SK LABS
MikroElektronika Clicker 2 for PIC18FK
Obe sekunde su u pitanju
D. PETROVIĆ
1. decembar 2023.

Među proizvodima beogradske kompanije MikroElektronika, na red dolazi zelena pločica dimenzija jednog Arduino Una koja na sebi nosi, ne jedan, već dva PIC mikrokontrolera. Pločica je vrlo zanimljiva i nama je bilo pravo zadovoljstvo da se pozabavimo njome. U nastavku teksta pokušaćemo da vam je predstavimo našim očima.

Clicker 2 for PIC18FK (u daljem tekstu samo Clicker) je razvojna pločica kompaktnih dimenzija koja donosi mnogo toga. Počinjemo od PIC18F67K40, „mozga” celog sistema, osmobitnog mikrokontrolera iz Microchipa na kome je ovaj Clicker i zasnovan. Mikrokontroler kuca na 64 megaherca, a na raspolaganju su mu 128 kilobajta fleš memorije, 3568 bajta SRAM-a i 1024 bajta EEPROM-a. Apsolutno svi od 60 GPIO su iskorišćeni na ploči i dostupni su, što preko dva bočna niza izvoda (2×26), što preko dva mikroBUS podnožja. Preko ovih izvoda, PIC18FK nam stavlja na raspolaganje pet 16-bitnih tajmera, tri komparatora, čak 47 10-bitnih ADC, jedan 5-bitni DAC i drugo. Tu su, naravno, i po dva I2C i SPI, pet EUSART-a i još mnogo toga, ali nema smisla sve navoditi. Na Clickeru se pri samom dnu nalazi priključak mikroProg programatora sa pet izvoda koji ne prate redosled izvoda PICkit-a; dakle namenjeni su mikroProg programatoru.

PIC18FK se na ovom Clickeru ne programira direktno preko mini-USB priključka, već posredno, preko još jednog PIC mikrokontrolera, PIC16F1454. Manji PIC16 na ovom Clickeru ima ključnu ulogu. Naime, na njemu je XPRESS bootloader koji ovom Clickeru omogućava da se nakon povezivanja sa računarom prijavi kao drajv. Programiranje se obavlja prostim prevlačenjem HEX fajla na Clicker, ali o tome kasnije. PIC16, takođe, dolazi sa svojim priključkom za programiranje, ali ovaj put neobeleženim i uz tu razliku što su PTH otvori manjeg prečnika za klasične iglice za povezivanje.

Sa iste strane, do mikro-USB priključka su taster za ponovno pokretanje ploče, prekidač za njeno uključivanje, kao i dve lampice, DATA i LINK. Crvena DATA lampica je direktno povezana sa PGC izvodom PIC16, dok je zelena LINK povezana sa PGD istog mikrokontrolera. Na suprotnom kraju ploče imamo kompletan baterijski menadžment, zasnovan na LTC3586 naponskom regulatoru. Ovaj komad silicijuma je u stanju da radi sa Li-Ion/Li-Po baterijama, a preko JST priključka koji nema obeležen polaritet. Ovo je jasan propust, jer JST baterijski priključci nisu standardizovani; najčešće se to vidi kod baterija za RC uređaje. Povezana baterija se puni sa oko 300 miliampera i na 4,2 volta. Inače, ploča može da se napaja preko mikro-USB, baterije, ali i preko VSYS izvoda. Imajte na umu da neke Click (dalje samo Click) dodatne pločice traže više struje nego što USB magistrala može da isporuči. Do naponskog regulatora su PWR i CHG lampice. Kao dodatak, na Clickeru su dva korisnička tastera (RF3, RF2) i dve iste takve lampice (RH3, RD7). Nažalost, oznake izvoda tastera prekriva kavez mikroBUS podnožja; razlog tome je prelazak sa klasičnih standardnih ženskih nosača izvoda, na namenske mikroBUS kaveze. Dva mikroBUS podnožja dozvoljavaju povezivanje dve od preko 1500 Click dodatnih pločica koje upotrebljivost Clickera podižu na još veći nivo. Ako tome dodamo mogućnost proširivanja takozvanim „shield” pločicama za mikromediu, mogućnosti postaju još veće.

PIC18FK može da se programira na više načina. Clicker dolazi sa već isprogramiranim XPRESS bootloaderom. Rekosmo već, nakon povezivanja sa računarom, Clicker će se prijaviti kao drajv, te se korisnički program prebacuje prostim kopiranjem HEX fajla na drajv, nalik na CircuitPython, o čemu smo više puta pisali. Nakon kopiranja fajla, Clicker će se sam „isprogramirati”. Za ovaj posao je i zadužen PIC16, na kome se XPRESS i nalazi, a koji se još ponaša i kao virtuelni COM priključak.

Ako je izbor UART mikroBootloader, njega je potrebno preuzeti sa zvaničnih MikroE stranica, zajedno sa mikroBootloader alatom. Sam HEX fajl je potrebno kreirati u nekom od razvojnih okruženja, a mi, naravno, preporučujemo Necto Studio. U mikroBootloader alatu se povezujemo na Clicker, izaberemo HEX fajl i sa Begin Uploading spuštamo naš korisnički program na pločicu.

Treći izbor bio bi programiranje Clickera preko mikroProg programatora i mikroProg Suite alata za PIC. Ovaj poslednji i nema nekog smisla, ako uzmemo u obzir lakoću programiranja, pogotovo preko XPRESS bootloadera.

U Necto idemo na nov projekat, biramo redom Clicker 2 for PIC18FK, mikroC AI for PIC i tako sve do kraja. Uputstvo kaže da prilikom odabira mikrokontrolera treba ići na Advanced i tu obeležiti long HEX format opciju. Pločica dolazi sa primerom gde se lampice pale i gase pritiskom na tastere pored, s tim da se stanja čuvaju u memoriji, te ostaju zapamćena ako se pločica odvoji od napajanja. Probali smo primer koji će uključivati jednu od lampica naizmenično:

#include "drv_digital_out.h"

static digital_out_t led1_pin;

int main(void)

{

 digital_out_init( &led1_pin, PD7 );

 while (1)

 {

  digital_out_toggle(&led1_pin);

  Delay_ms(1000);

 }

}

U početku lampica nije davala znake života. Razlog tome je što su na pločici oznake izvoda obeležene prema portovima.
Recimo, jedna LED je na RD7. U
Necto to ide kao PD7. Nakon ovog početnog nesporazuma sa Clickerom, sve je išlo glatko (R=>P).

Ako se sećate primera za Uni Clicker (SK 3/2022, i.sk.rs/30764), tada smo temperaturu i relativnu vlažnost vazduha sa Pressure 4 Clicka prikazali na OLED C Clicku. Isti taj primer naprosto prekopiran u ovaj novi projekat je iste sekunde proradio. Prethodno je potrebno instalirati biblioteke za obe dodatne pločice, uključiti Conversions biblioteku, kao i dve instalirane biblioteke Click pločica.

Šteta što ne postoji direktna podrška spuštanja korisničkog programa direktno iz Necto. Mišljenja smo da to ne bi trebalo da predstavlja ikakav problem, jer se već napravljen HEX naprosto kopira, to jest, nije potreban nikakav programator. Mogao bi Necto u pozadini da naprosto kopira HEX na Clicker drajv. Tada bismo imali celokupno rešenje u Necto okruženju. I ovako programiranje ovog PIC18 mikrokontrolera traje obe sekunde. Cena pločice je i više nego prihvatljiva. Dva mikroBUS podnožja u kombinaciji sa mikromedia proširivom pločom ovom Clickeru daju neverovatan broj kombinacija za proširivanje, ne nužno samo Click pločicama. Smatramo da ova pločica predstavlja odličan prvi korak u svet PIC mikrokontrolera, jer sa njom ni početnici neće imati problema.

GALERIJA

PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama