TEST RUN
Baidu Spark Browser 43.21
Veseli plamičak
Vladimir PISODOROV
1. decembar 2015.

Veoma smo blizu donošenja zaključka da se ovde radi o najkvalitetnijem browseru zasnovanom na Chromium platformi. Sličnost sa Googleovim internet pregledačem je više nego očigledna, ali Spark čak ni na tom polju nije indigo kopija svog uzora. Tweak tamo, tweak onamo, ikonica ovde, ikonica onde i Spark neodoljivo podseća na Chrome, ali ima jasno definisane, unikatne crte lica. Ipak, najvažnije stvari nalaze se ispod haube, duboko zakopane u pokretačkom engineu, a njima će se najviše obradovati ljubitelji multimedije i korisnici koji mahom barataju preuzimanjem materijala sa interneta.

Prva stvar koju smo primetili je to da Spark ima ugrađen multimedijalni downloader koji nije vezan samo za YouTube i ostale popularne servise iz branše. Uz njegovu pomoć možete preuzeti praktično bilo koji video-klipić sa Mreže, pa čak obaviti i ekstrahovanje njegove audio-komponente. Kada „oseti” da je u prozoru pokrenuta reprodukcija, Spark preko posebne tooltip poruke obaveštava korisnika da je moguće obaviti preuzimanje i ističe koja je rezolucija na raspolaganju (video), odnosno u kom formatu zapisa (audio) će se obaviti pohranjivanje. Po automatizmu, download video-sadržaja obavlja se u najvećoj dostupnoj rezoluciji i to u MP4 formatu, a slično je i sa audio-komponentama koje se beleže u formatu MP3. Nažalost, igranje sa radnim parametrima moguće je isključivo u situacijama kada vam to sam program ponudi i ako vam zatreba neki drugi format ili bitrate koji nije podržan, konverziju ćete morati da obavite naknadno. Nama je najviše zasmetalo to što Spark ne daje informacije o kvalitetu MP3 numera i u takvim situacijama vodite se logikom da što je unos bliže vrhu na listi to je njegov kvalitet veći. Ovde treba reći i to da browser ima ugrađen download menadžer koji omogućava zaustavljanje downloada i njegovo naknadno nastavljanje. Iako smo tražili lupom, a sve zbog toga što na oficijelnoj stranici piše da Spark ima interni torrent klijent, ovu vrstu datoteka nismo uspeli da otvorimo, a samim tim ni da „nateramo” da se preuzimaju iz programa.

Kada već pričamo o multimedijalnim mogućnostima, nikako ne može da se izbegne storija o integrisanom, plutajućem video-plejeru. Svaki video je klikom na strelicu iznad njega moguće pokrenuti u posebnom prozoru koji se postavlja ispred svih ostalih. Na taj način, u isto vreme može da se surfuje i krajičkom oka prati „akcija” u plejeru. Zgodno! Na meniju je i pravljenje screenshotova gde su autori baš pustili mašti na volju. Tako se može uhvatiti sadržaj svojeručno definisane regije, zabeležiti sadržaj kompletne stranice (naravno, i oni nevidljivi delovi koji nisu stali na ekran biće sačuvani), pa čak i sadržaj desktopa ili ekran nekog od pokrenutih programa. Osim u slučaju snimanja sadržaja čitave stranice, korisniku su na raspolaganju obradne alatke preko kojih može da dotera sliku pre njenog pohranjivanja na hard-disk. Omogućeno je povlačenje linija i ucrtavanje osnovnih geometrijskih figura, unos teksta, baš kao i rad sa četkicama. Taman dovoljno da nešto naglasite i izdvojite na slici. Inače, snimanje može da se obavi u formatima JPG, PNG i BMP.

Još jedna lepa stvar u radu sa multimedijom je mogućnost prevlačenja materijala. Ako tokom surfovanja, na primer, naletite na neku sliku koju želite pobliže da pogledate, dovoljno je samo da je prevučete do nekog otvorenog taba ili dugmenceta za otvaranja novog taba i ona će tamo biti prikazana. Isto se odnosi i na video-klipove. U navigaciji će vam pomoći podrška za komandovanje naročitim pokretima miša, kojih, ruku na srce, nema mnogo - svega 13, i nije ih moguće redefinisati. Konačno, na raspolaganju je i integracija sa servisima Facebook i WhatsApp.

Što se brzine i potrošnje hardverskih resursa tiče, Baidu Spark Browser se dobro pokazao, ali ipak kaska za (modernim) rešenjima koja sve otvorene tabove drže pod jednim radnim procesom. Autori su se odlučili na klasičan pristup tematici - jedan tab = jedan radni proces, koji „jede” znatno više slobodne radne memorije, ali je sigurniji u situacijama kada nešto pođe po zlu i morate da pribegnete krajnjim merama (ako neka strana „zakuca” ovde terminišete samo jedan tab, u alternativnom slučaju ode cela sesija surfovanja). Takođe, inicijalno podizanje browsera donosi određenu dozu latencije, pogotovo ako je u poslednjoj sesiji ostalo puno otvorenih tabova. Po podizanju programa obavlja se simultano učitavanje sadržaja u svim tabovima, što je znatno sporije od trenutno važećeg sistema koji podrazumeva osvežavanje samo sadržaja na kojem je korisnik fokusiran. Iako bi bilo mnogo bolje da su pažnju usmerili na neku od pomenutih stvari, Baidu Spark Browser uopšte nije spor i ako ste navikli da koristite Chrome, osećaćete se kao svoj na svome i pozdraviti pregršt novina koje Plamičak donosi.

Za Spark ipak ne možemo reći da je najbolja Chrome alternativa, ali definitivno je da je tituli prišao veoma blizu. Osim Facebook i WhatsApp dodataka sve je integrisano u sam engine programa, a pomenuli bismo još i to da je program kompatibilan sa klasičnim Chrome dodacima. Neki od ugrađenih goodiesa su nedorečeni i vole korisniku da vežu ruke iza leđa, a to može da bude problem. S druge strane, uz Spark ne dolazi nikakav Help, nikakva dokumentacija koja će bliže predočiti korisniku na koje to sve dodatke može da računa i kako da ih zauzda. Ni na oficijelnoj stranici projekta nećete uspeti da saznate više, tim pre što se tamo i dalje „reklamira” neka od prošlih verzija. Bez obzira na to, ovaj browser koji dolazi iz najmnogoljudnije zemlje sveta na nas je ostavio pozitivan utisak.


Tip:
internet pregledač
Potrebno:
Windows
Veličina:
45,6 MB, 140,6 MB na HD-u
Cena:
besplatno
Adresa:
en .browser .baidu .com
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama