TEST RUN
Microsoft Windows 11 22H2
Prvo veliko spremanje
Vladimir PISODOROV
1. novembar 2022.

Tačno godinu dana nakon što je javnosti, iznebuha, predstavljen Windows 11, Microsoft je ka korisnicima počeo da „gura” njegovu novu verziju - 22H2. U pitanju je prva velika nadogradnja kojom su programeri iz Redmonda pokušali da obrade grube ivice i zaokruže mogućnosti sistema koji je na početku bio sve, samo ne savršen. Na mnogim poljima to su i uspeli, vide se i pomaci na relaciji sa korisnicima - neke od njihovih primedbi su usvojene, a dodate su i novine kojima se nismo nadali. 22H2 predstavlja veliki korak u evoluciji Windowsa, ali nas je zanimalo da li je neosporno veliki broj uključenih featuresa, ispravljenih bagova i vizuelnih poboljšanja dovoljan da ga nazovemo revolucionarnim.

Home i Pro verzije više nije moguće instalirati ukoliko nemate Microsoftov nalog, odnosno, ukoliko mašina nije online
Sistem je na mnogim mestima zategnut, falte su prepeglane, a ima i dosta novih mogućnosti
Nekonziste-ntnost na polju prikazivanja Dark teme i dalje postoji, a tu su i legacy delovi sistema, poput Control Panela
Čini nam se da je Windows 11 22H2 trebalo da bude prva verzija Jedanaestke koja će ugledati svetlost dana

Prvo što morate da znate jeste podatak da Home i Pro verzije više nije moguće instalirati ukoliko nemate Microsoftov nalog, odnosno, ukoliko mašina za vreme instalacije nije online. Postoji način da se ovo ograničenje zaobiđe, ali on podrazumeva korišćenje Command Prompta i workaround nije baš za svakoga. Home verzija zahtevala je vezu sa internetom još od iteracije 21H2, a sada je na spisak dodat i komplement 22H2. To znači da, praktično, sve verzije Jedanaestke koje su dostupne prosečnim korisnicima nije moguće instalirati bez aktivne internet konekcije. Znamo da će mnogi negodovati zbog toga, ali tako je, kako je. Ovo se, naravno, odnosi na nove instalacije, pa ako samo obavljate update, nećete biti pogođeni ovom činjenicom. Inače, Microsoft i dalje nudi mogućnost besplatnog prelaska sa Windowsa 10 na Jedanaestku i ako ste zainteresovani za nadogradnju, to još uvek možete da uradite.

Nove mogućnosti u meniju Start

Prošle godine, velika prašina podigla se oko novog menija Start, njegovog svedenog izgleda, ali i organizacije. Programeri su zbog toga odlučili da unesu nekoliko izmena, ali ne i da odustanu od prvobitne zamisli. Prva stvar koju ćete primetiti odnosi se na sekciju Pinned, koja je predviđena da se koristi kao skladište prečica do programa koje najčešće koristite. Dozvoljeno je postaviti više ikonica, ali sve dolazi sa twistom koji ćemo nešto kasnije pojasniti. Nažalost, promenu nećete moći da obavite direktno iz menija Start, što je svakako veliki minus, već ćete morati da pritisnete desni taster na mišu i pozovete funkciju Start settings, koja će vas odvesti do sistemske sekcije sa podešavanjima. Ovde postaje jasno da se promena ne odnosi na podešavanje veličine ikonica, već na razmenu prostora sa sekcijom Recommended, koja se nalazi odmah ispod. Osim podrazumevanog layouta (tako je zvanično i nazvana nova funkcija), možete da odaberete onaj koji preferira više pinovanog sadržaja, odnosno, onaj koji će proširiti sekciju Recommended. Promena je suptilna, pa, tako, sekciji Pinned možete da dodate ili da oduzmete jedan red. Naravno, to važi i u obrnutom smeru.

Sledeća novina stiže nam sa mobilnih platformi, na kojima mogućnost organizacije sadržaja po kategorijama postoji, maltene, odvajkada. U praksi, to znači da ikonice koje se nalaze u sekciji Pinned možete da „udružujete” pod krovom svojevrsnih kućica. Sve što treba da uradite jeste da levim tasterom miša kliknete na željenu ikonicu i ne puštajući ga, prevučete je do druge. To će dovesti do automatskog formiranja kućice, baš kao što je to slučaj i na mobilnim uređajima. Sadržaj naknadno možete da dodajete po želji (metodom drag&drop), ali isto tako i da ga odstranjujete. Na raspolaganju je i mogućnost da se kućicama prišiju nazivi, kako bi znali šta se nalazi unutar njih. Na primer, Internet browseri, Multimedijalne alatke, Grafička obrada i tako dalje. Nažalost, i ovde postoji jedna nedorečenost, a ona se ogleda u tome što, iako možete da vidite sadržaj ikonica unutar kućica (automatski će se za ovu potrebu smanjiti), njihov broj u preview prikazu je ograničen na četiri. Ako postavite pet, šest, sedam ili više ikonica, one će postati vidljive tek kada otvorite kućicu.

Taskbar minijature

Druga stvar oko koje se podigla prašina vezana je za novi taskbar, koji ne samo da je predstavljao korak unazad u odnosu na prošle verzije, već je stigao i sa gomilom bagova. Nije se mnogo toga promenilo, pa taskbar i dalje ne može slobodno da se „šeta” po ekranu, a ako pozovete kontekstualni meni, videćete da se ponovo nudi samo odlazak do sistemske sekcije sa podešavanjima, umesto da je ponuđen direktan pristup konkretnim funkcijama. Istu zamerku uputili smo i kada je u pitanju meni Start. Ipak, stvar koju konačno možete ponovo da uradite je da prebacujete fajlove između programa na taskbaru i to bi, zapravo, bilo sve što je Microsoft spremio za ovaj put.

Međutim, ako odrulate kursor miša do systraya, sačekaće vas neugodno iznenađenje: više ne možete svojeručno da obavljate raspoređivanje ikonica koje se tamo nalaze. Moramo da priznamo da nam nije najjasnije šta se ovde tačno događa, pošto je u Insider Buildovima ova funkcija povremeno vraćana, a onda, opet, uklanjana. Da stvar bude još gora, Windows 11 raspoređivanje vrši po sopstvenom nahođenju, pa ako hoćete da zadržite red, moraćete da odete do sistemske sekcije sa podešavanjima i da uključujete jednu po jednu ikonicu na systray i to obrnutim redosledom od onog kojim želite da se pojave, počevši od časovnika, pa nalevo. Posle restartovanja kompjutera, avaj, sve morate da uradite ponovo. Da li mi nešto propuštamo?

Lakše fokusiranje na rad

Action Center doživeo je nekoliko izmena, a one su, mahom, vezane sa režim Focus, kojem se sada lakše pristupa. Taster Focus Assist pomeren je sa Quick Settingsa na Notification panel i nalazi se u njegovom desnom gornjem uglu. Sićušan je i ako „parkirate” kursor miša iznad njega, pojaviće se tooltip u kom piše Do not disturb: Off. Levim klikom miša menjate stanje prekidača u On i, praktično, zaustavljate notifikacije o pristiglim porukama.

Još jedna stvar koja je u ovom segmentu nova je to što Focus tajmeru više ne mora da se pristupa preko aplikacije Clock, već je dostupan direktno iz Action Centera. Smešten je odmah ispod kalendara, na posebnom toolbaru na kom se, pored tastera Play (preko kog pokrećete tajmer), nalaze i tasteri + i -. Logično, koristite ih za brzo određivanje dužine trajanja sesije. Preko floating prozorčeta, koje se nalazi iznad ostalog sadržaja i može da se postavi bilo gde na desktopu, sesiju možete da prekinete kada god to poželite ili da pozovete aplikaciju Clock.

Naredna novina nema direktne veze sa Action Centerom, ali joj se pristupa iz bliskog okruženja, iz sekcije Quick Settings. Naime, ako ste čitali naš opis inicijalne verzije Windowsa 11, onda se sećate da smo pohvalili programere zbog toga što su „vezali” podešavanja za zvučni podsistem i mrežne konekcije, te da je manipulacija njima sada znatno jednostavnija nego u prethodnim verzijama Prozora. 22H2 donosi slično poboljšanje na polju uređaja koji su sa mašinom povezani putem bluetooth veze, pa je time eliminisana i potreba za otvaranjem sistemske sekcije sa podešavanjima i bistrenje tone menija i funkcija.

Još efikasnije snapovanje

Snapovanje prozora, iako je sa nama još od Windowsa 7, napreduje iz verzije u verziju. Jedanaestka je donela mogućnost pristupa funkcijama jednostavnim „parkiranjem” miša iznad tastera Maximize/Restore na bilo kom prozoru, a sada je na raspolaganju i treći, možda i najučinkovitiji način do sada. Prozor koji želite da postavite u određenu regiju na desktopu dovoljno je da „uhvatite” za titlebar i prevučete ga do gornje ivice ekrana. Odatle će se „spustiti” grafički prikaz dostupnih layouta, prozor koji i dalje „držite” će se smanjiti na nivo thumbnaila i na vama je samo da ga postavite u odgovarajuću „kućicu”. Treba istaći da broj dostupnih layouta zavisi od radne rezolucije i veličine panela koji koristite.

Nabildovani File Explorer

Verovatno najviše promena doživeo je File Explorer, podrazumevani fajl-menadžer koji je nezaobilazni i gradivni deo svake verzije Windowsa. Kada ga pokrenete, obrećete se u novoj sekciji Home, koja donosi nešto drugačiji raspored elemenata na ekranu u odnosu na onaj na koji ste navikli. Odmah ispod panela Quick access, smešteni su komplementi Favorites i Recent (ovaj može i da se ukloni sa ekrana, kako ga ne bi zatrpavao nepotrebnim informacijama) u koje se, respektivno, smešta pinovan i sadržaj kojem ste nedavno pristupali. Slično kao kod menija Start, primetićete. Sledeća stvar koju ćete na ovom mestu uočiti je to da su programeri premestili korisnikove foldere iz sekcije This PC u sekciju Home, ostavivši u onoj prvoj samo detektovane drajvove i mrežne lokacije. Inače, ako imate utisak da je sidebar nešto pregledniji i čistiji - u pravi ste. Obavljeno je rearanžiranje sadržaja, a sekcija Home dobila je počasno mesto na vrhu, dok se odmah ispod nje nalazi ikonica za pristup sadržaju OneDrivea. Kad smo već kod Microsoftovog cloud rešenja, valja napomenuti da ga je moguće postaviti kao podrazumevanu lokaciju, ali i da se sinhronizacija sadržaja može pratiti iz nove radne forme koja se pojavljuje u gornjem desnom uglu radnog ekrana, nakon što kliknete na taster Synchronize. Na raspolaganju je i novi dijalog Open With, koji se lepo uklapa u moderan kontekstualni meni Jedanaestke, a među funkcijama nudi i onu za ručni odabir korišćenog programa - Choose another app.

Konačno, najveća novina u File Exploreru je nešto na šta smo dugo čekali, a to su tabovi. Otvaraju se klikom na taster + na titlebaru, ali moramo da vam kažemo da je njihovo funkcionisanje još uvek prilično ograničeno. Na primer, nije moguće njihovo grupisanje, ne možete da ih prebacujete između instanci File Explorera, baš kao što ne možete ni da im menjate nazive. Konačno, ova mogućnost još uvek nije dostupna svim korisnicima Jedanaestke i iz Microsofta je polako „puštaju” u etar. Navodno, do kraja novembra svi će korisnici biti u mogućnosti da koriste dugoočekivane tabove u File Exploreru.

Ostalo, ali ne i nevažno

Mnogi od vas to nisu znali, ali Task Manager je poslednji put doživeo promenu upravljačkog interfejsa pre više od deset godina! To znači, negde u vreme nesrećnog Windowsa 8. U međuvremenu, programeri iz Redmonda implementirali su nove mogućnosti u ovu, često korišćenu sistemsku alatku, ali su, nekako, uvek uspevali da zapostave njen izgled i organizaciju. 22H2, konačno, donosi poboljšanja i na ovom polju, pa je pred nama upravljački interfejs koji se u potpunosti uklapa u izgled Jedanaestke. Umesto tabova, koji su se do sada koristili, na raspolaganju je (kao i diljem sistema) vertikalni meni, smešten uz levu ivicu radnog prozora. Možete da birate da li će kategorije biti predstavljene ikonicama ili i natpisima, a tu je i mogućnost odabira kategorije u kojoj ćete se obreti po podizanju Task Managera. Prilikom baratanja s procesima, primetićete da su tasteri End task i Run new task pomereni u desni gornji ugao, mada je ovaj prvi i dalje dostupan i iz kontekstualnog menija.

Ako pritiskom kombinacije tastera ‘Win-I’ otvorite sistemsku sekciju sa podešavanjima, a potom iz menija odaberete sekciju Personalization, klikom na grupu Background uočićete novu mogućnost vezanu za prikazivanje wallpapera - Windows Spotlight. Smeštena je u okviru funkcije Personalize your background i ako je odaberete sa spiska, na dnevnom nivou na desktopu ćete dobijati slike kao svojevrsni feature tog dana. Dakle, nešto slično poput onog što od prvog dana postoji kada je u pitanju ekran Lock. Nažalost, ali očekivano, ovde neće biti dodatnih informacija, pa ni sata, ali ćete zato u desnom gornjem uglu primetiti ikonicu foto-aparata i potpis Learn about this picture. Ukoliko kliknete desnim tasterom miša na nju, pojaviće se kontekstualni meni koji omogućava skok na internet stranicu na kojoj ćete dobiti više informacija o slici, a tu su i komande za učitavanje naredne ili ostavljanje (dis)likea.

Nedostaci

Jedan od njih pomenuli smo još na početku teksta, a vezan je za imperativ postojanja internet konekcije i korišćenja Microsoftovog naloga. Bez toga 22H2 nećete moći da instalirate kao svež sistem. Sledeća stvar je nekonzistentnost na polju prikazivanja Dark teme koja i dalje postoji, a odmah ćete je primetiti u File Exploreru. Kliknite mišem na tri horizontalne tačke i iz menija odaberite Properties ili Options i - voila, pred vama će se pojaviti prozor bele pozadine. Ni to nije sve, već će funkcije u njima biti predstavljene na način kako se to radilo, kako to volimo da kažemo, u legacy stilu. Ovo je, uslovno rečeno, treći nedostatak - Windows 11 22H2 još uvek nije raskrstio sa svojim nasleđem i čini se da se Microsoftovi programeri na ovom polju kreću brzinom puža. Još jedan dokaz za to, a nije poslednji, jeste i Control Panel, koji zadovoljava obe pomenute kategorije.

Ovde ne treba da se zaboravi ni problem sa systrayom koji nas je ostavio u rebusu, uz ogradu da možda nešto nije bilo u redu sa našom Insider Build verzijom. Sudeći po kuknjavi ostalih korisnika, ipak sumnjamo da je tako nešto u pitanju.

• • •

Kada se podvuče crta, čini nam se da je Windows 11 22H2 trebalo da bude prva verzija Jedanaestke koja će ugledati svetlost dana. Zapravo, kad bismo bili još malo oštriji, rekli bismo da je ovo pre naznaka onoga što će uslediti u 2023. godini, nadamo se sa iteracijom 23H1. Ili kako će je već glavešine iz Redmonda nazvati. Iako je sistem na mnogim mestima zategnut, falte su prepeglane, a ima i novih mogućnosti, ne možemo da se otmemo utisku da je i dalje reč o nedovršenom sistemu na kom dodatno treba da se radi. Izgleda da je to vizija Microsofta kako danas, ali i u budućnosti, razvoj operativnog sistema treba da izgleda: da smo konstantno u pokretu i da, praktično, do kraja životnog veka OS-a ne ugledamo njegovu finalnu verziju.

Spisak noviteta ne završava se sa onim što smo pomenuli, pa, tako, za kraj valja istaći da su svoje mesto pod Prozorima našle i aplikacije Clipchamp i Family Safety. U oba slučaja reč je o veb-ostvarenjima, a ovo prvo trebalo bi da bude i novi podrazumevani video-editor. Ako je to već tako, zašto za korišćenje resursa punim plućima mora da se plati pretplata? S druge strane, Family Safety služi za nadgledanje ostalih korisnika, članova porodice, odobravanje iniciranih kupovina sa njihove strane, deljenje Office naloga, pa čak i praćenje njihovih lokacija. Sve je to u redu, ali zar je sve moralo da bude izvedeno eksternim putem, umesto da su se potrebni podaci „vukli” iz online baze, a sve zadržalo u okvirima udobnog okruženja operativnog sistema. Ponavljamo se...

Postoji i unapređenje vezano za korišćenje clipboarda, koji je sada u stanju da predloži određene akcije kada se u memoriju kopira određeni sadržaj. Na primer, broj nečijeg telefona ili, recimo, neki datum. Ovu funkciju nismo uspeli da isprobamo, jer je za sada (a znamo šta to znači u Microsoftovom rečniku), dostupna samo u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.

Bilo kako bilo, Windows ide dalje, pitali se mi tu nešto ili ne, a 22H2 je update koji je na sto doneo dosta novih goodiesa. Time je načinjen još jedan korak ka njegovom izlasku na završnu reviju, ali, opet kažemo, ne možemo da se otmemo utisku da se još od Windowsa 10 vrtimo ukrug, kao da smo na ringišpilu lokalnog vašara.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama