da mu „kažemo” na kojoj lokaciji da ga potraži. U sistemskom polju za pretragu upišite Environment Variables i sa spiska pogodaka odaberite Edit the system environment variables. Do potrebne sekcije može da se dođe i preko Control Panela, ali ovo je jednostavniji način. Na ekranu će se pojaviti sićušna radna forma i, podrazumevano, fokus će biti na radnoj kartici Advanced. Pri dnu nalazi se taster Environment Variables - kliknite na njega levim tasterom miša. Sledeća radna forma može da deluje zbunjujuće, jer su resursi podeljeni na dva dela: sistemske i one „vezane” za trenutno aktivnog korisnika. Potražite kategoriju Path, kliknite na nju levim tasterom miša, a onda „overite” taster Edit. Na ekranu iskače još jedna radna forma i sada je vreme da se obavi definisanje novog „pravila”. Ovde bi trebalo da se nalaze sva do sada kreirana „pravila”, ali o njima trenutno ne trebate da brinete. Kliknite na taster New, upišite putanju do direktorijuma bin koji se nalazi pod skutima foldera ffmpeg (u našem slučaju to je bilo C:ffmpegin) i potom tri puta pritisnite taster OK kako biste zatvorili sve radne forme.

Sledi pokretanje Command Prompta i provera da je novo „pravilo” uspešno registrovano. U sistemskom polju za pretragu upišite Command Prompt, ali umesto da „ošinete” po tasteru ‘Enter’, levim tasterom miša kliknite na funkciju Run as administrator. Upišite ffmpeg -version i pritisnite taster ‘Enter’. Ukoliko se na ekranu budu pojavile informacije u „instaliranoj” verziji frameworka, korišćenim bibliotekama i komandama za podešavanje, posao je uspešno obavljen. U slučaju greške, ponovo prođite kroz opisane korake i proverite da li ste sve uradili kako treba. Priprema je okončana i, konačno, možemo da pređemo na konvertovanje datoteka. Pre nego što to uradimo na rootu sistemske particije kreiraćemo direktorijum Konvertovanje, koji ćemo da koristimo za smeštanje sadržaja koji će nam poslužiti kao primeri. Naravno, vi možete da se odlučite na bilo koji drugi direktorijum, smešten na bilo kom dostupnom nosaču podataka.

Konvertovanje slika

Svaki put kad se ukaže potreba za konvertovanjem sadržaja na ovaj način, Command Prompt treba da pokrenete uz privilegije administratora. Druga važna stvar je ručno pozicioniranje u direktorijum koji sadrži materijal koji želite da „pretabate” u neki drugi format. Za to ćete koristiti komandu cd, koju treba da prati putanja do odabranog direktorijuma. U našem slučaju ona je glasila cd C:Konvertovanje. Posle toga sve ide, relativno, lako.

Uzeli smo primer JPG datoteke koju je potrebno konvertovati u komplement PNG. Datoteci smo nadenuli naziv Proba, pa, u našem slučaju, komanda glasi ffmpeg -i Proba.jpg Proba.png. Upišite je u Command Promptu i pritisnite taster ‘Enter’. Kao što možete da vidite, prvo se upisuje naziv datoteke koju je potrebno konvertovati, a nakon toga upisujete naziv i format datoteke „na izlazu”. Nazivi ne moraju da budu isti, a konvertovana datoteka biće smeštena u istom direktorijumu kao original. Na ekranu će se, gotovo momentalno, pojaviti gomila informacija, a potom i prompt, što označava da je operacija završena. Iz fajl-menadžera otvorite radni direktorijum i proverite da li je sve prošlo kako treba.

Konvertovanje audio-zapisa

Sve što smo rekli za konvertovanje slika, važi i za konvertovanje audio-zapisa. Command Prompt pokrećete uz privilegije administratora, navigaciju do radnog direktorijuma obavljate komandom cd, prvo navodite naziv originalnog, pa potom konvertovanog fajla... Za ovu priliku, odlučili smo se da obavimo konvertovanje MP3 datoteke u format OGG. U tom slučaju potrebno je upisati ffmpeg -i Proba.mp3 Proba.ogg i pritisnuti taster ‘Enter’. Ovog puta, postupak će trajati nešto duže (veličina datoteke glavni je krivac za to), a na ekranu ćete moći da pratite tok konverzije. Pored toga, biće vam predočene metadata informacije, baš kao i osnovne tehničke karakteristike: frekvencija, format zvuka... Sigurno ste primetili da je komanda u potpunosti ista, jedino se menjanju nazivi radnih datoteka - FFmpeg prepoznaje o kom tipu multimedijalnih datoteka je reč i ptilagođava način rada. Pre nego što obrišete originalnu datoteku proverite da li je sa izlaznim komplementom sve u redu.

Konvertovanje video-zapisa

FFmpeg na konvertovanje video-zapisa „gleda” kao i na bilo koji drugi posao (format datoteka). Naravno, sve dok se nalazite u okviru granica određenih podržanim formatima zapisa (pogledajte stubac „Podržani formati”). Postupak rada je identičan, samo obratite pažnju da pravilno unesete nazive datoteka i formata zapisa. Odabrali smo da datoteku zabeleženu u formatu MP4 konvertujemo u format MKV. Komanda u tom slučaju glasi ffmpeg -i Proba.mp4 Proba.mkv. Kada je upišete pritisnite taster ‘Enter’. Konvertovanje video-zapisa, logično, najzahtevniji je posao od svih, pa ćete sada, dok čekate, imati priliku da se nešto bliže upoznate sa informacijama koje FFmpeg prikazuje prilikom procesa konvertovanja. Ili, jednostavno, sve to možete da zanemarite i na kraju samo skoknete do radnog direktorijuma i proverite da li je sve OK.

Ekstrahovanje audio-komponente

Kao i svaka alatka za konvertovanje sadržaja, FFmpeg može da se iskoristi i za obavljanje nekih, dodatnih vrsta poslova. U njih spada i ekstrahovanje audio-komponenti iz video-zapisa. Zanimljivo je da čak ni ovde ne dolazi do potrebe za korišćenjem dodatnih komandnih switcheva, jer je FFmpeg u potpunosti automatizovan i na osnovu tipova datoteka procenjuje šta je potrebno uraditi. Izvor audio-komponente bio je video-snimak zabeležen u formatu MKV, dok smo zvuk želeli da sačuvamo u formatu FLAC. Komanda je u tom slučaju glasila ffmpeg -i Proba.mkv Proba.flac. Na okončanje posla moraćete da sačekate neko vreme, nakon čega obavite proveru.

• • •

Za jednostavne konverzije, pojedinačnih datoteka, kada nije od primarne važnosti baviti se baratanjem radnim parametrima, Command Prompt itekako može da posluži. U svim slučajevima komanda je identična, pa se lako pamti, a kada je rad iz Command Prompta u pitanju to je neobično važno. S obzirom da nije instaliran na klasičan način, FFmpeg u bilo kom momentu možete da premestite ili da obrišete, bez ikakve bojazni da će ustanovljeno „pravilo” zbog toga praviti problem na sistemskom nivou. Na kraju krajeva, „pravilo” u bilo kom momentu možete da promenite ili da ga izbrišete.

Podržani formati

FFmpeg podržava veliki broj formata, ali nije svemoćan. Prosečnom korisniku itekako će dobro doći, pa čak i onim nešto naprednijim, koji proces konvertovanja, možda, žele da obave „na daljinu”. U svakom slučaju, evo svih podržanih formata podeljenih po kategorijama.

Bitmap formati: JP(E)G, PNG, TIFF, BMP, GIF, WebP, ICO, PPM, PGM, PBM, TGA.

Audio-formati: MP3, AAC, WAV, OGG, FLAC, AC3, ALAC, WMA, AMR, AIFF, Opus, MP2, PCM, M4A, DTS.

Video-formati: MP4, MKV, AVI, MOV, WMV, FLV, WebM, MPEG, OGG, 3GP, RM, TS, M2TS, VOB, DIVX, HEVC.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama