TEST RUN
Reboot-To 1.2.4.9
Vladimir PISODOROV
1. jul 2013.

Program se koristi direktno iz systraya
Kada smo prvi put čuli za Reboot-To automatski smo pomislili da se radi o alatu koji uvodi red u boot sekvencu računara. U glavi nam je prošlo kako ovaj program lako razvrstava 73 različite Linux distribucije, po godištu poređane instalacije Windowsa, pa čak ume i da žonglira s naročitim bootloaderima. Međutim, „problem” podizanja operativnog sistema ovde se gleda iz sasvim drugog ugla, krajnje neuobičajenog, dodaćemo.

Kompanjon za rebootovanje?

Reboot-To je zapravo prva pomoć onim korisnicima koji na hard diskovima gaje nekoliko operativnih sistema. U kom obliku? Jednostavno, program omogućava da se bez aktiviranja sistemske reboot sekvence računar resetuje i podigne izabrani OS. Ono što je najvažnije ogleda se u činjenici da se na taj način u potpunosti preskače ustanovljeni boot meni, da nema čekanja, potrebe za odabirom operativnog sistema, već se direktno obavlja njegovo učitavanje.

Iz BCDEditora vrši se odabir podrazumevanog operativnog sistema, promena naziva, odnosno vreme do automatskog podizanja sistema
Zanimljivo je što se program nakon instalacije smešta u systray odakle se i pristupa njegovim resursima. Desni klik mišem pozvaće meni u kojem je potrebno naći sekciju Operating Systems, izabrati OS i potom overiti opciju (prva je na spisku) Reboot Now. Postoji mogućnost da se poslednji korak preskoči tako što ćete iz sekcije sa setovanjima izabrati opciju Reboot on Selection. Ona služi da se sistem automatski resetuje nakon odabira operativnog sistema iz menija programa. Inače, kada smo već kod podešavanja, treba reći da ih Reboot-To praktično nema. Pored pomenutog možete postaviti podizanje programa zajedno sa sistemom, odnosno čekirati opciju koja će narediti naročitoj rutini da redovno proverava ima li na oficijelnom sajtu apdejta za program ili ne. To je bukvalno sve!

Kada su propratne funkcionalnosti u pitanju, ovo ostvarenje ne nudi puno toga. Na raspolaganju je isključivo sekcija Information koja je zadužena za davanje nekih osnovnih podataka o podignutom operativnom sistemu. Na primer, možete saznati njegov pun naziv, arhitekturu procesora za koji je namenjen, verziju, putanju sistemskog direktorijuma, vreme podizanja, odnosno koliko dugo računar radi nakon poslednjeg bootovanja. Informacije su krajnje trivijalne ali, eto, možda nekom zatrebaju. Ono što će većini korisnika biti mnogo zanimljivije dolazi u obliku posebnog programa koji se tokom instalacije smešta u odeljak Extras (obratite pažnju da prilikom instalacije čekirate potrebno polje). U pitanju je program po imenu BCDEditor koji služi za manipulaciju boot menijem i žongliranje nađenim unosima. On već liči na klasične alate u žanru i donosi prepoznatljiv dijapazon akcija. Doduše, sve je postavljeno u minimalnim okvirima, ali radi i i te kako može da posluži u kriznim momentima. Iz ovog programa stičete uvid o svim instaliranim operativnim sistemima. Nažalost, redosled pojavljivanja u meniju ne možete da određujete, pa se morate zadovoljiti opcijom reimenovanja naziva, određivanjem podrazumevanog operativnog sistema, odnosno vremenskog intervala (u sekundama) nakon čijeg isteka će doći do podizanja sistema.

Znatiželjnima se nude samo osnovne informacije o operativnom sistemu
Reboot-To je prvenstveno namenjen radu s operativnim sistemima iz Windows familije. Instalacija i rebootovanje moguće je u Visti, „sedmici”, „osmici”, odnosno izdanju Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2012. Od Linuxa podržan je samo Ubuntu („običan” i Server), ali isključivo u modusu rebootovanja. Instalacija za sada nije podržana. Program je besplatan i iako ne smatramo da je preterano koristan poslužiće onima koji imaju potrebu za čestim „skakanjem” iz sistema u sistem. Ako ništa drugo, uštedeće im nešto dragocenog vremena.


Potrebno:
Windows
Veličina:
1 MB, 1,3 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
sysfunctions .com /shop /reboot -to
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama