TEST PLAY
Hamilton’s Great Adventure
Aleksandar DINIĆ
1. septembar 2011.

Invazija kvalitetnih, jednostavnih i superzaraznih bisera iz malih razvojnih timova se nastavlja. Hamiltonovu veliku avanturu potpisuje ekipa Fatshark (najpoznatija po nastavku Bionic Commando Rearmeda, koji nikako da osvane na računarima). Ekipa je kvalitetno realizovala krajnje jednostavnu ideju - upariti retro igranje u stilu starih klasika sa modernom i razigranom grafikom, dodati celoj stvari prstohvat (modifikovanog) Rick Dangerousa i poslužiti zainteresovanoj publici preko servisa Steam po umerenoj ceni koja ne izaziva mrštenje. Glavni junak igre je naslovni avanturista Hamilton, koji sada u poznoj starosti pripoveda o svojim pustolovinama svojoj unuci-zvrku Ejmi. Preživljavanje dekicinih uspomena vezano je za slučaj krađe i pronalaženja uređaja zvanog Fluksatron, koji će Hamiltonu i njegovom prijatelju i mentoru profesoru Filemonu omogućiti pronalaženje misteriozno iščezlog kontinenta (ko je rekao Atlantida?).

Samo igranje svodi se na jednu od najprostijih formula u istoriji video igara - pronaći zlatni ključ koji otključava zlatnu bravu na izlazu iz ekrana, uz očekivano preživljavanje čitavog niza prepreka i vešto dizajniranih platformskih mozgalica postavljenih između početne i krajnje tačke nivoa. Platformski segment igre u klasičnom smislu bi se čak mogao i staviti pod upitnik, s obzirom na to da Hamilton ne može proizvoljno da skače, već se cela stvar više svodi na uspešnu navigaciju kroz lavirint puteva, rampi i platformi koje „vise” u vazduhu. Glavni element ovakvog koncepta tiče se pojedinačnih polja i platformi preko kojih će Hamilton prelaziti, a koje imaju svoja specifična svojstva. Oštećene platforme (prepoznaćete ih po tome što su sklepane od nekoliko labavo prikucanih dasaka), na primer, nepovratno propadaju i nestaju kada naš junoša pređe preko njih. Postoje varijacije sa privremenim ojačanjem (koje dozvoljavaju dva prelaska), zatim polja sa snegom/peskom u koja Hamilton brzinski propada ukoliko se zadržavate na njima, rečni i snežni tokovi koji vas vuku u određenom pravcu, platforme sa oprugom koje vas lansiraju u smeru strelice iscrtane na njima i slično. Ono što je vrlo važno upamtiti i implementirati tokom igranja jeste činjenica da sve propadajuće platforme nestaju tek onda kada Hamilton (ili neko od protivnika) pređe preko njih, što znači da se možete slobodno zadržavati na njima i planirati buduće korake.

Pored različitih vrsta platformi kao najbitnijeg gameplay elementa, najvažnija sporedna stvar na nivoima su različiti tipovi pregrada i kapija koje se otvaraju aktiviranjem odgovarajućih poluga. Ovde na scenu stupa Saša, Hamiltonova verna rajska ptičica misterioznog porekla, kojom u potpunosti upravljate mišem (ovu ulogu možete dodeliti i co-op partneru). Sašu, pored aktiviranja pomenutih poluga i prekidača, možete koristiti i za skupljanje kanistera sa magičnim prahom koji su rasuti mimo glavne staze (dotičnim prahom finansirate nekoliko Hamiltonovih specijalnih veština), dok je njeno kreštanje zgodan način za odvraćanje pažnje ili neutralisanje pojedinih neprijatelja. Dotična smetala opsedaju određena polja ili tumaraju po nivou u predvidivim maršrutama, ali teren na njih reaguje isto kao i na Hamiltona (oštećene platforme propadaju iza njih, aktiviraju prekidače koji su na tlu i slično), što takođe morate uzeti u obzir prilikom igranja. S obzirom na to da glavni zadatak na većini nivoa neće biti previše teško izvršiti, mnogo interesantniju zanimaciju predstavlja skupljanje svih rasutih novčića i dijamanata, jer je to jedini način da otključate dodatne bonus izazove. U poređenju s tim, klasični nivoi predstavljaju „šetnju kroz park”, jer će vas na bonus mapama dočekati daleko kompleksniji zadaci i konstrukcije terena, koji ne praštaju ni najsitnije greške. Kada se svi ovi elementi spoje (kretanje po krhkim platformama odgovarajućim redosledom, skupljanje novčanih bonusa, pravilno „utilizovanje” Saše, izbegavanje neprijatelja, brzo i pravovremeno reagovanje u skladu sa situacijom i slično), Hamilton’s Great Adventure predstavlja sjajnu i zaraznu zabavu koja odiše dobrom atmosferom i interesantnim dizajnom nivoa i izazova.

Vizuelno igra naprosto blista, što je u oštroj diproporciji s njenim niskobudžetnim pedigreom. Nivoi i scene prebogati su živopisnim detaljima i sjajno animiranim sitnicama koje naprosto bujaju sa ekrana, a taj osećaj dodatno je pojačan i kompleksnošću samih nivoa. Muzička pratnja i zvučna obrada su na zadovoljavajućem nivou, ali pomalo smeta amaterska odluka da likovi u pratećim sinematicima ostaju nemi. U igru je inkorporiran i zanimljiv (ali pomalo siromašno dizajniran) Hamiltonov dnevnik, u kojem možete pratiti sve sporedne sitnice i potražiti dodatna objašnjenja (vezana za način igranja, karakteristike terena i platformi, ponašanje naprijatelja, glavne i sporedne likove, dotadašnji tok priče i ostalo).

Hamilton’s Great Adventure je u svakom slučaju safe buy ostvarenje koje će bez problema zadovoljiti sve vaše logičko-platformske potrebe u ovom trenutku. Pored (zanemarljive) činjenice da nedostatak budžeta u pojedinim situacijama izbija na videlo, igri praktično ne bismo mogli ništa krupnije da zamerimo. Eventualne dodatne aktivnosti (mimo bonus nivoa), različiti režimi ili kompleksniji co-op svakako bi bili dobrodošli, ali i bez toga HGA pruža sasvim dovoljno zanimacije za sve igrače koji cene igre gde su pravovremeno reagovanje i brzi refleksi podjednako bitni, kao i moždana gimnastika i zaključivanje na koji je način potrebno rešiti izazove.


Platforma:
PC, Playstation Network
Potrebno:
Intel Pentium 4 / 1,8 GHz ili AMD Athlon XP 2200+, 1 GB RAM-a, nVidia GeForce FX 5800 ili ATI Radeon X1300 ili Intel GMA 3-S 256 MB
Poželjno:
Intel Pentium 4 / 3 GHz ili AMD Athlon 64, 2 GB RAM-a, nVidia GF 8800 GT ili ATI Radeon HD2900 512 MB
Veličina:
1 DVD
Adresa:
http://hamilton .fatshark .se
83
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama