TEST DRIVE
Canon PowerShot A80
Za napredne entuzijaste
Ivan ČABRILO
1. februar 2004.

Canon PowerShot A80
Canon PowerShot A80
Susret sa Canonovim digitalnim fotoaparatima uvek predstavlja nezaboravno iskustvo. Razlog tome je kvalitet optike, senzora i softvera koji je ugrađen u njihove uređaje. Zbog toga Canonovi aparati iz srednje klase često postižu mnogo više nego konkurentski vrhunski uređaji. Hit prošle godine predstavljali su modeli A60 i A70. Model na testu, PowerShot A80, pokazuje da uvek ima mesta za poboljšanja i odlazi korak dalje od A60 i A70 koji su nas svojevremeno oduševili.

Po spoljašnjosti, PowerShot A80 je veoma sličan blizancima prethodnicima. Ipak, i spoljašnji izgled je pretrpeo neke promene, pa A80 izgleda „ozbiljnije”. Razlog tome je srebrni prsten oko objektiva i to što su određeni delovi kućišta urađeni od metala. Ako sa prednje strane i nema nekih velikih izmena, potpuno druga priča je sa zadnje strane. I na ovom modelu je ugrađen TFT ekran od 1,5 inča, međutim, on je pokretan. To je opcija koju je Canon prvi put upotrebio na aparatima iz G serije koji spadaju u višu klasu. Ekran je moguće otvoriti 180° po horizontali i rotirati ga unapred 180° ili unazad 90° odnosno postaviti ga u bilo koji međupoložaj. Zahvaljujući tome, ekran je zaštićen kada aparat nije u upotrebi, a postavljanje ekrana u bilo koji položaj izuzetno olakšava snimanje (recimo, uređaj možete da dignete iznad glave, a da ipak vidite šta snimate). Takođe, kada je ekran okrenut tako da vidite kad snimate sebe, slika na njemu je prikazana u ogledalu, kako bi vam bilo lakše da odredite na koju stranu treba da se pomerite.

Ugrađeni Canonov objektiv od 7,8-23,4 mm ekvivalentan je 38-114 mm u 35-milimetarskom formatu i omogućuje optički zum od 3X (u sedam koraka). Otvor blende se kreće u rasponu od f2,8 (širokougaono) do f4,9 (telefoto). Povećana je i rezolucija CCD senzora, pa ona sad iznosi efektivnih 4,0 megapiksela. Kao memorija upotrebljavaju se CF kartice, a uz aparat se dobija kartica od 32 MB. I napajanje je ostalo nepromenjeno - četiri AA baterije ili ispravljač koji se ne isporučuje. Kao i prethodni modeli, A80 je izuzetno štedljiv prema baterijama.

Slike se snimaju u rezolucijama 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1024 x 768 ili 640 x 480 piksela, kao JPEG, u tri nivoa kompresije. Ne postoji mogućnost snimanja nekompresovanih fajlova. Uz svaku sliku je moguće snimiti i zvučni komentar. Prilikom pregleda slika na fotoaparatu, na displeju je moguće prikazati histogram slike, kao i sve parametre snimanja te slike (otvor blende, dužina ekspozicije, i tako dalje). Osim predefinisanih automatskih režima, postoje i manuelni režimi, kao i dva mesta za snimanje sopstvenih režima. Pored automatike, iskusni korisnici svakako će ručno podešavati parametre snimanja, kao što su dužina ekspozicije (1/2000 do 15 sekundi), balans bele boje (šest podešavanja), kompenzacija ekspozicije (± 2.0 u koracima od 1/3), ISO osetljivost filma (50/100/200/400), jačina blica... Automatski fokus kamere vrši se preko devet tačaka, a moguće je izabrati i ručno podešavanje fokusa, pri čemu se prikazuje razdaljina na kojoj se trenutni fokus nalazi, a A80 će čak digitalno uvećati središnji deo prikaza kako biste bili sigurni da ste pravilno fokusirali.

Kvalitet slika je na očekivano visokom nivou, sa preciznim bojama i odličnom detaljnošću. Automatika je odlično obavljala posao, tako da slike ispadaju dobro i u uslovima slabog osvetljenja, što je zasluga i efektnog blica. Za noćne snimke bez blica ručna podešavanja ekspozicije i blende mogu da naprave izuzetne fotografije, pri čemu je „zrno” na snimku naročito uočljivo tek na osetljivosti od 400. Osim slika, PowerShot A80 beleži i video zapis u AVI formatu, rezolucije 320 x 240 ili 160 x 120, sa zvukom, 15 frejmova u sekundi. Zamerku upućujemo ograničenju snimka na tri minuta, bez obzira na raspoloživu memoriju na kartici. Kao i prethodnici, i A80 se, osim sa kompjuterom, spaja i sa TV-om, preko isporučenog kabla. Prebacivanje slika na kompjuter obavlja se iz isporučenog softvera iz kojeg je moguće promeniti čak i temu fotoaparata odnosno sliku koja se prikazuje pri uključivanju i zvučne efekte prilikom rada.

Canon nas ni ovog puta nije razočarao jer je PowerShot A80 bolji aparat od svojih prethodnika u klasi, iako svaki put pomislimo da od toga bolje ne može. To je uređaj sa kojim će podjednako uspešno raditi kako amateri tako i napredniji korisnici, a kvalitet dobijenih slika biće na vrhunskom nivou.


Proizvođač:
Canon
Kontakt:
PC Centar
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama