TEST DRIVE
Asus ROG Strix RTX 3080-O10G-Gaming
Oruđe za teške bitke
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. jul 2021.

Asusova ROG Strix linija proizvoda uživa odličnu reputaciju među ljubiteljima hardvera. Reč je o proizvodima beskompromisnog kvaliteta i vanserijskih mogućnosti koji nude mnogo, ali mnogo i koštaju. Ovoga puta testirali smo primerak GeForce RTX 3080 grafičke kartice koja pripada ROG Strix seriji i koja je, kao takva, jedna od najboljih na tržištu.

Naponska sekcija sastoji se od čak 22 faze, od kojih 18 napaja grafički čip, dok su četiri zadužene za napajanje memorije. Ovako masivna naponska sekcija, sastavljena od komponenata vrhunskog kvaliteta, bez muke napaja karticu i pritom joj dozvoljava da se razmahne do svojih krajnjih granica. Kako je deklarisana potrošnja ovog modela efektivnih 350 vati, kada se saberu svi potrošači koji su ugrađeni, kartica se strujom napaja putem čak tri osmopinska naponska konektora. Takav detalj se zaista izuzetno retko sreće i iako u ovom slučaju predstavlja overkill, najvećim delom doprinosi rasterećenju PCI-E slota, jer se kartica maltene uopšte ne snabdeva strujom putem električnih vodova samog slota. Takođe, Asusova odluka da ostavi stare, dobre „osmopince” za napajanje za svaku je pohvalu, jer su ovi konektori robusniji od novog standarda koji je primenjen kod referentnog modela, a koji podrazumeva upotrebu 12-pinskog konektora, koji je manjih dimenzija, ali je deklarisan na svega 25 ciklusa priključivanja na napajanje, nakon čega može da se desi da bude fizički oštećen, a samim tim i da kartica postane neupotrebljiva.

Da bi ovakva „zverka” bila u propisanom temperaturnom opsegu, stara se masivni hladnjak, koji se sastoji od gomile toplotnih cevi koje je teško i prebrojati, a Asusova MaxContact tehnologija obezbeđuje skoro savršeno ravnu površinu kojom hladnjak naleže na grafički procesor. Za odvođenje toplote sa rebara hladnjaka staraju se tri ventilatora, od kojih se onaj središnji vrti u suprotnom smeru, čime se stvaraju dodatne vazdušne turbulencije i ubrzava proces toplotne razmene. Takođe, njegova elisa broji 13 kraka, dok su kod preostala dva ventilatora elise sa 11 krakova. Uprkos, možda, čudnoj konfiguraciji, rashladni sistem svoj zadatak obavlja besprekorno. Sa brzinom ventilatora od tek nešto više od 1500 obrtaja u minutu, temperatura grafičkog procesora jedva je dostizala 65 stepeni i to u prilično zagrejanoj prostoriji, tokom vrelih junskih dana. Pritom je buka koju stvaraju ventilatori tokom rada zaista jedva čujna i to samo u potpunoj tišini.

Zbog tako gabaritnog rashladnog sistema, kartica zauzima 2,9 slotova (efektivno tri) u kućištu, a pritom je i dugačka 32 santimetara, tako da zauzima popriličan prostor čak i u većem kućištu. Sama štampana ploča nešto je kraća, ali joj zato masivni backplate pomaže da ne bude preopterećena težinom kulera, pa nema ni najmanjih naznaka uvijanja i krivljenja kartice pod sopstvenom težinom.

Radni takt grafičkog procesora inicijalno je postavljen na 1440 megaherca, dok u boost režimu dostiže i 1935, barem po zvaničnim specifikacijama. Međutim, gotovo da nismo viđali situacije u kojima je kartica boostovala i održavala radni takt na manje od dva gigaherca, što je do sada najbolji rezultat koji smo videli. Kartica takav uspeh duguje, pored ostalog, i znatno većoj margini power limita, koju je kod ovog modela moguće postaviti na čak 121 odsto. Zbog toga je jasno da, pored tako dobrog automatskog overkloka, nema mnogo mesta za ručna podešavanja, pa je još koja desetina preko pomenutih dva gigaherca otprilike maksimum koji se može očekivati od ovog modela.

Kartica raspolaže i prekidačem za izbor jednog od dva profila u BIOS-u, od kojih onaj tiši donekle ograničava maksimalni radni takt i brzinu ventilatora, ali mi zaista nismo mogli da nađemo opravdanje za korišćenje Quiet režima, jer je i u Performance profilu kartica bila izuzetno tiha.

Za razliku od referentnog modela, ovde je na raspolaganju jedan HDMI 2.1 konektor više, čime je broj video-izlaza porastao na pet. Ipak, ograničenje samog čipa svodi maksimalni broj podržanih monitora na četiri, tako da će jedan od portova morati da ostane neiskorišćen. Na konstrukciju, funkcionisanje i ukupan utisak u radu ovog modela nemamo baš nikakve primedbe. Nije bez razloga ova serija najbolje što Asus nudi, tako da je svakom detalju posvećena pažnja i sve funkcioniše besprekorno.

Kada je reč o performansama, uprkos višem radnom taktu u odnosu na prosečne modele, neki generalni limiti GeForce RTX 3080 kartica su slični. Po koji frejm više je za očekivati u gotovo svakoj prilici, ali kod ovako brze kartice to i nije naročito bitan i svakako ne presudan detalj. Činjenica je da je ovo kartica koja pripada najvišoj klasi, pa je u skladu sa time i cena, o kojoj ovoga puta nećemo mnogo polemisati, zbog dobro poznate situacije na tržištu. Uglavnom, retko koja kartica, bilo kog proizvođača, može da stane na crtu ovoj.

Ray Tracing

Termin ray tracing označava način renderovanja 3D slike kod koga se simulira rasprostiranje svetlosti u stvarnom svetu. Teoretski, ovakav način obrade daje rezultate i sliku blisku fotorealističnoj. „Jedini” problem je u tome kako u realnom vremenu obraditi toliku količinu podataka, jer svetlosni zraci, makar poticali iz samo jednog izvora, bivaju bezbroj puta prelomljeni i reflektovani u kontaktu sa bilo kojom površinom, pa čak i sa molekulima vazduha. Još uvek ne postoji hardver koji je sposoban da ovaj posao obavlja u realnom vremenu bez ograničenja, jer se čak i superkompjuteri satima, pa čak i danima muče da obrade samo jednu složenu scenu.

Kako smo se onda do sada igrali i uživali u „fotorealističnoj” grafici? Uz pomoć rasterizacije. Ovaj proces tehnički je veoma složen, ali krajnje pojednostavljeno, podrazumeva proces pretpostavki i približne simulacije rasprostiranja svetlosti u zadatoj sceni, uz pomoć naprednih tehnika senčenja pojedinačnih piksela. Jasno je da se iz ovako „odokativne” metode ne mogu dobiti savršeni rezultati, ali smo zahvaljujući njima decenije proveli prikovani uz monitore, igrajući omiljene igre. Logika je jasna - najveći broj proračuna i parametara koji se obrađuju prilikom ray tracinga kod rasterizacije biva potpuno ignorisan, pa je samim time i potreba za moćnim hardverom znatno skromnija. Na trenutnom stupnju razvoja, ray tracing se u igrama primenjuje vrlo selektivno, sa ograničenim brojem izvora svetlosti i broja refleksija i to uglavnom kod specijalnih efekata i pojedinih delova scene, jer bi u suprotnom hardverska zahtevnost bila daleko izvan okvira mogućnosti raspoloživog hardvera.

GPU: Ampere GA102, 8704 CUDA, 272 Tensor i 68 RT jezgara, 272 teksturne i 86 ROP jedinica, radni takt 1440 MHz (1905 MHz u Gaming i 1935 MHz u OC režimu)

Memorija: 10 GB GDDR6X, radni takt 19 GHz, magistrala 320 bita

Video konektori: 3 × DisplayPort 1.4a, 2 × HDMI 2.1

Dimenzije: 318 × 140 × 58 mm

Ostalo: 8 nm, TGP 320 W (TDP 350 W), 3 × 8-pin konektori za napajanje, 18+4 (GPU+VRAM) naponska sekcija, podrška za 4 monitora, RGB LED osvetljenje, prekidač za izbor profila BIOS-a

Proizvođač: Asus (www.asus.com)

Naš video:
i.sk.rs/358044

Naš video: i.sk.rs/358045

Naš video: i.sk.rs/358046

Naš video: i.sk.rs/358047

Naš video:
i.sk.rs/358045
i.sk.rs/358046
i.sk.rs/358047

 


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama