NET PLAY
ESWC Pariz
Aleksandar AŠKOVIĆ
1. avgust 2008.

Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane. Ova stara narodna poslovica je aksiom u većini biznisa. U propasti CPL-a profitirao je ESWC, tako što je popunio upražnjeno mesto. Do sada su se Grand Finala održavala u Parizu. Ali ove godine napravljen je izuzetak, pa je Grand Finale pomereno u Ameriku, verovatno radi promocije nVidije, koja je glavni sponzor ESWC-a. Na taj način, ESWC će pokušati da popuni prazninu nastalu nestankom CPL-a, privuče američke timove koji baš i ne vole da putuju preko „bare” i, naravno, zadovolji svog glavnog sponzora kojem je Amerika primarno tržište. ESWC to ne radi samostalno, već je sklopio dogovor sa GGL (Global Gaming League), koji će biti tehnička podrška u Americi.

ESWC Pariz nije bio ništa manje glamurozan, iako više nema titulu „grand”. U dvorani Bersi održana su dva velika turnira. Prvi je bio ESWC Francuska, koji je služio kao kvalifikacioni turnir za San Hoze, a drugi je bio ESWC Pariz gde se preko 350 takmičara borilo za nagrade i šansu da učestvuju na Grand Finalu.

Ova dva turnira uspela su da okupe igrački krem Evrope, a okršaji među klanovima bili su ekstremno intenzivni.

Takmičari na rasplaganju imaju 6 disciplina: Counter-Strike, CS za žene, Trackmania Nations, Quake 3 i DotA. Takmičenje u DotA-i bila je i najveća nepoznanica jer, iako ovaj mod postoji već 3 godine, nisu se još iskristalisali jaki timovi ili favoriti. Zbog toga je DotA, pored CS-a, bila i najzanimljivija i najzapaženija na ESWC Parizu. Za takmičenje u DotA-i prijavili su se svi relevantni evropski timovi. Niko nije hteo da propusti priliku da bude prvi pobednik na ESWC-u.

Takmičenje po grupama bilo je prilično napeto. S obzirom na to da je bilo samo 10 timova u DotA-i, podeljeni su u 2 grupe, a prva dva tima išla su dalje. Evil Genius (Amerikanci) i MyM (Norvežani) bili su prvi u grupi A, dok su u grupi B prva dva tima bila SK Gaming (Nemci) i TeG (Rumuni). SK Gaming dominirao je B grupom bez ijednog izgubljenog meča i već tada pokazao svoju snagu. U eliminacionoj fazi SK Gaming je prvo pobedio MyM, a zatim ponovo Teg i tako osvojio prvo mesto na ESWC Pariz. Iako su svi učesnici turnira bili oduševljeni, posetioci nisu bili posebno impresionirani DotA-om, pa nam ostaje nada da će Blizzard ili neki nezavisni programer kreirati nešto slično HLTV-u, što će olakšati praćenje mečeva.

I dok se u DotA-i ništa nije znalo, u CS 1.6 znalo se sve - i to kako ko igra, i u kakvoj je formi, i da li im ide ili ne. Ipak, još jednom su se sve prognoze pokazale pogrešnim. MyM, prošlogodišnji šampion, nije uspeo da prođe ni grupno takmičenje, što je bilo veliko iznenađenje jer su u proteklih nekoliko meseci osvojili više jakih turnira. Podbacili su već tradicionalno i MiBR, koji, takođe, nisu prošli grupe. Jedini američki tim koji je došao da se takmiči, Evil Genius, takođe je drastično podbacio. Fnatic je već u grupama pokazao da je ozbiljan pretendent na prvo mesto, što se od njega i očekivalo. U prvom kolu singl eliminacija pobedili su SK gaming. I MTW je bio veliko iznenađenje - neka vrsta favorita iz duboke senke. Oni su eliminisali Alternate, zatim Rocat i u finalu uspeli da dobiju Fnatic sa više nego impresivnim rezultatom 16-6. MTW je dobio 12.500 dolara, Fnatic 7500, a trećeplasirani 5000.

Warcraft III takmičenje privuklo je do sada najmanje gledaoca. Nije bilo one pozitivne tenzije koju očekujete na ovako velikom turniru. Bilo je ukupno 17 učesnika, a favoriti su se odavno znali. Korejanci nastavljaju da dominiraju na ovom polju, te je od prvih deset mesta pet pripalo Koreji. U singl eliminacijama, nakon grupa, četiri para bila su čisto korejanska, što dovoljno govori o njihovom kvalitetu. U polufinalu sastali su se kineski igrač We.Sky i Tod iz Francuske. We.Sky je bio bolji sa 2 dobijene partije. Drugo polufinale bilo je još jedan obračun Koreanaca, gde je MyM.Moon pobedio svog sunarodnika MTWAMD.Whoa. Finale je bilo prilično napeto jer su oba protivnika bila izjednačena, ali je na kraju MyM.Moon odneo pobedu, zauzeo prvo mesto i zaradio 2500 dolara.

Ženski turnir u Counter-Strikeu bio je, možda, najmasovniji do sada. Preovlađivali su ženski timovi pod tagom neke od velikih eSports organizacija (SK Gaming, PSG Women...). Nekima je to pomoglo, a nekima ne. Nakon grupnog dela, usledile su singl eliminacije, a SK Gaming su se izdvojili kao favoriti. Šveđanke pod imenom Les Seules nisu tako superiorno uspele da pobede svoje protivnike, ali su došle do finala. Dobrom igrom i sa nekoliko vrlo zanimljivih taktika nadigrale su Amerikanke, i osvojile prvo mesto sa 16-12. Ovaj uspeh doneo im je učešće u San Hozeu i 7500 dolara.

Posmatrano globalno, ESWC Pariz bio je veliki uspeh. Svi veći svetski mediji (BBC, CNN...) izveštavali su o njemu, a nekoliko stotina reportera, novinara i fanova redovno je pisalo o aktuelnim događajima. Nekoliko web sajtova imalo je i non-stop „live stream” sa lica mesta, sva 3 dana. S druge strane, osetno je bio manji broj posetilaca. Da li je uzrok tome bilo to što je Grand Finale u Americi ili nešto drugo, ostaje za analizu. Sam turnir odlično je ocenjen od strane igrača, a nije bilo zamerki na suđenje ili tretman timova.


WCG u Srbiji
Počeo je novi krug kvalifikacija za WCG. Već nekoliko nedelja moguća je registracija igrača i to u 5 disciplina: Counter-Strike, Warcraft III, Need for Speed, Fifa 08 i Command & Conquer. Osim CS-a, koji je timska igra, sve ostalo su pojedinačni sportovi. Takmičari koji žele da učestvuju mogu da izvrše registraciju na sajtu www.wcg-adria.com, a koštaće ih 300 dinara po igraču.
Zasad se ne zna gde i kada će se održati pretkvalifikacije po Srbiji, ali su organizatori najavili da će te informacije biti uskoro dostupne javnosti. Beogradske kvalifikacije i finalni turnir održaće se 6. i 7. septembra u hali 2 Beogradskog sajma. U odnosu na prošlu godinu promenjeno je i mesto (Expo Centar) i vreme (poslednja nedelja avgusta) održavanja, pa ćemo videti kako će se to odraziti na završni turnir.
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama