LAKI PINGVINI<>
112016<><>

Solus 1.2.0.5

One more time

Oni koji prate vesti iz sveta slobodnog softvera sigurno su do sada čuli za ime Ikey Doherty. On je pre par godina pokrenuo distribuciju SolusOS, baziranu na izmenjenom GNOME2 okruženju i Debianu. Kako je ovo uglavnom bio „one man project” nakon određenog vremena prekinut je rad na distribuciji zbog toga što autor, sprečen privatnim obavezama, nije mogao da nastavi sa održavanjem. Pre godinu dana, Ikey vratio se sa novom distribucijom drugog imena, ali je zbog pravnih problema morao da ga promeni i izbor je pao na svima poznato i malo izmenjeno ime – Solus. Ovog puta je krenuo od nule, novo okruženje, nova osnova i nov menadžer paketa. Za početak krećemo na zvaničnu prezentaciju i skidamo .iso sliku distribucije.

O samoj prezentaciji će biti više reči kasnije, za sada ćemo vam samo skrenuti pažnju na ono što piše u Downloads odeljku, a to je da morate koristiti neki image writer pri stavljanju distribucije na USB fleš memoriju, pri čemu unetbootin nije podržan. Nakon startovanja instalacije proći će malo vremena dok se distribucija ne instalira na hard-disk. Naši utisci o samom instaleru su veoma pozitivni, a napomenuli bismo par detalja kao što su automatska detekcija vaše lokacije i samim tim određivanje kodnog rasporeda karaktera. Takođe je moguće dodati više korisnika tokom instalacije.

Nakon završetka i pokretanja sistema sa hard diska, možemo se posvetiti najvećem Solusovom ponosu, okruženju pod imenom Budgie. Iako se ne razlikuje drastično od srodnih okruženja (Cinnamon, XFCE, MATE) ima nekih prednosti i zanimljivosti. Krenućemo od panela na kojem se nalaze Budgie meni, icon only task manager, sat i odeljak sa obaveštenjima. Desni klik na njega nije moguć i tera vas da se zapitate kako onda bilo šta da promenite na njemu. Tu dolazimo do ikonice koja se nalazi na desnoj strani panela i klikom na nju otvaramo Raven sidebar u kom imamo dva taba: Applets i Notifications. Za drugi je iz naziva jasno čemu služi, a u prvom se nalaze kalendar, pregled audio ulaza/izlaza, mogućnost njihove kontrole i pregled aktivnog audio/video plejera. Tu su i ikonica za ulaz u Gnome kontrolni centar gde su sistemska podešavanja i ikonica za ulaz u Budgie podešavanja. Ovde je moguće menjati fontove, gtk teme, teme ikona i okruženja. Takođe su tu i podešavanja vezana za panel. Moguće ga je pomeriti gore ili dole (ili dodati još jedan panel), promeniti mu veličinu i raspored dodataka. Jeste da se podešavanja okruženja nalaze na neuobičajenom mestu, ali je tu sve što vam je potrebno u vezi sa generalnim uređivanjem okruženja.

Kada su u pitanju preinstalirani programi, tu su VLC, Files (Nautilus), Transmission, Gedit, Firefox, Rhythmbox. Izbor programa je dobar, jedino se možda Files ne uklapa u izgled okruženja, ali to je više subjektivno mišljenje autora teksta. Za instalaciju programa i nadogradnju paketa koristite Software Center. Nakon njegovog pokretanja, imate mogućnost biranja kategorija: početni tab, za nadogradnju, instalirani paketi, third party paketi i na kraju pretraga. Na početnom tabu su paketi podeljeni u kategorije i potkategorije, tako da se vrlo lako možete snaći i pronaći neki novi program za namenu koja vam je potrebna. S obzirom na to da je u pitanju distribucija koja nema neku popularnu osnovu, nego je samostalna, broj paketa u repozitorijumu nije velik, ali svakim danom polako raste. Ono što nećete videti u repozitorijumima drugih distribucija, a ovde postoji, su brojne teme, gtk i teme ikonica. Nikada nije bilo lakše skockati okruženje da bude baš po vašem ukusu. Uvedene su i neke novine kao što je mogućnost instaliranja drugih grafičkih okruženja, a u ponudi su: GNOME, MATE i i3. U jednom od blogova je objašnjeno zašto je izbor pao samo na ova okruženja, tako da ne očekujte neka proširenja po ovom pitanju, makar ne skoro. Ono što je novina je to da će od sledećeg 1.2.1 izdanja izlaziti i posebna Solus verzija sa MATE okruženjem u gtk3 verziji. U tabu sa third party paketima možete pronaći one najpopularnije: Opera, Google Chrome, Android Studio, Skype, Spotify, Viber, WPS Office i mnoge druge. S obzirom na to da se ovi paketi u pozadini preuzimaju sa zvaničnih stranica, moguće je da će taj proces potrajati malo duže. Od zamerki bismo izdvojili samo par sitnica kao što je nepostojanje pregleda statusa instalacije paketa ukoliko kliknete na neki drugi tab i nemogućnost pravljenja spiska paketa za instalaciju, nego morate to da radite jedan po jedan. Napomenuli bismo da Solus koristi sopstveni paket menadžer eopkg, koji je fork paket menadžera PiSi distribucije.

Da posvetimo malo pažnje i internet prezentaciji Solus distribucije. Na početnoj strani možete naći opšte informacije, a tu su i odeljci o Budgie okruženju, zajednici, donacijama i preuzimanjima. Skrenućemo vam pažnju na odeljak u kom preuzimate .iso sliku, jer tu možete preuzeti i korisničko uputstvo. Ono pokriva sve korake od preuzimanja, postavljanja na USB memoriju, preko instalacije i korišćenja same distribucije. Zanimljiv je deo sajta u kom se objavljuju nedeljne novosti, ali ne u zvaničnom i ozbiljnom stilu sa nabrojanim novim paketima, nego uvek uz po koju sliku ili video snimak.

Što se zamerki tiče, imali smo malu neprijatnost sa vlasničkim Nvidia drajverima. Postoji poseban program za ovaj zadatak i nakon par klikova i restarta računara, prvih par minuta rada je proteklo normalno, da bi, zatim, otvoreni prozori programa počeli da se zamrzavaju, dok su programi i dalje ostajali aktivni u pozadini. Nakon restarta i vraćanja drajvera otvorenog koda sve se vratilo u normalu. S obzirom na to da su u pitanju vlasnički drajveri i da Ikey verovatno prilagođava kernel svojoj distribuciji jasno je zašto su ovakve stvari moguće, ali to nije opravdanje.

Na kraju, generalni utisak je veoma pozitivan. Brza distribucija, elegantno okruženje pri tome i prilično lako za korišćenje, čak i početnicima. Jedina mrlja je spomenuti problem sa vlasničkim drajverima. Nadamo se da je ovo izolovan slučaj jer se vidi posvećenost i najsitnijim detaljima. Za sada je Ikey na pravom putu i ima potencijal da napravi nešto dobro, a vreme će pokazati da li je dorastao izazovu ili će distribucija završiti kao i prethodni projekat istog autora.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Solus 1.2.0.5
Šta mislite o ovom tekstu?
Vocal 1.0
screenfetch, linux_logo
Raspberry Pi 3, model B
Programiranje na platformi Arduino

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
945 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
www .solus -project .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera