TEST JOY<>
092019<><>

Sharkoon Skiller SGM2 i SGK4

BIC brijači

U prošlom broju imali smo prilike da testiramo Sharkoon kućište i ako ste pročitali opis, videli ste da je na nas ostavilo veoma pozitivan utisak. Ova marka proizvodi i periferije, i to pod igračkom produženicom Skiller, čiji proizvodi kombinuju već viđeno u igračkom svetu, sa pristojnim opcijama i kvalitetom izrade.

Nazivi proizvoda uopšte nisu kriptični (proizvođač, namena, tip uređaja, numerička oznaka). Dakle, „igrački, miš, drugi” SGM2 je njihovo viđenje plug-and-play „glodara” koji fizički izgled i proporcije duguje legendarnom Intellimouse modelu. Kvalitet upotrebljenih materijala i završne obrade prevazilaze cenovni rang u kome SGM2 obitava (o tome kasnije). Slično A4Tech miševima koje smo opisali u pretprošlom broju, gornja površina je premazana slojem gume, koji ne privlači toliko otisaka prstiju i prljavštine. Bočna površina je blago reljefna, što sprečava proklizavanje. Kabl je relativno tanak, s obzirom na tendenciju proizvođača modernih igračkih periferija da za povezivanje koriste visokonaponske kablove. Ne dopada nam se što je kabl krut, ima tendenciju da zadržava oblik i da se kači za predmete na stolu.

Osnovni tasteri imaju jasan hod i predvidljivu tačku aktiviranja. Proizvođač navodi pet miliona klikova radnog veka za prekidače ispod osnovnih tastera. Bočni su nešto slabiji i postavljeni su bliže prednjem delu. U zavisnosti kako držite miš, nalaziće se odmah ispod palca ili suviše napred i naprezaće ruku ako ih koristite stalno. Skrol je odličan, precizan je, udoban i sa jasnim koracima. Iza skrola nalazi se taster za promenu rezolucije. SGM2 je opremljen optičkim senzorom maksimalne rezolucije 6400 tačaka po inču. Nije naveden tačan model, ali se iza elektronike sigurno krije sveprisutni Pixart. Tasterom može da se podesi jedna od četiri vrednosti: 400, 1200, 3200 i 6400. Sa donje strane miša nalazi se taster za kontrolu svetlosnih efekata. Moguća je isključivo promena šest predefinisanih efekata ili isključivanje osvetljenja. Na sreću, efekti nisu preterano napadni, jer se manifestuju samo kroz traku koja „teče” obodom miša. Izabrana rezolucija se takođe identifikuje promenom boje osvetljenja logoa proizvođača.

Sharkoon SGM2 se na testu pokazao veoma dobro, ali smo imali problem sa redakcijskom „izakanom” platnenom podlogom sa kojom je jednostavno odbijao saradnju, pa imajte u vidu da možda „podiže nos” na prljavije podloge. Cena ovog modela na našem tržištu se kreće oko 2000 dinara, što ga čini jednim od najboljih igračkih glodara za ovako malo novca.

Slično mišu i SGK4 predstavlja proizvod iz kategorije „više za manje”. Nenapadan, ali „svemirski” izgled jasno daje do znanja na koju publiku Sharkoon „puca”. Pored osnovnog rasporeda tastera, iznad funkcijskih nalaze se i dve grupe od po četiri tastera – za izbor profila i za izbor svetlosnih efekata. Tastatura je bazirana na membranskim tasterima, ali ima specifičan, mekan hod tastera i zahteva prilagođavanje od nekoliko dana. Proizvođač je uspeo da stilizovani deo sa prednje strane, koji je ugostio urezan logo i naziv marke, produži dovoljno da se dobije upotrebljiv oslonac za šake. Kabl je debeo, obložen tkaninom i dovoljno fleksibilan da neće tražiti društvo među okolnim predmetima. Prisutna je još jedna česta karakteristika novijih (pre svega jeftinih) igračkih tastatura – otvori za drenažu.

Softver je jasan, pregledan i napunjen opcijama. Moguća je promena funkcije skoro svih tastera (funkcijski, dodatni, kursorske strelice, ’Windows’ i ’Fn’ tasteri ne mogu da promene funkciju). Makroeditor je takođe pregledan, sa jasno obeleženim opcijama. Opcija za podešavanje osvetljenja nema previše, ali je među njima najvažnija. Možete da izaberete samo jednu boju, bez efekata!

Na domaćem tržištu Sharkoon SGK4 košta oko 4000 dinara. To je nešto više od slične jeftinije konkurencije, ali verujemo da od mnogih nudi više. Problem, uslovno rečeno, predstavlja činjenica da za ovaj novac mogu da se pronađu jeftiniji modeli „velikih” proizvođača. Prvi primerci Sharkoon Skiller periferija ostavili su odličan utisak, a agresivnom cenovnom politikom, i onime što se za traženi novac dobija, svakako će naći kupce.

Danilo LUKINOVIĆ

 
 NA LICU MESTA
Gamescom 2019, Keln, Nemačka

 TEST JOY
Sharkoon Skiller SGM2 i SGK4
Šta mislite o ovom tekstu?

 JA, IGRAČ
Bluz, horor, čir i Unity

Sharkoon Skiller SGM2
Senzor:
optički, maks. rezolucija 6400 tpi
Broj tastera:
5 + scroll, taster za promenu rezolucije i taster za promenu svetlosnih efekata
Ostalo:
kabl dužine 1,8 m, USB veza

Sharkoon Skiller SGK4
Osnovno:
106 tastera + 8 tastera za izbor profila i osvetljenja
Ostalo:
mogućnost promene funkcije skoro svih tastera, podešavanje i snimanje makroa, kontrola i podešavanje pozadinskog osvetljenja, podešavanje brzine odziva tastature i tastera
Proizvođač:
Sharkoon
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera