TEST RUN
Adobe Photoshop 6.0
Branko JEKOVIĆ
1. novembar 2000.

Proizvođač čije ime na tržištu grafičkih aplikacija govori samo za sebe, ovog puta konkurentima neće ostaviti ni mrvice. Photoshop ni do sada nije imao pravog konkurenta, a s pojavom verzije 6.0, verzija 5.5 deluje kao običan dečji program za crtanje! Konačno nam je pala u šake najnovija verzija najkompleksnijeg programa za obradu slika. Prvi utisak posle startovanja programa bio je: „Gle, konačno malo nove šminke”... Ali, prvi utisak obično vara! Ne samo da ima „malo šminke”, nego kad dublje zaronite u opcije, shvatite da pred sobom imate potpuno nov program, sa opcijama koje ste samo mogli poželeti!

I dalje bez konkurencije

Uočljiv je poboljšani korisnički interfejs koji prikazuje sve one prekopotrebne alate koji su nekada bili duboko zakopani u podmenijima. Na ovaj način brzo i lako možete da koriste opcije za koje se inače ne biste ni setili da postoje. Još jedna od novina (kada radite u rezoluciji većoj od 800 x 600): na desnom delu Tool option bara je prostor u koji možete da smestite najčešće korišćene palete i tako ih uklonite sa glavnog dela ekrana. Tako ćete dobiti više prostora za sliku. Što se same slike tiče, i tu je dodato nešto novo: klikom na Ruler desnim tasterom miša, možete menjati merne jedinice.

Sve ove sitne, ali korisne izmene nisu ništa u poređenju sa najvećom. Prvi put jedan „rasterski orijentisan” program ima mogućnost da radi s vektorskim objektima. I što je najlepše, prilikom snimanja slike mešavina vektora i rastera ostaje sačuvana, ako sliku snimate u PSD, PDF, TIF ili EPS formatu. Probali smo da tako snimljen EPS otvorimo u Illustratoru i da odvojimo tekst i vektorske objekte od slike. Sve to - radi! Dakle, konačno možete da ubacujete tekst ili neke druge vektorske objekte direktno u Photoshopu i oni će kasnije, u štampi ili na Webu, izgledati savršeno, a ne „nareckano” kao do sada. Tako je izbegnuto mešanje rastera i vektora, bilo pomoću QuarkXPressa, Illustratora ili CorelDRAW-a, a EPS i PDF više nisu jedini formati koji takve mešavine mogu da podnesu. Novina je i to da TIF format, sem LZW-a, podržava i JPG i ZIP kompresiju.

I kreiranje vektorskih objekata možete se lako izvesti. Postoji gomila definisanih objekata spremnih za korišćenje i vrlo lako ih po potrebi možete redefinisati ili sami kreirati nove. Sve to uz pomoć alata koji su do sada postojali samo u Illustratoru. Takođe, postoji opcija dobro poznata korisnicima Illustratora - Pathfinder sa četiri opcije: Add, Substract, Intersect i Exclude, pomoću kojih možete od prostih oblika napraviti mnogo kompleksnije vektorske forme. Takvi objekti mogu se koristiti kao vektorske maske.

Veliki pomak napravljen je u delu za obradu teksta. Tekst editor više ne postoji, već se tekst unosi direktno na sliku, a biranje stila, fontova i boje vrši se, naravno, kao u Illustratoru. I kao što smo već rekli, takav tekst ostaje vektorski i kada snimite sliku. Dodati su razni efekti sa tekstom kojih ranije nije bilo, čime se isključuje upotreba nekog drugog programa.

Slično je i u radu sa lejerima. Mnogo lakše je na njima raditi efekte i menjati određeni efekat sve dok ne budete zadovoljni. Više ne morate brisati tzv. Adjustment layer pa kreirati novi. Dovoljno je samo promeniti parametre. Rad sa efektima je uprošćeniji, a postoji nešto kao istorija efekata nad lejerima, tako da je moguće selektivno isključiti neki odrađeni efekat i videti rezultat. Predviđeno je da se snimi određeni „layer stil”, a moguće je učitati paletu već gotovih stilova. Upotreba stila je jednostavna - dovoljno je preneti iz palete određeni stil na sliku i on će biti automatski primenjen na aktivni lejer.

Potpuno nova opcija je Liquify. Pomoću ’četkice’ čija je veličina promenljiva moguće je vrlo brzo uraditi distorziju slike ili njenog dela. Opcija radi slično programu Kai’s Power Tools, samo je neuporedivo korisnija. Na primer, moguće je napraviti mikrodistorzije na slici, što bi inače bilo teško ili nemoguće izvesti na drugi način (pomoću kloniranja, ili nekog filtera).

Pomenućemo još dve opcije koje su pretrpele velike promene. To su Crop Tool koji je sada izbačen u prvi plan (više nije u podmeniju) i pomoću koga slika koja je skenirana ili fotografisana sa pogrešnom perspektivom može da se ispravi! Pri tom je moguće uključiti opciju Shield cropped area koja maskira deo slike koji će otpasti posle kropovanja. Druga opcija, bitna za profesionalce, jeste Extract image i služi za teške frajštende kose ili krzna. Prvi put je ubačena u verziju 5.5, ali već je pretrpela značajna poboljšanja.

Još od verzije 5.5 Photoshop je imao mogućnost direktnog povezivanja sa programom Image Ready, u cilju što bolje pripreme slika za Web prezentacije. Sada je na instalacionom disku verzija 3.0, a Photoshop više nego ikada ima mogućnosti da Web dizajnerima olakša ceo posao. Dodata je nova opcija koja služi da velike slike podeli na više delova, kako bi ih Web browseri učitavali mnogo brže. Naravno, veličina komada potpuno je proizvoljna, znači, potpuno je pod vašom kontrolom. Povezivanje sa Image Readyjem mnogo je brže i lakše, a nova verzija IR-a je, kao i sam Photoshop, intuitivnija i jednostavnija za upotrebu. Zahvaljujući radu sa vektorima koje smo ranije pomenuli, sada je moguće mnogo jednostavnije pripremiti Web grafiku, kao na primer razne „dugmiće” ili „barove” za navigaciju.

To bi, u najkraćim crtama, bila razlika u odnosu na prethodnu verziju, a u „Adobeu” kažu da ima preko stotinu poboljšanja! U svakom slučaju, svi oni koji su s Photoshopom već radili lako će se navići na promene. Oni koji tek počinju savladaće ga lakše nego prethodne verzije. Da li je „Adobeova” namera da spoji Photoshop i Illustrator u jedan program, saznaćemo u nekoj narednoj verziji. Do tada ćemo morati da savladamo sve novine sjajnog Photoshopa 6.0.


TIP:
Program za obradu slika
PLATFORMA:
Windows, Macintosh
MEDIJ:
1 CD
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama