TEST DRIVE
BitFenix Phenom i Prodigy
Malo pakovanje, mnogo opcija
Danilo LUKINOVIĆ
1. maj 2014.

Mini-ITX standard za minijaturne ploče uspostavila je sada već pomalo zaboravljena kompanija Via Technologies 2001. godine za svoje štedljive C3 procesore. Pojava štedljivih procesora drugih proizvođača povećala je zanimanje za ovako malim pločama koje mogu stati u minijaturna kućišta, radi sklapanja HTPC konfiguracije koja može da se „sakrije” u dnevnoj sobi. Sama veličina ploče, i potreba „ozbiljnijih” komponenti za većim naponom i prostorom nije dozvoljavala upotrebu standarda za konfiguracije visokih performansi. Razvoj tehnologije, u kombinaciji entuzijazma „nerdova” prema nečemu što naizgled nema smisla, i dobrog odgovora proizvođača hardvera, naročito velike trojke (Asus, Gigabyte, MSI), donela je na tržište „gejmerske” Mini-ITX ploče, sa ozbiljnim naponskim jedinicama, vrhunskim integrisanim komponentama i PCI-E x 16 slotom za grafičku kartu. Pojava ovakvih ploča, sa sobom logično „vuče” i Mini-ITX kućišta namenjena entuzijastima, i nama su upravo takva dva kućišta „dopala šaka” za ovaj test.

Sa proizvodima kompanije BitFenix, koja je inače posvećena proizvodnji kućišta (i prateće opreme) namenjenih, pre svega, igračima imali smo prilike da se sretnemo prvi (i do sada jedini) put kada nam se na testu našao model Colossus (SK 3/2012), jednako kolosalnih proporcija, sa nekim interesantnim rešenjima. Ovaj put iz Bitfenixa stižu Phenom i Prodigy, dva izuzetno zanimljiva mala kućišta, namenjena entuzijastima koji žele da sastave ozbiljnu konfiguraciju baziranu na Mini-ITX ploči. Pošto je „centralna ćelija”, ili osnova kućišta identična, prvo ćemo se baviti zajedničkim karakteristikama, a razlike ćemo ostaviti za kraj.

Uvek nas obraduje kad vidimo kućište koje je dizajnirano od strane ljudi koji znaju šta rade i imaju ideju šta će korisnik raditi s njim. Kućišta su teška, izrađena od kvalitetnih, čvrstih i „debelih” limova, sa izuzetnom završnom obradom. Razlike između dva kućišta su pre svega u plastičnim elementima. Kao i na modelu Colossus, testirana kućišta imaju „soft touch” finiš na plastičnim maskama, koji podseća na čuvene „gumirane površine” na miševima, deluje kao da privlači prljavštinu (što se nije desilo u toku testa), ali ne ostavlja utisak jeftinoće. Phenom Mini-ITX (postoji i Micro-ATX verzija) je trezvenije i elegantnije kućište, sa suptilnim nagibom prednje maske, što je dovoljno da ne izgleda kao kocka. Prednja maska nema nikakve otvore već podseća na monolit („Odiseja u svemiru”) što neće odgovarati svim korisnicima, ali nenametljiv izgled i dalje deluje dovoljno ubedljivo, i naslućuje se da bi unutra mogla da bude zver, u kravati, i sa dobrim manirima doduše.

Zbog nedostatka otvora ne postoji izlaz za optički uređaj (iako postoji prostor za smeštaj jednog), što će odbiti mnoge korisnike, ali kako je era optičkih uređaja pri kraju, verujemo da postoje korisnici koji bi želeli kućište čije linije ne kvari čak ni otvor za optički uređaj (potpisnik ovog teksta je među njima). Eleganciji doprinosi i premeštanje tastera za uključivanje i restart, USB 3.0 i audio-konektora na bočnu stranu (na oba modela). Sa strane maske nalaze se otvori za uvlačenje vazduha, koji su prekriveni perforiranim limom (bez filtera).

Prodigy sa druge strane „puca” direktno na mlađu igračku publiku. Ćelija, kako smo je nazvali, na gornjoj i donjoj strani ima plastične „drške” i podseća na Mac računare. Ove drške sa donje strane predstavljaju osnovu pa je kućište malo „klimavo”, mada ne zabrinjavajuće, naročito kad ga „napunite”. S druge strane elegantni „brat” Phenom ima velike gumene stope, što ga čini savršeno stabilnim. Prednost modela Prodigy ogleda se u perforiranoj bočnoj strani, gde se nalazi grafička karta, i omogućava veći dotok vazduha. Takođe prednja maska sadrži otvor za 5,25-inčni uređaj. Mana maske ovog modela su minijaturni otvori za uvlačenje vazduha, na sreću postoji verzija sa „bušnom” maskom. Prodigy je raspoloživ u različitim bojama za modere i ekscentrike, pride ovaj model u marketinške svrhe koristi i Nvidia.

Da se vratimo na zajedničku osnovu ovih modela. Naizgled skromne dimenzije kriju izuzetne mogućnosti rasporeda i ugradnje hardvera i hlađenja. U kućišta je moguće smestiti ukupno šest hard diskova od 3,5 inča. Dva odvojena kaveza imaju kapacitet tri, odnosno dva hard diska. Veći se može ukloniti bez alata, ali kada je u kućištu može da se pomera napred-nazad (malo) što nam se ne dopada. Manji kavez je pričvršćen šrafovima za kućište, kao i kavez za 5,25-inčni uređaj. Šesti hard disk može se smestiti u prostor za montažu 5,25” uređaja, Prodigy ima samo rupe na odgovarajućem mestu, dok se uz Phenom dobija i konverter za 3,5” i 2,5”, što je u neku ruku logično, jer ovaj model nema „izlaz” za optički drajv. Nosači hard diskova u kavezima su „obični” i izrađeni od jeftinije plastike, ali ulivaju poverenje. Svaki od ovih nosača ima rupe za montažu 2,5-inčnih uređaja.

Kada smo već kod ove „veličine”, ukanjanjem kaveza ostaće prostora za montažu do pet HDD ili SSD uređaja. Dva na nosaču ploče i „oklopu” napajanja, dva na plastičnoj „mreži” iza bočne strane, i jedan na mestu gde su „bili” kavezi. Uklanjanje svih kaveza omogućava ugradnju čak i ambicioznijeg vodenog hlađenja, koje neće doći u koliziju sa 2,5-inčnim hard diskovima. Nažalost, Mini-ITX ploče retko imaju više od četiri SATA konektora, pa nećete biti u mogućnosti da potpuno iskoristite „skladišni potencijal” ovih modela.

Mogućnosti hlađenja su takođe impresivne, s obzirom na veličinu. Fabrički se isporučuju dva tiha ventilatora od 120 mm (napred i nazad). Zadnji je moguće zameniti sa jednim od 140 mm, dok prednja strana ostavlja mogućnost ugradnje dodatnog ventilatora prečnika 120 mm, ili ga zameniti ventilatorom prečnika 140/180/200/230 mm. Na gornju stranicu moguće je postaviti dva ventilatora prečnika 120 mm ispod „mreže” sa filterom koja se može ukloniti radi čišćenja. Otvor za uvlačenje vazduha u napajanje takođe ima filter za vazduh, a obezbeđeni su i gumeni odbojnici koji smanjuju vibracije napajanja. Iako prostora za napajanje ima dovoljno, u ovako mala kućišta ne mogu se smestiti „XL” napajanja, pa preporučujemo upotrebu modularnog rešenja.

Slotova za proširenje ima ukupno dva, mada će u konfiguraciji koja će se koristiti u ovakvom kućištu oba zauzeti grafička karta sa masivnim hlađenjem (osim ako je vodeno). Treba imati na umu da je prostor tek neki milimetar veći od dva slota, i samim tim nema prostora za mnoge grafičke karte sa „custom” hlađenjem. Dužina karte sa druge strane ne bi trebalo da vas brine, uklanjanjem kaveza dobija se prostor dužine 320 mm, što je dovoljno i za Radeon R9 295X2.

Ukoliko želite da napravite „malo čudovište” bazirano na Mini-ITX ploči, kućišta iz Bitfenixa trebalo bi da vam uđu u uži izbor. Iako ne spadaju u jeftinija sa cenom od oko 80 evra, smatramo da kvalitet izrade, mnoštvo opcija, i poseban šmek opravdavaju koji evro više u odnosu na konkurenciju, koja je u ovom segmentu na našem tržištu ionako mala.


BitFenix Phenom Mini-ITX
Broj slotova:
1 x 5,25”, do 6 x 3,5”, do 9 x 2,5”
Ventilatori:
2 x 120 mm, mogućnost ugradnje ukupno 5 ventilatora od 120 mm ili kombinacije dva 120 mm i 140(2)/ 180/200/230 mm
Ostalo:
filteri za vazduh (mrežice) na gornjoj stanici i ispod napajanja, 2 x USB 3.0, konektori za slušalice i mikrofon
BitFenix Prodigy
Broj slotova:
1 x 5,25”, do 6 x 3,5”, do 8 x 2,5”
Ventilatori:
2 x 120 mm, mogućnost ugradnje ukupno 5 ventilatora od 120 mm ili kombinacije dva 120 mm i 140(2)/ 180/200/230 mm
Ostalo:
filteri za vazduh (mrežice) na gornjoj stanici i ispod napajanja, 2 x USB 3.0, konektori za slušalice i mikrofon
Proizvođač:
BitFenix
Kontakt:
MID9
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama