PRST NA ČELO
Obraz IT obrazovanja
Momir ĐEKIĆ
1. decembar 2016.

oliko je to malo u odnosu na potrebe tržišta, pokazuju i apeli gotovo svih učesnika u ovoj sferi, a čiji su zahtevi upućeni državi na temu investicija u obrazovanje većeg broja stručnjaka. Čitava priča zapravo se tu ne završava, jer je proizvodnja kvalifikovanog kadra složenija, nego što se na prvi mah čini.

U Srbiji se za godinu dana iškoluje oko 1500 kvalifikovanih stručnjaka iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija.

Naime, osnovni problem je u institucijama koje se bave obrazovanjem kadrova. S jedne strane, one su stavljene u isti koš sa svim drugim delatnostima u društvu. Naime, bez obzira što neke oblasti rada imaju veće potrebe, a neke manje, država ne ažurira svoje kvote čime se održava sistem „svima po malo, nikome previše”. Rezultat je jednostavan - oni kojima je zaista potrebno više, pre svega jer je to zahtev tržišta i jer za njih kasnije postoji posao, nisu u stanju da na to isto tržište plasiraju adekvatan broj adekvatno pripremljenih mladih ljudi. Državni sistem je složen i naravno da je potrebno u društvu imati i advokata i ekonomistu i lekara i menadžera bez portfelja. Ipak, ukoliko ne postoji sistem sa povratnom spregom, koji u bubanj vraća aktivne podatke o broju, kvalitetu i rezoluciji pomenutih kadrova, ne postoji ni upravljanje nad sistemom.

Ovu jednostavnu lekciju iz signala i sistema, ali i iz organizacije i nekih drugih disciplina koje se izučavaju na univerzitetima, političari očigledno ne poznaju. Šta ćete, ipak na čelu države retko vidimo inženjere. Mora da postoji razlog za to. No, bilo kako bilo, višedecenijska praksa upumpavanja kadrova u sistem, bez ikakvog osvrta na brojno i kvalitativno stanje, stvorila je izvesnu inerciju koju je jako, jako teško izmeniti. Svi očekuju da će biti „ispoštovani”, i profesori latinskog, , akademski umetnici, i filozofi i sociolozi. Na drugoj strani akademskog spektra leže oni koji svoje znanje mogu vrlo lako da trampe za bolju ekonomsku poziciju. Lekari su odavno probili tunele van države i napuštaju je. Kriza zdravstvenog sektora je stvarnost našeg vremena i pitanje je trenutka kada ćemo biti primorani da lekare uvozimo. Takođe, državu su napustili i mnogi informatičari. Ipak, mnogi su i ostali. Još uvek rad u ovoj struci vredi ostanka. Znate, nije lako napustiti sve što jesi i sve što si ovde stvorio. Osim ako izbora nemaš.

Drugi problem u obrazovanju kadrova IT struke leži u neadekvatnom sistemu podrške predavačima. Svi pričaju o platama ovih stručnjaka. S razlogom! Kada uporedimo platu jednog prosečnog asistenta ili profesora ove struke, on zarađuje dva do pet puta manje nego njegove dojučerašnje kolege u industriji. Sramno, zar ne? Dodatno, težak i naporan akademski put često ne ostavlja prostor za boravak tih istih kadrova u industriji. To stvara jednu brazdu između akademskog pogleda i industrijskog pogleda na IT. Jedan moj prijatelj, koji je pored svoje vrle akademske karijere, malo i „video sveta” u oblasti industrijskog IT-ja je redak izuzetak. On potvrđuje pravilo. Amerikanci kažu - postoje oni koji podučavaju i oni koji čine! Ipak, narodi ove naše balkanske provenijencije su toliko puta pokazali da se ne uklapaju u te jednostavne sisteme klasifikacije. Sinergija industrije i akademije je jedini dugoročno održiv postupak „zanavljanja” sistema.

Na kraju, postoji i treći problem, koji nije usko vezan za obrazovanje mada je način na koji obrazujemo kadrove često i kolevka sistema vrednosti koji je temelj tog problema. U Srbiji se ne promoviše razvoj novih i inovativnih proizvoda i usluga. S jedne strane, okosnicu sistema obrazovanja čini metod „nauči postupak - primeni postupak”. Na njega se idealno nastavlja industrija koja trenutno raste na zgodnoj činjenici da smo mi jeftina radna snaga za „štrikanje” po željama nešto bogatijih tuđina. Ukoliko je vaše znanje takvo da može da se jednostavno replicira, odnosno ukoliko je vašoj konkurenciji relativno lako da dođe u poziciju da pruža sličan ili isti kvalitet usluge po sličnoj ili istoj ceni, vi ste u milosti i nemilosti političko-ekonomskih kretanja koji vam preko noći mogu doneti ali i oduzeti posao.

Sa druge strane, ako se bavite istraživanjem i razvojem sopstvene intelektualne svojine, vi stičete konkurentsku prednost koju je teže replicirati, te dugoročno postajete izdržljiviji. Tu je potreban sistemski pristup države. Olakšice za one koji investiraju u istraživanje i razvoj bi bili prvi korak. Cena istraživanja i razvoja nije mala i zato se većina kompanija na istu ne odlučuje. Ipak, ukoliko bi država omogućila da ona bude smanjena, neki bi se lakše upustili u sopstveni slalom kroz svet bitova i bajtova.

Tada bi više bilo kolektiva kao što su Nordeus, Seven Bridges, Frame, TruckTrack i drugi, koji su bili hrabri da prate svoj njuh i istrajni da ne odustanu kada nije sve bilo medeno.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama