TEST PLAY
Microsoft Flight Simulator 2002
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. decembar 2001.

Monopol „Microsofta” na tržištu operativnih sistema nije jedini kojim je gazda iz Redmonda zajahao tržište. Manje ozbiljna, ali neprikosnovena i totalna prednost dotične firme na polju civilnih simulacija letenja u svom najnovijem izdanju konačno stavlja tačku na svaki oblik konkurencije. Nalik na smrtonosnu injekciju iz teksaškog zatvora, FS 2002 nemilosrdno dezinfikuje ovaj specifični žanr, bacajući sve varijante Flight Unlimiteda i Fly!-a u apsolutni oblivion. I pored simpatija uzrokovanih hrabrim višegodišnjim batrganjem, pomenuti naslovi objektivno više nemaju šta da traže na ovoj planeti. Svaka dalja konfrontacija i poređenje sa gigantom postaju izlišni: MS Flight Simulator 2002 je odmakao suviše daleko. Značajno dalje od pojma obične kompjuterske igre.

Komentarišući pripremu najnovijeg izdanja, na scenu su stupile dve vrste cinika: jedni, koji su napeto iščekivali omašku uzrokovanu predugim sedenjem na tronu i potajno priželjkivali slabo redizajniranu varijantu FS 2000 na kojoj bi oštrili svoje kritičarsko pero, i drugi, koji su u ovom letačkom učilu za narod videli zapakovani trening kamp Al Kaide, sposoban da od bilo kog bradatog šmokljana napravi božanski vetar. Prvi su očito izvisili, dok je stav drugih u izvesnoj meri uzet u obzir malom modifikacijom letačkih pravila koja stižu po defaultu: FS 2002 je prva verzija u kojoj su sudari sa tlom, zgradama i bilo kojim objektom isključeni. Standardna „ranjivost” letelice zahteva malo kopanje po opcijama.

U odnosu na prethodnu verziju (FS 2000 iz 1999.), nova je poboljšana u bukvalno svakom pogledu, a spoljna, audio-vizuelna glazura je najvidljiviji segment unapređenja. Za početak, grafičko mapiranje sveta urađeno je na mnogo uverljiviji način uvođenjem teksturnog generatora koji više ne farba teren manje-više slučajnom rutinom. Sada imamo prilično kompleksan algoritam koji iz svoje geomorfološke baze izvlači podatke o sastavu tla, vegetaciji i drugim elementima, pa isti primenjuje stvarajući predivne pejsaže koji deluju više nego uverljivo. Najbolje od svega je što je dotična rutina veoma brza, kako u pogledu apsolutno realne hardverske zahtevnosti, tako i u brzini učitavanja sa diska. Prvi put u svojoj istoriji, „Microsoftov” Flight Simulator ide u korak sa trenutno aktuelnim hardverom, ne zahtevajući zver koju poseduje 5 odsto korisnika (svi koji su igrali FS 2000 sigurno se sećaju konstatnog kočenja, zapinjanja i oranja po disku koje nikada nije prestajalo).

Dalje modifikacije 3D enginea svode se na poboljšanu šminku (oblaci, kiša i atmosferski uslovi u globalu deluju znatno uverljivije) i uvođenje virtuelnog kokpita. Do sada rezervisan za borbene simulacije letenja, u kojima je zbog padlocka na cilj bio apsolutno nezamenjljiv, 3D kokpit će vam ovde pomoći da se jače uživite u ugođaj nebeskog plutanja. Iako nema neke fundamentalne koristi, V-kokpit predstavlja pravo osveženje u odnosu na bitmapiranu instrument-tablu koja zauzima više od 50 odsto korisnog prostora na ekranu (doduše, za ozbiljno instrumentalno letenje i dalje morate ostati na starom).

Po starom dobrom običaju, svaka verzija FS-a donosi nešto istinski novo na konceptualnom planu. Flight Simulator 2000 doneo je mogućnost praćenja lokalnih vremenskih uslova putem Interneta, a najnovija donosi i koncept ATC-a. Neki oblici „Air Trafic Controla” postojali su u dodacima za FS nezavisnih proizvođača, ali je „Microsoft” po okušanom scenariju asimilovao dobru ideju, maksimalno je unapredio i uvrstio u svoj proizvod. Radio-saobraćaj, čekanje na red za sletanje na velikim aerodromima i komunikacija sa kontrolnim tornjem zaista čine onaj poslednji elemenat koji je nedostajao potpunoj realnosti. Ili možda pretposlednji? Secite me gde sam najtanji ako u verziji za 2008. godinu ne uvrste praćenje stvarnog avio saobraćaja koji bi se udateovao putem Interneta. Zamislite samo virtuelno kruženje oko Surčina u helikopteru, gde u istom trenutku sleće let 477 Swisaira sa vašom tetkom iz Ciriha, apsolutno sinhronizovan sa realnim! Well, i Internet je 1989. godine svakom normalnom čoveku delovao prilično nadrealno...

Što se tiče podržanih letelica, nova verzija donosi Boeing 747-400, dva egzotična modela Cesne (Cessna 172S Skyhawk SP i Cessna 208 Grand Caravan) i Raytheon BE58. Uploadovanje aviona iz drugih MS simulatora (MS Combat FS, na primer) takođe je znatno olakšano).

Značajna konceptualna novina tiče se veće pristupačnosti igre apsolutnim početnicima: gomila interaktivnih kurseva i video lekcija, kao i obimna bibliografija u PDF formatu koja stiže na jednom od tri CD-a će svakom letaču-poletarcu sa dovoljno strpljenja u ogromnoj meri pomoći da zaista nauči da upravlja avionom. Da nije „Microsofta”, učenje kroz igru ostalo bi samo setno sećanje na dane provedene u obdaništu.


MINIMUM:
Pentium 2/300 MHz, 64 MB RAM-a, D3D/8 MB
OPTIMUM:
Pentium 3/800 MHz, 256 MB RAM-a, D3D/32 MB
93
Softver ustupio „Home computers”
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama