TEST DRIVE
Cudy WR3000
Malo minus, više plus
D. PETROVIĆ
1. mart 2024.

Sa pojavom Wi-Fi 7 standarda, za očekivati je bilo da se sve više pojavljuju Wi-Fi 6 uređaji i u nižim cenovnim segmentima. Pritom, ovi uređaji donose mnogo toga što je do skora bilo rezervisano samo za one sa dubljim džepom ili bar za neki srednje-viši cenovni segment. Kao i svaka nova tehnologija, dok je u zenitu, ima svoju cenu. Kasnije, pojavom novih, cena pada i postaje dostupnija. Cudy nas u poslednje vreme zasipa povoljnim uređajima koji prate novitete na tačno određenom odstojanju.

WR3000 je ruter spakovan u relativno malo, crno, plastično kućište, sa pristojnom završnom obradom. Dizajn se zasniva na dosta oštrih ivica, ali ujedno ne deluje kao nešto s’ kraja prošlog veka. Četvrtasto kućište sastoji se iz rešetkastih gornjih i donjih površina, radi boljeg odvoda toplote. Inače, ruter je malo teži od očekivanog, zato što kompletnu matičnu ploču prekriva masivan pasivni hladnjak. Nismo primetili nikakvo preveliko zagrevanje rutera dok je bio kod nas. Pod haubom znamo da se nalazi dvojezgarni ARM Cortex-A53 procesor sa radnim taktom od 1,3 gigaherca, uz 16 megabajta fleša i 256 megabajta RAM-a.

WR3000 po obodu nosi četiri omnidirekcione antene, koje mogu da se zakreću, ali ne i obaraju. Preko ovih antena ruter je sposoban da barata sa 2402/574 megabita u sekundi, shodno frekventnom opsegu. Ruter koji radi po IEEE 802.11ax standardu, podrazumevano, donosi određene funkcije, kao što su širina magistrale od 160 megaherca, zatim OFDMA, MU-MIMO, Beamforming i drugo. Mesh, kao zatvoreni sistem takođe je prisutan. Kada je bezbednost u pitanju, nailazimo veći broj bezbednosnih mehanizama zasnovanih na WPA, WPA2 i WPA3.

Prednji panel na ruteru sačinjava šest lampica koje indikuju status rutera, povezanost na internet, stanje dva frekventna opsega, LAN i slično. Lampice su vešto uklopljene uz samu ivicu i dok ne zasvetle, teško bi se dale primetiti. Zadnji panel donosi gigabitni WAN, te tri LAN priključka. Niz se nastavlja sa tasterima ’WPS’ i ’Reset’, te priključkom strujnog adaptera. Ethernet kabl i strujni adapter se dobijaju u kutiji.

Ruter smo postavili preko IP adrese, iz browsera. Već prvi korak je izbor režima rada, a može da se bira između rutera, pristupne tačke, ekstendera mreže i WISP-a. Tek, za tili čas, Cudy je spreman za rad. Korisnički Interfejs se nije promenio od vremena kada smo se poslednji put družili sa uređajima ovog proizvođača. I dalje je tu gornja traka koja dozvoljava odabir između System Status, Quick Setup, General Settings, Advanced Settings i Diagnostic Tools. Početna strana (System Status) donosi gomilu informacija, spakovanih u kontejnere. Odatle se može ići ka drugim oblastima rutera, recimo, ka povezanim klijentima. General Settings u levom bočnom meniju pruža podešavanja same mreže, režima rada po samim podržanim standardima, širine magistrale, kanala, pa, čak, imamo i opciju Capacitive Portal, uz odabir jednog od frekventnih opsega ili oba. Napredna podešavanja koncipirana su u formi mreže ikonica, izdeljenih u grupe Network, Security i System. Ovih ikonica ima preko trideset i nema smisla sve ih nabrajati.

Neverovatno, ali Cudy nema odgovarajuću aplikaciju uz svoje mrežne uređaje. To je popriličan minus, mada svakako ne i razlog da se Cudy zaobiđe na polici. Naprosto, pored svih funkcionalnih prednosti, pa čak i cene, aplikacija bi morala da bude tu. WR3000 donosi pristojan protok podataka, sa solidnim dometom. Tu su gigabitni priključci, Wi-Fi 6 pogodnosti, a ne možemo da kažemo da deluje jeftino na polici. Mrežni interfejs je dosta pristojno urađen, bez potrebe za lutanjem i bez besmislenih opcija. Ako vam nedostatak aplikacije nije toliki problem, možda biste mogli zastati na koji trenutak u prodavnici pred ovim modelom.

GALERIJA

Tip uređaja: Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) ruter

Osnovno: 2402 Mbit/s @ 5 GHz, 574 Mbit/s @ 2,4 GHz, 1 × gigabit WAN, 3 × gigabit LAN, WPS, Mesh

Proizvođač:
Cudy (cudytech.com)

Kontakt:
Gembird (gembird.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama