PRIMENA
High tech igračke i razvoj naučnog razmišljanja
M’mera mpoyamba
Dragan KOSOVAC
1. novembar 2023.

Ujugozapadnom regionu Afrike, gde se govori bantu jezik njandža, postoji drevna, jednostavna izreka koja glasi: „M’mera mpoyamba”. Doslovni prevod ove mini-poslovice je: „uhvati ih mlade”, a njeno dublje značenje odnosi se na značaj ranog razvoja deteta za njegov kasniji uspeh, kao i na sfere interesovanja tokom odraslog života. Zbog toga ne čudi da je i UNICEF usvojio ovu izreku kao parolu programa za pomoć razvoju dece širom sveta. Ovde se ne misli samo na opštu bezbednost i ishranu, što su svakako najbitnije stavke za svako dete, već i na značaj neprestane stimulacije razmišljanja kod deteta. To se najčešće dešava kroz različite, zabavne, društvene ili samostalne aktivnosti, bez obzira na to da li se radi o interakciji sa vršnjacima, roditeljima ili nastavnicima. Učenje kroz igru pokazalo se kao najbolje, jer dok se deca zabavljaju, njihov um je otvoren za nove informacije i ideje, a veselje tokom aktivnosti produbljuje interesovanje za temu povezanu sa igrom. Zbog toga, dobro osmišljene igračke mogu uveliko da pospeše učenje, kako osnovnih, tako i kompleksnijih zadataka. Visoka tehnologija odavno je našla svoje mesto u industriji igračaka, tako da smo danas došli do tačke da igračke namenjene veoma mladom uzrastu mogu da uče decu kako da programiraju ili konstruišu prilično kompleksne uređaje. Ovom prilikom, osvrnućemo se na nekoliko igračaka koje mogu da budu od velike koristi za usmeravanje nove generacije u pravcu nauke i tehnologije.

Visokokvalitetne, a povoljne edukativne igračke postoje za svaku sferu interesovanja vašeg deteta...

Bez struje

Kada se pomenu pametne igračke, uvek se misli na nešto u čemu kucaju mikročipovi i što najverovatnije sadrži baterije, ekrane, motore, opruge i zupčanike. Ipak, solidan broj kvalitetnih igračaka ne traži struju. Ovde se prvenstveno misli na različite kocke, bilo da se radi o jednostavnim drvenim blokovima ili kompleksnim plastičnim sistemima, kao što su oni kompanije Lego.

Ispostavlja se da je jedna od najboljih igračaka za rano učenje - ručno izrađeni katapult! Ovde ne govorimo samo o „ozbiljnim” modelima ili kompletima koji mogu da se kupe online, a kada se sklope mogu da lansiraju teret prilično daleko (i to često sa neželjenim posledicama). Zapravo, mnogo bolje su „kućne varijante”, gde na svoju ruku ili pomoću saveta sa nekog od bukvalno više stotina sajtova osmislite i napravite sopstveni, funkcionalni katapult. Ovo nekome može da deluje kao veliki zalogaj, ali zapravo je prilično jednostavno. Potrebno vam je samo nekoliko osnovnih elemenata. Na prvom mestu su duži objekti koji kombinuju čvrstinu i elastičnost. Ovde dolazi u obzir sve, od raznih letvica, ubranih grančica, štapića od sladoleda, olovaka, slamki, plastičnog escajga ili nešto čega se mi nismo setili. Poželjno je da imate solidnu količinu gumica za tegle, kao i lepak, selotejp, možda i kanap. Na kraju, u zavisnosti od veličine objekata koje želite da lansirate, poželjno je da raspolažete sa par praznih plastičnih flaša, bilo da iskoristite njihove čepove ili da iz njih isečete konkavni „nosač za teret”. Ako je dete malo starije (ide u osnovnu školu), možete da probate da pre uzimanja alata i materijala u ruke napravite plan ili čak nacrt katapulta koji želite da konstruišete, bilo ručno, na papiru ili mišem, u nekom programu za crtanje.

Pored katapulta, postoje odlični, prilično povoljni kompleti za konstrukciju zabavnih „naučnih igračaka”. Stručnjaci preporučuju 3D slagalice od šperploče, pogotovo ako se radi o modelima koji u finalnom stanju nisu statični, već imaju pomične delove i uče decu o načinu na koji slične, prave naprave funkcionišu. U ovoj kategoriji mogu da se nađu prilično detaljni modeli životinja, vozila ili instrumenata po prilično povoljnim cenama (na sajtu AliExpress, za nekoliko stotina dinara), dok postoje i napredne makete, čija cena se meri hiljadama. Izdvojili bismo funkcionalne primerke, kao što su Perpetual Calendar iz firme RORK ili bilo šta sa zupčanicima iz ponude kompanije Ugears (kruvimetar, na primer) jer pružaju direktan uvid u osnove mehanizama iza instrumenata, satova, mernih uređaja i različitih mehaničkih pomagala.

Posebnu preporuku zaslužuje organizacija kao što je Paper Engine, odnosno, njihov brend Build Your Own. Kao što naziv nagoveštava, materijal koji se u ovoj firmi primarno koristi je papir, odnosno karton. Pored modela širokog asortimana životinja i likova i objekata iz animiranih filmova o Wallaceu i Grommitu, ova firma proizvodi i takozvane STEM komplete (STEM je engleska skraćenica za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku). Kompleti koštaju 15-20 funti i sadrže od tridesetak do preko 150 delova, a kada se sklope, vaše dete može da ima funkcionalan mikroskop, teleskop, dvogled, fliper, kaleidoskop, periskop, pokretni lavirint i, naš favorit, ručni lanser kartonskih aviona. Dok plastične verzije pomenutih optičkih uređaja takođe mogu da budu zabavne, sam čin sklapanja deci pruža praktično znanje iz sfere fizike i mehanike, koje usvajaju gotovo automatizovano i bez napora. Najbolje od svega, svaki komplet ima jasno istaknutu oznaku za koji uzrast je njegova kompleksnost namenjena (četiri, osam ili 10 godina)

Elektronika

Stručnjaci za razvoj i učenje smatraju da nema potrebe da se pravi razlika između čisto mehaničkih i električnih edukativnih igračaka, jer dok je stepen kompleksnosti njihove proizvodnje drugačiji, komplikovanost ideja na kojima su zasnovani je u očima i mislima deteta efektivno jednak. Zapravo, glavni zadatak roditelja koji nabavlja ovakve edukativne komplete jeste da ne žuri sa prelaskom na previše kompleksne modele (pogotovo jer komercijalne elektronske komponente ili razvojne štampane ploče neretko mogu da se nađu po istoj ceni kao nešto što je i dalje igračka. Dakle, treba imati u vidu da je nešto planski stvoreno da bude edukativna zabava.

Modeli sličnog naziva, Snap Circuits iz firme Elenco i Smart Circuits iz SmartLab Toysa, oba sadrže po pedesetak delova, pomoću kojih dete lako može da nauči osnove umrežavanja komponenata: motora, senzora, signalnih lampica, mikrofona, zvučnika, pa čak i radio-primopredajnika i sve to za manje od 40 dolara. Kompleti firme SparkFun, na primer, su svi deo celovitog sistema, čije komponente mogu da se spajaju, pa, tako, paket za edukaciju o osnovama elektronike može da se nadogradi delovima za učenje robotike ili onih za konstrukciju kompletno funkcionalne meteorološke stanice.

Ne treba zanemariti ni drugu stranu medalje, a to su tehnološki kompleksnije (i često malo skuplje) „igračke” koje omogućavaju deci da razvijaju specifične umetničke afinitete. Na primer, kompanija Fujifilm ima model Instax Mini 11; u pitanju je takozvana „instant kamera”, odnosno, foto-aparat koji u duhu starih Polaroidovih kamera odmah pravi fizičke fotografije koje se „razvijaju same”. Takođe, dok je jedan od argumenata: „ko voli fotografiju, nek’ škljoca koliko ’oće mobilnim telefonom”, u Fujiju smatraju da ljubitelji fotografije imaju posebno mesto u srcu za fizičke kopije slika, čak i kada su njihove dimenzije samo 62×46 milimetara. Još jedan adut ovog aparata je cena od samo 75 dolara (dok paket od dvadeset instant-listova za kolor fotografije košta 14 dolara).

Za kreativne klince posebno zanimljivi uređaji su takozvane 3D olovke. U pitanju su ručni 3D štampači koji tope plastične štapiće, granulat ili filamente u masu koja se brzo hladi na sobnoj temperaturi i pomoću koje može da se „crta u prostoru”. Brojne kompanije proizvode svoje varijante ovih 3D olovaka, uglavnom po ceni od tridesetak dolara za samu olovku ili pedesetak za komplet sa malo većom zalihom plastične mase (koja će vam dugoročno postati najveći trošak, jer paketi od 100 metara filamenta koštaju od osam do dvadeset dolara).

Programiranje

Igračke koje uče programiranju su toliko rasprostranjene da se već nalaze u školskim knjigama. Danas, već u drugom razredu osnovne škole đaci uče o objektnom programiranju i koriste slavni BBC micro:bit, moćnu pločicu o kojoj smo pisali u više navrata (SK 11/2021, i.sk.rs/30356, SK 10/2015, i.sk.rs/12761). Pored „treninga” u editorima, kao što su MakeCode ili Scratch, prava zabava počinje kada se nabavi fizička pločica, kao i neki od brojnih dodataka koji čine micro:bit srcem pametne igračke. Ipak, pre nego što se upustite u kupovinu, obavezno posetite zvaničnu stranicu posvećenu ovom uređaju, microbit.org. Konkretno, u ovoj sekciji sajta, i.sk.rs/359457, vam sam razvojni tim daje savete kako da napravite jednostavne robote. Ovde može da se radi o kartonskom crvu ili oktopodu koji puze po patosu, zatim, robotu od tetrapaka ili, pak, kutiji osetljivoj na golicanje. Korak dalje je dodavanje micro:bita drugim igračkama, kao što su automobili sa daljinskom kontrolom ili električni vozovi. Naravno, internet je pun saveta i ideja da sami napravite vozilo ili robota koji se oslanjaju na micro:bit, a koštaće vas samo 20-30 evra i malo umešnosti sa lemilicom. Finalni stadijum je odlazak u online prodavnice koje su bogate ponudom robo-igračaka kompatibilnih sa micro:bitom, bilo da se radi o kompletima sa kockama koje sami sastavljate u finalni uređaj, čija cena kreće od oko pedeset evra, do ozbiljnih robota koji koštaju 100 evra ili više.

Kada dete baš „uhvati zaraza” da se bavi elektronikom, moraćete da počnete sa pažljivim planiranjem troškova i kupovinom dodataka, jer postoji nepregledna šuma dodataka koji se oslanjaju na popularne razvojne pločice, kao što su Raspberi Pi, Arduino ili neka druga, a tu su i igračke koje mogu da se povežu sa mobilnim telefonima, od povoljnih VR headseta koji ih koriste kao ekran, do robota i vozila čije funkcije možete da programirate u pratećoj aplikaciji. Jedan od ovogodišnjih favorita iz ove kategorije je STEM Robot Building Kit firme Ciro, pre svega, zbog privlačne cene ispod 50 dolara, ali i vrhunske vrednosti, jer je u pitanju komplet od preko 400 delova koji se spajaju u motorizovanu, programabilnu igračku. Vrhunac ponude u ovom segmentu su, pretpostavljate, kompleti iz edicija Technic i Mindstorms kompanije Lego. MindStorms Robot Inventor koji može da se programira u Scratchu košta iznad 350 dolara, dok se Technic kompleti kreću od relativno malih automobila, motora ili traktora za nekoliko desetina dolara, pa sve do gargantuanskih replika industrijskih mašina, čija cena je oko 700 dolara (radi se o kranovima i rovokopačima koji se sklapaju od preko 4000 Lego kockica).

• • •

Fizika, biologija, muzika, slikarstvo i vajarstvo, astronomija, mehanika ili elektrotehnika, koja god naučna disciplina da interesuje vaše dete, mogu da se nađu povoljne, a visokokvalitetne edukativne igračke za njih. OK, neke discipline kao što su robotika i programiranje su zastupljenije od drugih, ali kada se radi o buđenju mašte i ranog interesovanja, svakako je kvalitet bitniji od kvantiteta. Najbitnije od svega, angažman i trud roditelja nešto je što nema tehnološku zamenu, tako da bez obzira koju igračku nabavite svojim klincima, ne zaboravite da provedete vreme sa njima, što u priči, što u igri sa tim istim igračkama. Ulovite ih dok su mladi i usmerite u pravcu budućnosti.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama