LAKI PINGVINI<>
102016<><>

Deepin 15.3

Iz Kine s ljubavlju

Svidelo se to nekima ili ne, Kina je jedna od vodećih zemalja u proizvodnji hardvera i ako je ranije „Made in China” bilo sinonim za loš kvalitet, danas je situacija u potpunosti drugačija. Dok su na polju hardvera za računare postali poznati, na softverskom delu se nisu baš pokazali, par većih projekata je sve što smo videli. Iako se broj Linux distribucija (aktivnih i neaktivnih) meri u stotinama, svega par njih nam dolazi iz Kine i jedna od retkih koja je uspela da se probije nečim specifičnim je Deepin, a u ostatku teksta ćemo videti i zašto.

Jezik zvaničnog sajta nedvosmisleno potvrđuje da je Kina zemlja porekla distribucije i ukoliko ga do sada niste naučili od lokalnih Kineza, u gornjem desnom uglu se možete prebaciti na engleski. Lepo stilizovan i pregledan sajt vam najavljuje šta možete da očekujete od same distribucije, a skidanje i prebacivanje na fleš uz pomoć vašeg omiljenog image writera se podrazumeva. Za razliku od većine, Deepin nema opciju korišćenja live sistema tako da morate odmah pokrenuti instalaciju koja je priča za sebe. U svetu Linuksa ne postoji ovako jednostavan instaler distribucija. Dovoljno je odabrati jezik, uneti korisničko ime, ime računara i šifru te kliknuti na particiju koju smo odredili za sistemsku. I to je to, nema potrebe za ručnim podešavanjem mount pointa ili sličnih opcija. Naravno, ukoliko želite, tu su i napredne metode koji dobijate klikom na Expert mode, dok je moguće promeniti i raspored tastature u gornjem desnom uglu.

Prvi boot i prijatno iznenađenje u vidu zvuka dobrodošlice, nešto što se danas veoma retko sreće na Linuks distribucijama. Na prvi pogled moguć je osećaj zbunjenosti jer Deepin koristi sopstveno korisničko okruženje istog imena, tako da vam ništa neće biti poznato. Dock pri dnu je jedino što za početak možete videti i u njemu se nalazi sve što možete naći i na panelu nekog drugog korisničkog okruženja. Ali ništa nije fiksno, možete ga menjati po želji desnim klikom miša, i to u četiri kategorije: pozicija, izgled (dock ili panel u Windows 7 stilu), pozicija na ekranu, da li i kada da bude sakriven i izbor veličine. Za svakoga po nešto i sa par klikova ga možete prilagoditi svojim željama. Kada smo to savladali, da vidimo gde nam se nalaze podešavanja. Osim što ih možete pokrenuti prečicom iz docka, moguće ih je pozvati i pomeranjem miša u donji desni ugao. I evo još jednog iznenađenja. Ne otvara se novi prozor, nego se na desnoj strani ekrana pojavljuju kategorije pomoću kojih ulazimo u željena podešavanja. Pored onih standardnih koje možete naći manje-više svugde, izdvojili bismo: mogućnost lake promene zadanih aplikacija za razne tipove fajlova, izbor svetle i tamne gtk teme, podešavanje izgleda GRUB menija (koje je tematizovan). Skroz levo na docku (ili panelu, ako ste ga izabrali) nalazi se ikonica za launcher. To, međutim, nije klasični meni sa aplikacijama nego nešto nalik onome što koristi GNOME u svom shellu. Dovoljno je pomeriti miša u gornji levi ugao i dobijate pregled aplikacija koje možete pretraživati. Mnogima korisna prečica ’Alt + F2’ za brzo pozivanje programa ovde poziva padajući terminal u stilu Tilde i Yakuake, dok ćete program najbrže pokrenuti Win tasterom kojim se pokreće malo pre pomenuti launcher. Kada smo kod prečica, pomeranjem miša u donji levi ugao dobijate pregled svih otvorenih prozora, još jedan detalj pozajmljen iz GNOME okruženja, ali upakovan na drugačiji način.

Kao da sve ove stvari nisu dovoljna razlika od drugih okruženja i distribucija, tu su i posebne Deepin aplikacije – terminal, fajl menadžer, audio plejer, video plejer, prodavnica aplikacija, boot maker, pregledač slika, kalendar, alatke za cloud. Svi programi prate flat i jednostavan dizajn samog okruženja. Neki od njih imaju svojih nedostataka po pitanju dizajna i nefunkcionalni su, kao Deepin Music. Ali zato Deepin Movie izgleda veoma elegantno, iako ćete imati problem oko fontova za latinicu jer nema opcije za podešavanje enkodinga. Deepin Terminal ima par korisnih čisto estetskih opcija, ništa posebno novo i revolucionarno. Prodavnica aplikacija je pregledna i veoma brza, tako da će se i početnici veoma lako snaći u njoj. Jedan od programa koji ćete svakodnevno koristiti je menadžer datoteka, a da se primetiti da je u pitanju Nautilus uz par sitnih izmena.

Iako su instalacija i korišćenje distribucije veoma jednostavni, tu je i wiki stranica na kojoj možete pronaći detaljna uputstva, od instalacije do samog korišćenja, uz prateće slike. Nije zgoreg pomenuti da je distribucija zasnovana na Debianu, tačnije nestabilnoj (unstable) grani, ali ne dajte da vas to zavara, sistem je veoma stabilan.

Pored ovoliko hvale, imamo jednu veliku zamerku koja je pokvarila celokupni utisak. Pri testiranju na kompjuteru sa Nvidia grafičkom kartom, bez obzira na to da li smo koristili vlasnički ili drajver otvorenog koda, rezolucija je bila smanjena pri svakom podizanju sistema. Promena iz podešavanja sistema nije davala rezultate. Promena iz Nvidia podešavanja rešila je problem, ali samo tokom aktivne sesije. Pri ponovnom pokretanju se opet vraća na staro. Verujemo da je ovo samo neki privremen bug pošto je u pitanju Debian unstable repozitorijum i da će biti uskoro rešen.

Kada se na kraju sve sabere i oduzme, ne možemo se oteti utisku da je moglo malo više truda da se uloži u testiranje pre objavljivanja finalne verzije. Iako je problem sa rezolucijom specifičan za ovu verziju, Deepin Music već duže vreme ima problem sa većim muzičkim bibliotekama i nedostatkom funkcija. Vrlo je verovatno da su kreatorima ove distribucije ciljna grupa početnici koji će, uz malo sreće, izbeći ove greške i imati priliku da uživaju u sistemu i okruženju. Iz verzije u verziju se vidi napredak, a pored ovih nedostataka ovo je i definitivno najozbiljnija verzija Deepina. Nadamo se da ćemo sledeće godine imati priliku da koristimo jednu zaokruženu i bug free verziju okruženja i distribucije, a do tada probajte 15.3, možda vas gore pomenuti problemi zaobiđu.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Deepin 15.3
Šta mislite o ovom tekstu?
Prvi koraci od sedam milja
Simplenote 1.0.2
Arduino Uno

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
32 bit – 2 GB, 64 Bit – 2,2 GB
Cena:
besplatno
Adresa:
www .deepin .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera