TEST DRIVE
TP-Link Archer T2U i RE200
Baci me u nebo
Petar LONČAREVIĆ
1. septembar 2015.

Od kompanije TP-Link, renomiranog kineskog proizvođača mrežne opreme i pratećih uređaja, ovog puta na testu imali smo jedan Range Extender koji nosi oznaku RE200 i jedan Wi-Fi USB adapter koji nosi ime Archer T2U. Radi se o uređajima izrađenim po standardu 802.11ac, sa mogućnošću rada na frekvencijama od 2,4 i 5 GHz, koji su takođe kompatibilni i sa starijim verzijama te porodice bežičnih standarda (802.11a/b/g/n).

Uz Wi-Fi adapter Archer T2U, u pakovanju stiže CD sa drajverima, softverom i uputstvima u PDF formatu, kao i kratko i opširno uputstvo u štampanom obliku. Kućište adaptera izrađeno je od crne plastike presvučene providnom koja ima sjajnu završnicu, što uređaju daje elegantan izgled. Pored toga što je modernog dizajna, izuzetno je malih dimenzija za jedan 802.11ac adapter, što ga čini još primamljivijim. Za signalizaciju statusa zadužena je jedna tirkizno zelena LED, dok se za napajanje i prenos podataka brine jedan USB 2 konektor. Unutrašnjost krasi jedna omnidirekciona antena, a adapter može raditi u Ad-Hoc i Infrastructure režimu rada. Što se tiče softvera koji stiže uz uređaj, predviđen je samo za Windows operativni sistem. Za instalaciju su raspoloživi drajver i konfiguracioni programčić, gde je omogućeno da se po potrebi može instalirati samo drajver (za nas koji ne volimo dodatni bloatware). Ukoliko se ipak odlučimo za korišćenje konfiguracionog programčića, imaćemo nekoliko tabova sa opcijama, kao što su: Status, WPS, Network, Profile i Advanced, gde se može po potrebi upravljati naprednijim opcijama.

Prvenstvena namena ekstendera RE200 je produženje dometa postojeće bežične mreže, mada se može konfigurisati i za druge namene. Pored produženja bežične veze prosleđivanjem signala bežično, za produženje se može istovremeno koristiti i ugrađeni LAN port, što je korisno ako postoji potreba za povezivanjem jednog ili više dodatnih žičnih uređaja (pomoću dodatnog sviča, recimo).

U paketu, pored ekstendera, stiže jedan LAN kabl (RJ-45 na RJ-45), CD sa uputstvima u PDF formatu, kao i kratko štampano uputstvo. Kućište uređaja izrađeno je od kvalitetne bele plastike sa sjajnom završnicom. Modernog je dizajna, sa reljefnom površinom koja se sastoji od iskošenih kockica. Ovakav dizajn se fino uklapa u enterijer ljudima koji vole da im tehnika pored funkcionalnosti u stan donese i malo šmeka. Uređaj za napajanje koristi standardnu šuko utičnicu (koja je integrisana u njega), a od konektora ima još i LAN port (100 Mbit/s, RJ45). LED sekcija se sastoji od šest višebojnih dioda koje prikazuju status 5 GHz veze, 2,4 GHz veze, Wi-Fi aktivnosti, LAN aktivnosti, napajanja i WPS-a, od kojih je WPS LED u sklopu samog WPS dugmeta. Ostale diode su prekrivene providnom mat plastikom, što im daje zanimljiv izgled, a od hardverskih prekidača pored WPS tastera tu je i Reset taster.

Uređaj se može se podesiti na dva načina: preko WPS-a ili putem brauzera. WPS konekcija je brza i laka, ukoliko je ruter na koji se kačimo podržava - pritisne se WPS taster na ruteru i odmah zatim na ekstenderu i veza se ostvaruje skoro trenutno. Podešavanje iz brauzera zahteva povezivanje sa ekstenderom bežično ili putem kabla. Nakon toga, kroz web čarobnjak nameštaju se osnovna podešavanja - bira se SSID rutera na koji se povezuje i ukucava lozinka. Nakon podešavanja, potrebno je ekstender pomeriti na lokaciju do koje signal treba da se dobaci. Ukoliko je veza između rutera i ekstendera loša, to će biti prikazano na signalnoj LED sekciji (crvena boja). Ukupan domet zavisi od dometa ekstendera i dometa rutera na koji je zakačen. Range Extender se može naknadno podesiti da ne bude identičan klon postojećeg rutera. Primera radi, mogu mu se promeniti SSID-evi da bi se znalo da li se kačimo na 2,4 ili 5 GHz AP, dok ostala podešavanja poput lozinke ostaju ista, što je vrlo korisno. Takođe, može se birati veza kojom će komunicirati uređaji povezani na LAN Extender sa ruterom čija se veza „produžava” (2,4 ili 5 GHz), uključiti opcija AP Isolation (onemogućava da se međusobno „vide” klijenti povezani na Wi-Fi) i ugasiti LED (ko voli mrak, razumeće zašto).

Od testova za ovaj uređaj uradili smo dve standardne baterije testova - test dometa i test protoka. Na testu dometa uređaj se pokazao solidno. Pokrio je tri sprata prosečne kvadrature stana bez mrtvih tačaka, s tim da je on bio lociran u centralnoj tački na srednjem spratu. Za potrebe ovog testa korišćen je netbook računar sa USB donglićem T2U. Moramo samo napomenuti da je bežični signal dosta osetljiv, i da se mogu postići nešto bolji, ali i nešto lošiji rezultati od ovih u zavisnosti od situacije. Kada je u pitanju test brzine prenosa podataka pri slanju i prijemu, bilo nam je bitno da proverimo WLAN na LAN vezu ali i WLAN na WLAN, s obzirom na to da je u pitanju dosta jača veza (433 Mbit/s). Na testu protoka informacija sa WLAN-a na LAN postignute brzine prenosa kretale su se oko 10 MB/s za preuzimanje, dok su se za slanje kretale oko 8,3 MB/s. Za potrebe ovog testa koristili smo jedan desktop računar povezan na ekstender kablom kategorije pet pri registrovanoj brzini od 100 Mbit/s i jedan AiO (All in One) računar na ekstender povezan bežičnom karticom T2U pri registrovanoj brzini od 433 Mbit/s. Što se tiče protoka informacija sa WLAN-a na WLAN, postignute brzine prenosa kretale su se oko 7,7 MB/s za preuzimanje, dok su se za slanje kretale oko 5,6 MB/s. Za potrebe ovog testa koristili smo jedan desktop računar povezan na ekstender Wi-Fi karticom T2UH (SK 7/2015) pri registrovanoj brzini od 433 Mbit/s i jedan AiO računar na ekstender povezan T2U Wi-Fi modulom pri registrovanoj brzini od 433 Mbit/s.

S obzirom na pristojne rezultate testova, dosta korisnih opcija, ali i dobar vizuelni izgled koji ovi uređaji imaju, možemo ih preporučiti za korišćenje kod kuće i u kancelariji za potrebe surfa i prenosa manjih količina podataka među povezanim uređajima.


TP-Link Archer T2U
Standard:
802.11ac (433 Mbit/s, 5 GHz)
Ostalo:
802.11n (150 Mbit/s, 2,4 GHz), unazad kompatibilan sa 802.11a/b/g/n, omnidirekciona antena, snaga signala <20 dBm (EIRP), DBPSK, DQPSK, CCK, OFDM, 16-QAM i 64-QAM modulacija, Ad-Hoc i Infrastructure režim rada, Wireless Security 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, 802.1x, USB 2, dimenzije 41 × 19,5 × 8,7 mm
TP-Link RE200
Standard:
802.11ac (433 Mbit/s, 5 GHz)
Ostalo:
802.11ac (300 Mbit/s, 2,4 GHz), unazad kompatibilan sa 802.11a/b/g/n, 100 Mbit/s LAN (RJ45), tri interne antene, snaga signala <20 dBm (EIRP), prosečna potrošnja 6,5 W, Range Extender i Reset tasteri, WMM (Wi-Fi Multimedia), Wireless statistika, Domain Login funkcija, Wireless Security 64/128/152-bit WEP i WPA-PSK / WPA2-PSK, dimenzije 110 x 65,8 x 75,2 mm
Proizvođač:
TP-Link
Kontakt:
Nebo ITS
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama