TEST PLAY
Xpand Rally
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. decembar 2004.

Reli simulacija poljskog studija Techland u krugovima ljubitelja vožnje iščekivana je s velikim nestrpljenjem, kao potencijalni hit koji bi lako mogao da zaseni popularnost Colin McRae Rallyja. Optimizam autora zasnovan je na činjenici da je Xpand Rally tehnički najzrelija igra u žanru, zasnovana na modifikovanom FPS engineu koji obezbeđuje mnogo podešavanja, punu grafičku raskoš i raznovrsnost ambijenta kakva do sada nije viđena. U adute svoje simulacije Poljaci svrstavaju još i bogat izbor vozila i „labav” arkadni fizički model na koji će se lako navići i apsolutni početnici. S druge strane, lavina ambicioznih ideja koje nije bilo lako ukrotiti uzrokovala je jednu nužnu posledicu - hardversku zahtevnost kojoj se neće obradovati ni vlasnici najbržih računara.

Xpand Rally šarmira predivnom grafikom, gotovo fotorealističnim ambijentom (nebo, drveće, kućice i pozadinski objekti su kao sa razglednice), dobro reprodukovanim materijalima i verodostojnim svetlosnim efektima. Igra izgleda veoma dobro čak i kada su zahtevnije grafičke funkcije isključene radi povećanja brzine iscrtavanja. Utisak upotpunjuju i vremenske prilike koje su bitan težinski faktor, što je najevidentnije tokom noćne vožnje po kiši. Muzička podloga uključuje uobičajenu, lako svarljivu tehno-bit salaticu od nekoliko pitkih melodija koje ne smaraju ganglije, ali ni ne daju naročit doprinos atmosferi. Zvučni efekti su pre čudni nego nekvalitetni - to se naročito odnosi na zvuk motora koji se kroz haubu oglašava neobičnim piskutavim „glasićem”.

Staze su dugačke i raznovrsne, a razmeštene su na pet lokacija širom sveta. Sve staze su napravljene kombinovanjem pedesetak generičkih deonica koje su odenute u odgovarajuće „ruho”, pa su strukturno dosta slične. Automobili su solidno modelirani i deluju uverljivo, naročito kada do izražaja dođu refleksija i vizuelno veoma dobro uobličena mehanička oštećenja karoserije i pneumatika. Naizgled bogat izbor od 35 automobila svodi se na devet osnovnih modela koji su „prepakovani” na različite načine. Bolidi nisu licencirani (ograničen budžet?), tako po izgledu i imenu samo podsećaju na realne modele: Tiny Hooper, Center Cord, Check Valve Wolf kao Mini Cooper, Fords Focus to jest Volkswagen Golf (tu su još i „fantazijske” varijante Pežoa 206, BMW-a X5, Subaru Imrece i drugih popularnih modela čija se snaga kreće u rasponu između 70 i 390 konjskih snaga). Mogućnosti nadogradnje vozila su prilično brojne i treba ih koristiti u svakoj prilici kako bi se održao korak s konkurentima. Podešavanjima su podložni pneumatici (15 vrsta), izduvni sistem, turbo punjači, motor, vešanje, menjač i elementi karoserije. U zasebnu celinu izdvojene su opcije za fino podešavanje performansi vozila, koje treba prilagoditi individualnom stilu vožnje i specifičnostima terena (jačina kočenja, dužina menjača, balans, upravljački sistem i slično). Utisak je, međutim, da ova podešavanja nemaju veći uticaj na upravljivost i pojedine performanse vozila - osim ubrzanja i konačne brzine, sve ostale osobine kod modela unutar iste kategorije su manje-više ujednačene.

Xpand Rally nema naročito bogat izbor režima. Najinteresantniji su režimi za više igrača (do četiri vozača u LAN ili Internet vezi mogu se takmičiti simultano u direktnim duelima, kao u Colin McRae Rallyju 2) i modus Career u kojem vozač karijeru započinje sa skromnom svotom na računu i za volanom tromog Minija. Do bolje mašine se može doći kupovinom ili u direktnim duelima jedan na jedan. Prema zarađenom novcu se treba odnositi s poštovanjem jer brojni rashodi mogu dovesti do finansijske krize koja se ne može tako lako prebroditi - naročito su skupe neodložne reparacije oštećenja na upravljačkom i pogonskom sistemu, pa je oprezna vožnja više nego preporučljiva. Prvi put u savremenoj reli simulaciji srećemo se s kategorijom „oštećenja” čoveka za volanom - zdravlje virtuelnog vozača prikazano je na skici koja signalizira povrede u predelu nogu, trupa, ruku i glave. Ozbiljnije nezgode mogu da ograniče upravljivost, reakciono vreme i brzinu zadavanja komandi, a u krajnjoj liniji može doći i do smrti vozača.

Na samom početku igre ponuđen je izbor između arkadnog i simulacijskog režima. Prvi podrazumeva pojednostavljen fizički model koji dozvoljava uletanje u krivinu pod punim gasom, naglo kočenje bez većeg pomeranja težišta i zanošenje bez proklizavanja (veštačko povećanje mase vozila), dok se u drugom fizičke zakonitosti poštuju doslednije - i manje greške se kažnjavaju gubitkom kontrole, a pri većim brzinama upravljanje postaje otežano. Doduše, ni u simulacijskom modu osećaj brzine nije potpun, pa je ponekad teško proceniti kada treba započeti kočenje. Slično kao u arkadnom režimu, vozila se čine nerealno teškim, isuviše dobro prianjaju na podlogu i retka su ozbiljnija zanošenja. Komande sa tastature su preosetljive i lako se upada u „klackalicu”, kada treba zdušno „veslati” levo-desno kako bi se vozilo održalo na kursu (s analognim kontrolerom takvih problema nema). Ponovljeni snimci su odlični, nude pregršt kamera i specijalnih efekata, kao i mogućnost snimanja odlomka kao AVI animacije.

Techland je na pravi način iskoristio fleksibilnost enginea, ponudivši uz igru i bogat editor za uređivanje sopstvenih staza (ChromED), u kojem je moguće menjati bukvalno sve detalje, od tekstura i 3D objekata do kamere i dijaloga kopilota (korišćenje programa nije baš jednostavno, a podrobnija objašnjenja mogu se naći na oficijelnom sajtu). U nedostatke koji u većoj meri kvare ukupan utisak treba svrstati i nagla, kraća ili duža usporenja koja su primetna i na najbržim konfiguracijama, čak i pri srozanom kvalitetu grafičkog prikaza.


Potrebno:
Pentium 3/1300 MHz, 256 MB RAM, GeForce 3/Radeon 9200 64 MB VRAM
Poželjno:
Pentium 4/2800 MHz, 1 GB RAM, GeForce FX 5700 Ultra 256 MB VRAM
Veličina:
2 CD
Adresa:
www .xpandrally .com
84
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama