TEST RUN
Screen2EXE 3.6
Vladimir PISODOROV
1. maj 2014.

Šta se očekuje od besplatnih programa za snimanje desktopa? Uglavnom samo da nekako dođu do cilja i korisnicima ponude snimak na kojem će se „nazirati” dešavanja. Nimalo lako nije izraditi alat za ovu namenu pa autori često napredne opcije čuvaju za komercijalne verzije koje dostižu astronomske cifre. Screen2EXE u celu priču „upada” sa nekoliko kečeva u rukavu...

Snima desktop, ali i edituje materijal

Program je izuzetno jednostavan za korišćenje, besplatan je, a nudi kako snimanje u full screen režimu, tako i beleženje dešavanja u naznačenim prozorima, odnosno delu desktopa koji sami obeležite mišem. Po pokretanju programa nalazite se u sekciji Record čijom radnom formom dominira preview prikaz sadržaja desktopa. Ukoliko kliknete na dugme Start Recording hvataće se sadržaj celog desktopa i to u naročitom Quick režimu rada koji podrazumeva framerate od četiri sličice u sekundi. Korisnicima su na raspolaganju još tri mogućnosti u ovom departmentu - Slow, gde je framerate 1 FPS; Normal koji barata sa dve sličice u sekundi i Fast kod kojeg je broj „uhvaćenih” sličica u direktnoj razmeri s tipom posla koji obavljate i jačinom prisutnog hardvera. Na modernim mašinama, Screen2EXE u ovom režimu ne bi trebalo da ima problema sa beleženjem materijala framerateom od 30 sličica u sekundi. Inače, autori programa kažu da je program osmišljen kao pomagalo u slučajevima kada je potrebno izraditi kratke video-klipove čija dužina ne prelazi 60 minuta. Ovde se moramo zadržati još malo i pojasniti neke stvari. Naznačeni framerate je provizornog karaktera i odnosi se na krajnje slučajeve upotrebe. U praksi, Screen2EXE je u režimu Slow pravio snimke sa framerateom od 15 sličica u sekundi, što je i više nego dovoljno kada spremate materijal za neku prezentaciju, pa čak i TV emisiju. Dalje, svaki klik mišem na ekranu rezultuje specijalnim efektom na snimku koji se pojavljuje u zoni klika - oko samog kursora. Drugo, program ima i mogućnost snimanja audio-komponente, ali ona nije vezana za What You Hear izvor, već isključivo mikrofon. Autori su ovim potezom jasno odredili kome je Screen2EXE namenjen i to je sasvim u redu.

Postupak snimanja desktopa može se pauzirati pritiskom na funkcijski taster ’F9’, dok se pritiskom na taster ’F10’ sesija zaustavlja. Ukoliko želite, materijal odmah možete da snimite na hard disk, ali će vas program iznenaditi ponudom da uhvaćeni materijal obradite. Naime, Screen2EXE sadrži Edit sekciju koja je puna goodiesa. Sredinom ekrana dominira preview prikaz ispod kojeg je postavljen seekbar koji služi za navigaciju. Da budemo iskreni, navigacija je mogla da bude srećnije osmišljena i trebaće vam vremena da se naviknete na zakonitosti koje su autori usvojili. Bilo kako bilo, na raspolaganju je alat za odsecanje neželjenih delova materijala, potom opcija za ubacivanje slika, rad sa tekstom (u vidu pojašnjenja i naslova), a tu je i mogućnost naknadnog nasnimavanja zvučne podloge. Pretpostavljate, opet preko mikrofona. Posebno su zanimljive opcije Mosaic i Zoom/Focus koje pažnju posmatrača usmeravaju na određeni deo ekrana. U prvom slučaju sve oko ciljane oblasti se zamućuje efektom mozaika (ili bojom), dok se u drugom slučaju ekran zumira na željenu oblast. Sekcija donosi i alate za optimizovanje frejmova, te implementiranje delay efekta. Moramo priznati da su u pitanju stvari koje se ne viđaju tako često kod programa ove namene.

Prilikom snimanja gotovog materijala. Screen2EXE nudi svega nekoliko mogućnosti, što se moglo i očekivati. U ovom departmentu feature je naročiti Stepok Screen Codec 2 (SSCV2) koji je posebno osmišljen da obezbedi visoku kompresiju i očuvanje ulaznog kvaliteta (Zar nisu svi?). S obzirom na to da je program namenjen korišćenju u office uslovima dosta pažnje posvećeno je kvalitetu prikaza teksta koji je kod ostalih vrsta kodeka uglavnom zanemaren. SSCV2 briljira na ovom polju dajući jasan prikaz teksta bez vidljivog zamućenja i pikselizacije. Pri tome, i prikaz grafičkih elemenata je na visokom nivou jer ne dolazi do redukovanja kolorne palete, ali ni izobličavanja/zamućenja prikaza. Što je najlepše od svega, SSCV2 nudi 30 procenata bolji stepen kompresije od klasične LZW metode, dok MPEG „šije” za nekoliko kopalja. Izlazne datoteke su zbog svega rečenog toliko male da se nekad mogu meriti i kilobajtima.

Nažalost, SSCV2 kodek može da se koristi isključivo ukoliko se odabere snimanje u samoizvršnom formatu EXE. Podatak ne treba da vas čudi ako se u obzir uzme ime programa. Alternativno, materijal može da se snimi u formatu AVI (sa ili bez kompresije), odnosno kao FLV ili MPG komplement. Korisniku je na raspolaganju nekoliko šablona preko kojih se šteluje kvalitet na izlazu, mada je samo za format EXE moguće koristiti čitav dijapazon opcija. Naročite opcije enkodovanja postoje i za svaki pojedinačni format, ali su svedene i uglavnom je tu podešavanje rezolucije, te bitratea (opisnim putem). Za napredne korisnike malo, za one neiskusne sasvim dovoljno. Prilikom snimanja materijala u formatu AVI imali smo problem sa detekcijom third party kodeka (uopšte se nisu videli), dok je odabir komplemenata koji dolaze sa Windowsom prošao bez ikakvih problema.

Screen2EXE je sasvim solidan program za snimanje sadržaja desktopa. Možda ne nudi širinu opcija koja se očekuje, ali je mnogo važnije da na izlazu daje pristojan kvalitet. Bitno je i to što se program izuzetno lako koristi i sadrži probrane opcije, pa će odgovarati manje iskusnim korisnicima. Deo za obradu uhvaćenog materijala je čist plus i u ostvarenjima iz klase se jako, jako retko viđa.


Potrebno:
Windows
Veličina:
4 MB, 11,8 MB na HD-u
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
www .screen -record .com /screen2exe .htm
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama