TEST DRIVE<>
082019<><>

Sharkoon TG5 RGB

Prebacio normu

Mada nije naročito poznat na našim prostorima, Sharkoon je zapravo jedan od starijih evropskih brendova. Kućišta su najznačajniji deo njihove ponude, a od nedavno mogu da se nađu i na našem tržištu. Sharkoon spada među one proizvođače koji iz kineskih megafabrika uzimaju gotove proizvode i brendiraju ih. Posledica toga je da može da vam se učini da ste neko kućište već videli, što je slučaj i sa TG5. Samo po sebi to nije problem jer to isto čine i velike kompanije kao što su Thermaltake, Corsair ili Antec.

Konkretan model na ovom testu predstavlja uobičajeno moderno Mid Tower kućište više srednje klase. Kilogrami kaljenog stakla, otvoren unutrašnji prostor, RGB osvetljenje – sve je tu. Ono što nam se dopada i što odmah upada u oči jeste natprosečno čvrst i dobro obrađen lim konstrukcije. Od plastike, takođe natprosečnog kvaliteta, izrađena je samo prednja maska i stope, koje imaju gumene uloške, pa TG5 neće lako da se pomera, bez obzira na uticaje kakvog mladunca, dvonožnog ili četvoronožnog. Maska je zatvorena sa prednje strane komadom kaljenog stakla, a za dovod svežeg vazduha zadužene su „škrge” sa njenih strana, širine oko jednog centimetra, sa plastičnom mrežicom kao filterom za prašinu. Iako je dovod vazduha otežan, a pritisak oboren, jer je estetski utisak prioritet, otvori su širi nego na mnogim kućištima, a ventilatori su postavljeni iza njih, pa je i protok vazduha iznad proseka za ovakav tip kućišta. Gornja strana maske ugostila je poveći ’uklj/isklj’ taster i majušni ’reset’, audio-konektore i po dva USB porta po 2.0 i 3.0 standardu. Gotovo cela gornja strana je „izbušena”, ali i pokrivena metalnom mrežicom.

Unutrašnji prostor je dobro projektovan, a Sharkoon se potrudio da malo oplemeni vizuelni identitet i iznutra. Lim koji odvaja prostor za napajanje i hard-diskove ima „škrge” na gornjoj i bočnoj strani. Svrha ovih otvora je pre svega estetska, dodajući zanimljivu notu unutrašnjem prostoru, ali im je položaj takav da usmeravaju vazduh na kavez sa hard-diskovima, te mogu u nekoj meri da pomognu i hlađenju. Logo kompanije ispupčen je na bočnom limu, a dodatni vizuelni utisak unutrašnjeg prostora uokviruje blago hrapav finiš koji dodaje utisak izdržljivosti i kvaliteta. Cela konstrukcija je izuzetno čvrsta i sve ivice i otvori su zaobljeni i obrađeni. Sprovođenje kablova rešeno je na interesantan način: noseći lim ne ide celom dužinom kućišta, već je za njega zanitovan manji na kom se nalaze nosači uređaja formata 2,5 inča; ovaj lim je blago izlomljen, što ostavlja prostor za sprovođenje kablova i direktno povezivanje pomenutih uređaja. Postoje i dva otvora u vrhu, iznad ploče za naponske kablove, a „bazen” za backplate je dovoljno veliki za sve postavke hlađenja.

Sharkoon TG5 ima standardnih sedam slotova za kartice, ali je omogućena i vertikalna ugradnja grafičke karte. Zbog ovoga je prostor za vazdušne hladnjake za procesore povećan na 167 milimetara. Sa druge strane, grafičke karte mogu da se baškare u slobodnom prostoru od preko 400 milimetara sa ugrađenim ventilatorima.

Proizvođač navodi da u TG5 mogu da se ugrade do tri uređaja formata 3,5 inča: jedan se montira na dno kućišta, a preostala dva zauzimaju plastične fioke u, takođe plastičnom, odvojivom kavezu. Fioke imaju otvore i za uređaje formata 2,5 inča, ali oni moraju da se zašrafe, dok za standardne hard-diskove od 3,5 inča postoje „klinovi” koji odgovaraju bočnim otvorima za šrafove na ovim uređajima. Još dva uređaja formata 2,5 inča mogu da se smeste u dva metalna nosača. Oni mogu da se postave na lim koji deli unutrašnji prostor ili sa zadnje strane nosećeg lima. Dakle, mogućnosti ugradnje uređaja za skladištenje podataka pokrivaju potrebe većine korisnika, ali nisu iznad proseka.

Kućište ima četiri ugrađena ventilatora prečnika 120 milimetara, što je veoma dobro za fabričku postavku. Tri ventilatora se nalaze iza prednjeg stakla, dok se četvrti nalazi na zadnjoj strani. Kako je gornja strana „otvorena”, ispod nje je moguće smestiti do tri ventilatora prečnika 120 milimetara ili dva prečnika 140 milimetara. Fabrički ventilatori su tihi, ali „guraju” solidnu količinu vazduha, naročito ako se uzme u obzir ograničen dotok vazduha. Malo smeta blizina ventilatora na prednjoj i gornjoj strani jer će, ukoliko napunite kućište ventilatorima, gornji „preuzeti” vazduh sa prednjih i sprovesti ga van kućišta pre nego što stigne da ohladi komponente. Na prednjoj strani je moguća ugradnja 360 radijatora debljine do 40 milimetara, dok je prostor između gornje stranice i ploče suviše mali, pa bi došlo do kolizije sa naponskom sekcijom i/ili memorijskim modulima. Na testu smo imali RGB verziju kućišta. Svi ugrađeni ventilatori imaju RGB LED osvetljenje, a u pakovanju su se našli i jedna LED traka i kontroler za maksimalno šest traka/ventilatora. Ovaj kontroler obezbeđuje napon samo za osvetljenje, pa ventilatori moraju da se povežu na tropinske ili moleks konektore. Osvetljenje podržava softver za kontrolu svih većih proizvođača matičnih ploča, samim tim što ima standardni konektor.

Sharkoon TG5 je čvrsto, dobro projektovano i elegantno Mid Tower kućište. Voleli bismo da je hlađenju posvećeno više pažnje, ali će i ovako izvući više od većine sličnih modela, naročito sa četiri ugrađena ventilatora. Na domaćem tržištu „obična” verzija košta oko 8700 dinara, što je odlična cena za ono što dobijate. RGB tretman podiže troškove na preko 10000, što je po našem mišljenju previše, ali ako ne možete da živite bez šareniša, neće vam smetati dodatni trošak koji bi vam LED traka, kontroler i RGB ventilatori ionako izbili iz džepa.

Danilo LUKINOVIĆ

 
AMD Ryzen 7 3700X i MSI MEG X570 Godlike
Sharkoon TG5 RGB
Šta mislite o ovom tekstu?
Kigston KC 2000 1TB M.2 NVMe SSD
LC-Power Airazor LC-CF-140-PRO-RGB
Xwave B Different i B Online
Dell Inspiron 15 (3584)
LC-Power LC-25U3-15MM i LC-M2-C-NVME
HP Pavilion 15 Gaming (2019)
Iiyama G-Master GB2888UHSU Golden Phoenix
Canyon CND-HBTK7 Wireless Rechargeable Dual-Mode Keyboard
HP OfficeJet Pro 9020
LG 50UM7500PLA
DJI Osmo Action
Tenda AC5 (i AC6)
D-Link DSP-W245
Seat eXS KickScooter
Xplorer Mini i Capriolo City’z
Mademoto City CoCo VII i Super Soco TC

Osnovno:
1 × 3,5”, 2 × 3,5"/2,5” 2 × 2,5”, 2 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, audio-konektori
Ventilatori:
4 × 120 mm RGB, mogućnost ugradnje 3 × 120 mm ili 2 × 140 mm
Ostalo:
podržava ATX, Micro-ATX i Mini-ITX standard, prednja i bočna strana od kaljenog stakla, filteri za prašinu sa strane prednje maske, iznad gornje stranice i ispod napajanja; kontroler RGB osvetljenja za maksimalno šest uređaja, LED traka
Proizvođač:
Sharkoon
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera