TEST DRIVE
HP ProBook 450
U Envy stilu
Branko MAKSIMOVIĆ
1. avgust 2013.

Kada nam je novi HP ProBook stigao na test, odmah smo pomislili na jedan od web sajtova na kojima se mogu videti špijunske fotografije novih modela automobila. Tokom testiranja, proizvođači obično „zakamufliraju” farove i druge delove karoserije koje bi prolaznicima otkrile specifičnosti novog dizajna koji se ne sme videti pre nego što automobil bude zvanično predstavljen. Tako je i naš HP ProBook došao bez ikakvih obeležja: bez oznaka, bez nalepnica na kojima bi kupci odmah mogli da shvate o kojoj se klasi računara radi, kada ga vide u radnjama potrošačke elektronike. Blanko nalepnice na mestima na kojima će se jednom naći one „prave”, smeštene su na svoje pozicije, a kodna imena hardverske specifikacije, veličine puškica kakve smo štampali u srednjoj školi, ispisana su sitnim fontom na gornjem poklopcu novog ProBooka.

HP je novoj seriji ProBook računara dao vizuelni identitet najviše, Envy klase. Tastatura i blago ulegnuće koje formira okvir, kao i uniformna staklena površina preko ekrana, podsećaju na Appleove MacBook Pro računare, a onda, naravno i na HP-ove Envy modele. Ipak, ProBook je konstrukcijski i dalje daleko od „all-unibody” nivoa koji krasi Envy modele. Ako znamo da su više klase ProBook i EliteBook prenosnika izrađivane od aluminijuma i magnezijuma, a niže od polikarbonata, mogli bismo da se kladimo i u to da je ProBook 450, koji je tema ovog teksta, izrađen upravo od istog materijala - od plastike. Kako nismo imali apsolutno nikakve dodatne informacije o modelu koji smo testirali, sud smo dali na osnovu decenijskog iskustva u druženju sa baš ovakvim prenosnicima. Setili smo se da su dva računara koje smo privatno koristili nosili oznaku ProBook 4530S i koji su spolja izgledali praktično identično. Međutim, model sa Core i7 procesorom je bio izrađen od aluminijuma i magnezijuma, a njegov brat blizanac sa Pentium procesorom iz iste Sandy Bridge generacije - bio je izrađen od plastike. HP se potrudio da ProBook koji smo testirali izgleda više nego pristojno i da, bez obzira na klasu kojoj pripada, ima kvalitetnu i izdržljivu konstrukciju.

ProBook 450 dolazi u raznim konfiguracijama, a model koji smo testirali bio je sa dvojezgarnim Pentium 2020M procesorom koji radi na 2,4 GHz i ima TDP od čak 35 W, a pripada Ivy Bridge generaciji (22 nm). U praksi je nešto sporiji od Core i3 procesora iste generacije i nešto brži od popularnog Pentium B980 CPU-a iz prethodne, Sandy Bridge generacije. Ako bismo ga poredili sa konkurentom, mogli bismo da kažemo da je u rangu sa AMD A8 3500M APU-om koji ima identičan TDP, ali dosta ozbiljniju integrisanu grafiku. Standardnih 4 GB DDR3 radne memorije instalirano je u vidu modula, pa ga je lako proširiti na 8 GB, što bi donelo i blago ubrzanje, jer bi se aktivirao Dual Channel režim rada. Ugrađen je standardni hard disk kompanije Toshiba, kapaciteta 320 GB.

Nažalost, nije iznenadila ni radna rezolucija LG TN-Film matrice, 1366 x 768 piksela. I ovoga puta ponovićemo da je to rezolucija koja je odavno postala standardna za ekrane mobilnih telefona više srednje klase koji imaju dijagonalu od 4-5 inča i da gruba pikselizacija slike i manjak prostora na desktopu zaista počinje da smeta. Istina, do pre nekoliko godina, možda je i bilo dovoljno, ali operativni sistemi, aplikacije, ali i navike i potrebe korisnika se menjaju. S obzirom na to da je razlika u ceni ovog i Full HD displeja između 12 i 15 dolara (i to u korist kvalitetnije IPS tehnologije, ne samo rezolucije), ovo HP-u moramo uzeti kao jednu od mana za laptop koji žele da prodaju u drugoj polovini 2013. i tokom 2014. godine, u kojoj će se pojaviti tableti sa 4K rezolucijom. Utisak donekle popravlja veoma dobar touch senzor koji je „instaliran” preko stakla iznad matrice. Windows 8 brzo i precizno reaguje na njega, pa je prava šteta što rezolucija nije nešto veća, ali i što sam računar nije malo živahniji.

Da se radi o beta verziji proizvoda podsećao nas je i sam Windows 8, koji je konstantno prikazivao reči „test mode”, kao i bagovitost aplikacije za finger-print ID, koja je povremeno znala da „zaboravi” kako izgledaju otisci prsta jedinog vlasnika računara. Uz standardni DVD ROM i veoma dobru web kameru, računar se može pohvaliti i standardnim D-Sub, HDMI i LAN konektorima, kao i sa četiri USB priključka (dva u verziji 3.0).

Na testu se ponašao baš onako kako bismo očekivali od sistema čije su performanse u rangu sa Core i3 procesorom, pa nije bilo iznenađenja. Kada je HP ProBook sa Envy „fejsliftom”, moramo reći da jedva čekamo da vidimo jače modele, koji će ispod haube imati Haswell procesore, moćnu grafiku i Full HD ekran.

Performanse
PCMark 7 Score3984
3DMark Vantage CPU Score4295
SiSoft Sandra Pro 2013: CPU Dhrystone [MIPS]35118
SiSoft Sandra Pro 2013: Memory [GB/s]8.78
SiSoft Sandra Pro 2013:HDD [MB/s]69.53
HDTune: Avg. Read [MB/s]70.91
HDTune: Avg. Write [MB/s]68.15
Grafičke performanse
FutureMark 3DMark Vantage, 720p2611
FutureMark 3DMark 11 Score, 720p627
Trajanje baterije
Maksimalno opterećenje (100% osvet.)151 min
Office (100% osvet.)234 min
Net (50% osvet.)340 min

Procesor:
Intel Pentium 2020M, 2,4 GHz
Čipset:
Intel HM76
Memorija:
4 GB DDR3 1600 MHz
Hard disk:
320 GB, Toshiba MQ01ABF032 7 MMH 5400 rpm
Grafika:
Intel HD4000
Ekran:
15,6 inča, 1366 x 768 piksela, TN Film LG sa touch screen staklom
Zvuk:
Intel High Definition Audio
Wireless/bluetooth:
Intel Wireless N2230 (802.11b/g/n) / ima (4.0)
Konektori:
VGA / D-Sub, LAN, HDMI, 2 x USB 2.0, SDXC čitač kartica, 3,5 mm audio-ulaz, 3,5 mm audio-izlaz, 2 x USB 3.0
Baterija:
6-cell Li-ion 47 Whr
Dimenzije/masa:
375 x 256 x 22,8 mm / 2,3 kg
Softver:
Microsoft Windows 8 32-bit
Dodatno:
1 MPix front web kamera, LiteON CMOS
Proizvođač:
HP
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama