TEST RUN
Rufus 2.10
Majstor butabilnih USB-ova
Vladimir PISODOROV
1. septembar 2016.

Kada je u pitanju kreiranje butabilnih USB stikova, Rufus je program koji ne smete da zaobiđete. Slobodno možemo da kažemo da je u pitanju najbolja alatka u klasi koja ne samo što nudi velik izbor mogućnosti, nego je izuzetno jednostavna za korišćenje i prilagođena je svim nivoima znanja.

Rufus je portabilan, tako da se po preuzimanju arhive odmah može koristiti, čak nije potrebno ni otpakivanje. Program nije namenjen samo za kreiranje podloge za instalaciju operativnog sistema Windows, već se može iskoristiti i za smeštanje Linux distribucija na USB, pa čak i „puštanje” u rad DOS okruženja. U potonjem slučaju nisu potrebni nikakvi dodatni fajlovi i podaci, jer Rufus sadrži sve što je potrebno kako bi od ponuđenog USB stika napravio butabilnu FreeDOS alatku. Prilikom formatiranja odredišne lokacije, Rufus može da se osloni na podatke zapisane u okviru priloženih ISO ili DD slika, ali korisnik može da iskoristi i pravo da odabere jednu od dostupnih alternativa: ReactOS, GRUB, Syslinux... Dalje, formatiranje može da se obavi i u Quick režimu, a na raspolaganju je i provera da li USB uređaj sadrži loše sektore. Inspekcija može da se obavi u jednom, dva, tri ili čak četiri prolaza. Sledeća važna stvar je podrška za različite šeme particija i tu je opet na raspolaganju potpuna podrška. Rufus kreira sadržaj po prepoznatljivom MBR principu, nije mu stran ni UEFI, pa čak ni famozni GPT. To znači da se bez ikakvih ograničenja mogu kreirati butabilni USB-ovi sa potonjim izdanjima Windowsa, namenjenih najnovijim tipovima hardvera. Naravno, Desetka je jedan od itema koji čine ovu listu. Što se tiče fajl-sistema, postoji podrška za običan FAT, potom FAT32, NTFS, UDF i exFAT. Dozvoljeno je korigovati i veličinu klastera i to u šest koraka: od jednog pa sve do 32 kilobajta.

Upravljački interfejs je jednostavan, ali pomalo arhaičan - prvenstveno zbog toga što se sve opcije nalaze u jednom radnom prozoru čija veličina ne može da se menja. Ipak, nakon što dva-tri puta budete izradili butabilni USB shvatićete da su opcije logično postavljene i kao da prate redosled koraka koje je potrebno načiniti za dolazak na cilj. Skrivena podešavanja ne postoje, a kada ih jednom namestite, ona se smeštaju u kontrolnu INI datoteku pa naknadne izmene gotovo da nisu potrebne.

Rufus je izuzetno okretan i predstavlja program koji podatke na USB kopira brzo i sa terminalnom pouzdanošću. Ipak, ima i nekoliko nedostataka koji ga sprečavaju da postane apsolutni šampion u klasi. Nisu u pitanju nikakvi propusti, niti glitchevi, već jednostavno odluka autora da pojedine funkcije ne uključi u program. Tako, na primer, materijal na USB nije moguće prebacivati direktno sa optičkih medijuma, već primarno sa ISO „slika”. Dobro, njih zaista nije teško naći na internetu ili izraditi uz pomoć jedne od zilijardu alatki za tu namenu, ali gubi se dragoceno vreme. Sledeća stvar je nepostojanje opcije za izradu multiboot okruženja, koju smo takođe viđali u pojedinim srodnim ostvarenjima. USB memorije su sve veće i nije više stvar besa na njima držati po nekoliko instalacija.

Ako vam prethodne dve stvari ne predstavljaju problem i bez njih možete da živite, onda je Rufus alatka koju morate uvrstiti u kolekciju zlatnih pomagala. Pored neospornog kvaliteta, program dolazi i sa punom podrškom autora koji redovno izbacuje unapređene verzije svog čeda. Pri tome, za uloženi trud ne traži ni prebijene pare, a Rufus „distribuira” bez ikakvog reklamnog sadržaja. Inače, neka dobra duša prevela ga je i na srpski jezik, pa eto sreće i za one koji slabije parlaju engleski.


Tip:
kreiranje butabilnih USB-ova
Potrebno:
Windows
Veličina:
915 KB
Cena:
besplatno
Adresa:
rufus .akeo .ie
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama