TEST DRIVE
XFX Speedster MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX OC
Skupi plaćenik
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. april 2023.

Kompanija XFX, nekadašnji ekskluzivni partner Nvidije, pre izvesnog vremena počela je da proizvodi i konkurentske modele, da bi zatim skroz promenila stranu i sada postala proizvođač isključivo kartica sa nazivom Radeon. Uprkos svom „neverstvu”, ostala je dosledna svojim načelima koja se odnose na kvalitet izrade, tako da su gotovi proizvodi nešto što bi svaki ljubitelj hardvera poželeo u svojoj mašini.

Ovoga puta, pozabavili smo se trenutno najjačim modelom Radeona, a ujedno i najjačom verzijom među XFX-ovim modelima, onom sa oznakom XFX Speedster MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX OC. Kako smo se arhitekturom Navi III kartica detaljno pozabavili u februarskom izdanju (i.sk.rs/31964), nećemo ponovo zalaziti u detalje, već ćemo pomenuti samo osnovne tehničke karakteristike.

Dakle, novi Radeoni koriste chiplet konstrukciju čipa, koja podrazumeva da su neki delovi grafičkog procesora izmešteni u neposrednu blizinu, mimo glavne pločice sa tranzistorima (die), pa, tako, novu generaciju Radeona čini jezgro grafičkog procesora - GCD (Graphics Compute Die), kao i šest pločica nazvanih MCD (Memory Cache Die) koje ga okružuju i u kojima je smeštena L3 keš memorija i memorijski kontroler. Najjača verzija Radeona, sa oznakom RX 7900 XTX, sastoji se od 6144 stream procesora, dok ostatak čipa čine 384 teksturne i 192 rasterske jedinice. Naravno, mesta se našlo i za Ray Accelerators jedinice, koje su i dalje razmeštene tako da je po jedna dodeljena svakoj CU celini, a kojih ima 96. Grafički procesor sa 24 gigabajta GDDR6 memorije komunicira putem magistrale širine 384 bita.

Kartica se sastoji od štampane ploče, koja je sa svojih 340 milimetara poprilično duga, tako da kuler ne prevazilazi mnogo njene dimenzije, a što je postalo praksa u poslednje vreme. Toliki prostor na njoj u velikoj meri zauzima naponska sekcija, koja je sastavljena od 20 faza, od kojih 17 napaja grafički procesor, a preostale tri memorijske čipove. Rashladno rešenje je tradicionalne konstrukcije i sastoji se od masivnog, monolitnog hladnjaka, koji je sačinjen od vapor chamber celine koja prekriva grafički procesor, memorijske čipove, kao i komponente naponske sekcije, a koja je putem osam toplotnih cevi povezana sa beskrajnim aluminijumskim „rebrima” koja potpomažu odvođenje toplote. Hlađenju potpomažu i tri ventilatora, prečnika 100 milimetara. Nema suprotnog smera okretanja elisa, kao kod nekih drugih proizvođača, nego sve rotiraju ulevo. Rashladni sistem je kompletiran backplateom koji hladi neke od elektronskih komponenata, ugrađenih sa zadnje strane štampane ploče, a ujedno služi i kao strukturno ojačanje.

Uprkos svojim gabaritima, kuler ne prevazilazi granice trećeg slota u kućištu, što je za današnje uslove vrlo pohvalno, naročito ako se u obzir uzme da je ovo najjači među Radeonima. Uprkos ovakvoj „svedenosti”, efikasnost kulera nije izostala, pa je Merc iznenađujuće hladan za karticu ovog kalibra i potrošnje - temperatura grafičkog procesora ne prevazilazi 60 stepeni, čak ni kada je odabran standardni radni režim BIOS-a (uz pomoć fizičkog prekidača na kartici), a koji podrazumeva maksimalne brzine ventilatora od oko 1600 obrtaja u minutu. U režimu „maksimalne snage”, power limiter postaje malo tolerantniji, radni takt skače za koju desetinu megaherca, a ventilatori dodaju gas do dve hiljade obrtaja u minutu, kada već postaju sasvim čujni, ali i vrlo efikasni, jer je nekih 55 stepeni maksimum koji smo ovom prilikom uspeli da zabeležimo. Možda nije bilo potrebe da se insistira na nižoj radnoj temperaturi, koja je i ovako skromna i možda bi elegantnije rešenje bilo da je kartica za nijansu tiša i toplija, ali sve to moguće je podesiti u skladu sa ličnim afinitetima uz pomoć Radeon Software paketa, gde su smeštene sve opcije koje vam mogu zatrebati za fine tuning kartice.

I XFX se drži AMD-ove doslednosti po pitanju naponskih konektora, tako da su na štampanu ploču kartice ugrađena tri „osmopinca” putem kojih se kartici isporučuje tražena energija. Na fabričkim vrednostima, ovo je jedan od skromnijih među modelima RX 7900 XTX, jer mu je potrošnja deklarisana na 339 vati, mada je tu granicu lako moguće prevazići uz ručni overklok.

O performansama se već sve zna, a ni ovaj Merc ne odudara od proseka. U velikom broju slučajeva je brži u odnosu na GeForce RTX 4080, sa izuzetkom ray tracinga, gde je zaostatak od jedne tehnološke generacije i dalje primetan i tu bitku još uvek ne može da dobije. Ali, zato je jeftiniji, mada je i dalje dovoljno skup da će retko ko moći da ga priušti. Onima koji mogu, a koji, ipak, imaju izvesnih ograničenja po pitanju budžeta, prijaće da saznaju podatak da je Merc nešto jeftiniji od najnasviranijih modela koji su trenutno dostupni. Razlike u performansama su ionako nevidljive, izuzev ako ćete da cepidlačite i samo vrtite testove, kao mi, na primer. Ovo je hardver namenjen uživanju i tako ga i treba koristiti.

Igre, 2160p [99% FPS]

Warhammer 40.000: Dawn of War III (Ultra)

162

Far Cry 6 (Ultra, HD Textures Pack)

118

Horizon Zero Dawn (Ultimate quality)

118

Deus Ex: Mankind Divided (Ultra, DX12)

112

Metro Exodus (RTX)

62

Metro Exodus Enhanced Edition (Ultra)

69

Metro Exodus Enhanced Edition (Extreme)

44

Unigine Heaven, 2160p

Ultra, AA off, Tessel. Extreme [score]

4083

Ultra, AA off, Tesselation Extr. [FPS]

161

Unigine Valley, 2160p

Ultra, AA off [score]

8387

Ultra, AA off [FPS]

207

Unigine Superposition, DX Mode

1080p Extreme [score]

17518

1080p Extreme [FPS]

130

4K Optimized [score]

23148

4K Optimized [FPS]

173

8K Optimized [score]

8812

8K Optimized [FPS]

67

EZ Bench

4K [score]

25833

3DMark Time Spy Extreme

Graphics [score]

14887

Graphics 1 [FPS]

94

Graphics 2 [FPS]

87

3DMark Fire Strike Ultra

Graphics [score]

20608

Graphics 1 [FPS]

108

Graphics 2 [FPS]

76

3DMark Port Royal

Graphics [score]

14712

Graphics [FPS]

68

GPU: Navi III (Navi 31 XTX - RDNA 3.0), 6144 computing units, 384 teksturnih i 192 ROP jedinica, 96 Ray accelerators, radni takt 1855/2615 MHz

Memorija: 24 GB GDDR6, radni takt 20 GHz, magistrala 384 bita, Infinity cache 96 MB

Video konektori: 1 × HDMI 2.1, 2 × DisplayPort 2.1, 1 × DisplayPort 1.4

Dimenzije: 344 × 128 × 57 milimetra, 3 slota

Ostalo: 5/6 nm, TDP 355 W, 3 × 8-pin konektori za napajanje, naponska sekcija 17+3 (GPU+VRAM), podrška za 4 monitora, LED osvetljenje, Dual BIOS prekidač

Proizvođač: XFX (xfxforce.com) • Uvoznik: Asbis (asbis.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama